Chcesz mieć piękny trawnik latem - zadbaj o niego już na wiosnę

Chcesz mieć piękny trawnik latem – zadbaj o niego już na wiosnę

Każdy, komu zależy na pięknym ogrodzie i trawniku jesienią przeprowadza ostatnie prace porządkowe i pielęgnacyjne. Jednak na wiosnę i tak często okazuje się, że trawnik nie wygląda tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Gdzieniegdzie widoczne są żółte lub wręcz puste miejsca. Choć zimą rośliny są uśpione, natura na nie oddziałuje i dlatego wiosną często potrzebują naszej pomocy.

Kiedy przeprowadzić pierwsze prace w ogrodzie?

Pielęgnacja trawnika po zimie nie musi być trudna. Warto jednak zacząć dość wcześnie, najlepiej już pod koniec marca, zanim zacznie się okres wegetacyjny roślin. Już wtedy warto dokładnie wygrabić trawnik i tym samym oczyścić go z uszkodzonych fragmentów roślin.

By osiągnąć jeszcze lepszy efekt, dobrze jest zamiast zwykłego wygrabiania przeprowadzić wertykulacje. Wertykulator za pomocą specjalnych pazurków jeszcze dokładniej wsuwa suche, sfilcowane źdźbła trawy.

Oprócz oczyszczania trawnik na wiosnę warto też napowietrzyć. Można to zrobić po prostu widłami, lub za pomocą aeratora. Po areacji trawnik powinno się jeszcze przysypać cienką warstwą piasku. Dzięki temu trawa będzie mogła łatwiej chłonąć wodę.

Łatanie dziur i nawożenie?

Jeśli po zimie na trawniku pojawiły się miejsca z przerzedzoną trawą można poczekać aż trawnik sam się odbuduje. Jednak gdy pojawią się większe place lub zależy nam na szybszym efekcie, to wystarczy na uszkodzone miejsca dosiać odrobinę nowego siewu.

Wiosna to też doskonały moment na nawożenie. Specjalne nawozy wystarczy równomiernie rozsypać po całym trawniku, uważając by nie przesadzić z ilością. Tego typu zabiegów nie warto przeprowadzać zaś latem, bo nawozy pod wpływem upałów i silnego słońca mogą uszkodzić rośliny zamiast im pomóc.

Kosiarka – niedocenione narzędzie pielęgnacji

Wbrew pozorom koszenie trawnika nie służy tylko temu, by trawa ładniej wyglądała. To także zabieg pielęgnacyjny, jeżeli jest odpowiednio wykonywany trawa rośnie mocniejsza i się zagęszcza. Ważne jest tylko by nie przycinać trawnika zbyt nisko. Trawa po skoszeniu powinna mieć długość co najmniej 2,5 centymetra.

Prawidłowe koszenie trawnika wymaga też odpowiedniego sprzętu, i nie chodzi o to by wybrać jakiś bardzo zaawansowany model kosiarki, ale przede wszystkim dbać o ostre noże. Właśnie dlatego w zestawie narzędzi powinna znaleźć się też podkaszarka, która pozwoli skosić w trudno dostępnych miejscach, ale i przy krawężnikach, oszczędzając noże od kosiarki. Należy również pamiętać o regularnym serwisie urządzeń koszących, aby zwiększyć ich żywotność.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij