Co lepsze: piwnica czy strych?

Dzisiaj wybór projektu domu nie pozwala nam tylko myśleć o funkcjonalnym wykorzystaniu samego mieszkania. Jeśli zależy nam na dobrych rozwiązaniach, to należy przemyśleć kwestię magazynową, ponieważ dobry dom musi spełniać i taką funkcję. W gospodarstwie domowym możemy znaleźć różnego rodzaju piły, rowery, narzędzia oraz innego typu rzeczy, które należy gdzieś przechowywać.

W mieszkaniu może na to wszystko nie być miejsca dlatego trzeba pomyśleć o dodatkowym miejscu, gdzie można by je było przechowywać, gdy są nieużywane. Funkcję magazynową domu można rozwiązać na wiele dobrych sposobów. Niektóre osoby posiadają oddzielny mały budynek, który służy nam za warsztat i właśnie tam przechowujemy narzędzia. Nie każdy ma takie miejsce, dlatego bardziej praktycznym wyjściem są dodatkowe pomieszczenia, które są integralną częścią danego budynku mieszkalnego. Może to być z powodzeniem piwnica lub strych, tutaj kwestia wyboru jest zależna od aspektów praktycznych, przez co często uwzględnia się nie tylko koszta przeprowadzonego rozwiązania, ale i strukturę domu.

Dawne rozwiązania nadal ważne

Dawniej budynki posiadające piwnicę były powszechnym standardem. Obecnie rozwiązania tego typu straciły nieco na znaczeniu, ale to nie oznacza, że projekt mieszkania ze wbudowaną piwnica nie jest rozwiązaniem praktycznym. Jeśli mamy sporo wartościowego sprzętu, to warto się zdecydować na takie rozwiązanie.
W piwnicach przechowujemy nie tylko rzeczy materialne, ale i jedzenie a robi się to dlatego, że w piwnicy panują niskie temperatury, dzięki czemu dżemy, konfitury i innego rodzaju przetwory utrzymują swoją świeżość przez wiele lat. Piwnica w ostateczności może być potraktowana jako część garażowa pod warunkiem, że miejsce to zostanie odpowiednio dostosowane. Piwnica to jednak duże koszta wstępne, ponieważ cała inwestycja może pochłonąć nawet 20% ceny całego domu. Dla wielu osób jest to zbyt duży wydatek, aby decydować się na takie wyjście z sytuacji.

Więcej miejsca

Istnieje możliwość podpiwniczenia pomieszczenia, ale z reguły to i tak niesie ze sobą dodatkowe koszta, problemy konstrukcyjne mogą być dla nas nie do przeskoczenia. Zupełnie innym rozwiązaniem jest poddasze nieużytkowe, które z powodzeniem możemy zmienić na strych. Jest to najlepsza alternatywa dla tych osób, które uważają, że piwnica to zbyt duży wydatek dla nich.
Adaptacja takich powierzchni nieużytkowych nie jest szczególnie trudna, ponieważ nie wymaga to aż tak wiele pracy. Piwnica to przede wszystkim problemy techniczne, a w przypadku adaptacji poddasza, wiele tych problemów znika. Po wykonaniu określonych prac, takich strych może z powodzeniem pełnić funkcję magazynową i co ciekawe taki wariant się naprawdę sprawdza. Wybór należy do nas i to my sami musimy się zastanowić nad tym, który wariant nam się bardziej podoba.

Kwestie indywidualnego wyboru

Decyzja zależy od warunków, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć, dlatego są to kwestie czysto indywidualne. Decydując się na którąś z tych dwóch opcji, należy brać przede wszystkim komfort użytkowania takiego dodatkowego pomieszczenia. Takie miejsca s naprawdę się przydają i jeśli umiemy docenić wartości użytkowe poddasza, to zawsze zamiast magazynu możemy sobie zrobić kolejny pokój.
Wiele zależy od typu konstrukcji, a poddasze nadaje się o wiele lepiej dostosowane do zamieszkania niż piwnica i takie kwestie tez należy brać pod uwagę. Przemyślane rozwiązania na pewno przyczynią się w dużej mierze do poprawy komfortu naszego mieszkania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij