Czy balkon może zastąpić ogród

Czy balkon może zastąpić ogród?

W mieście, zwłaszcza zabudowanym tak gęsto jak Warszawa, trudno o własny ogród. Z pewnością można postawić czy kupić dom z ogrodem, nawet w granicach administracyjnych Warszawy, jednak oznacza to zamieszkanie w dzielnicy peryferyjnej, na Wawrze czy w Wesołej. Jeśli jednak chcielibyśmy mieszkać bliżej centrum miasta, choćby na Bielanach, Żoliborzu czy na Mokotowie, o wiele trudniej będzie o dom z ogrodem. Owszem, takie zabudowania istnieją, nie należą jednak ani do popularnych, ani do tanich. 

Inaczej jednak ma się sprawa z balkonami – bardzo dużo mieszkań ma balkony. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieprzydatne, to z czasem mogą okazać się niespodziewaną oazę spokoju czy prywatną enklawą. Czy jednak balkon może zastąpić ogród? Czy tak mały kawałek przestrzeni, i to jeszcze zawieszony wysoko nad ziemią, a więc uniemożliwiający zasadzenie większych roślin, będzie wystarczającym substytutem naturalnego ogrodu? 

Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy: balkon nie może zastąpić każdego aspektu ogrodu. Na przykład nie ma opcji, żeby zasadzić tam jabłonkę, a i ze zrobieniem huśtawki dla dzieci może być problem, choć na większych balkonach powinno się udać.  Z pewnością na balkonie nie można też trzymać psa, tak jak można w ogrodzie. Fani drzew i krzewów również pozostaną niepocieszeni – nie ma szans na głęboką warstwę gleby umożliwiającą zasadzenie dużych roślin. W większości miejsc odpada również grillowanie, choć zdarzają się tarasy, które są na tyle przestronne i odsłonięte, że można na nich urządzać grilla, a nawet zbudować wędzarnię. 

Mając na uwadze wszystkie rzeczy, których na balkonie raczej nam się zrobić nie uda możemy łatwo dać się przekonać, że balkon nie jest w stanie zastąpić ogrodu. Nie jest to jednak prawda – w wielu aspektach sprawdzi się on równie dobrze, a czasem nawet lepiej. 

Po pierwsze, na balkonie można hodować rośliny. Na małym – w doniczkach, na dużym natomiast – można pokusić się o założenie odpowiedniego nawodnienia i cienką warstwę gleby. To popularne rozwiązanie wśród właścicieli tarasów – pozwala mieć za oknem namiastkę ogrodu, nawet jeśli mieszka się w gęsto zabudowanym mieście. Warszawscy deweloperzy eksperymentują z niecodziennymi kształtami budynków, które pozwalają na wygospodarowanie nawet kilkunastu dużych powierzchni tarasowych, gdzie mieszkańcy będą mogli założyć przydomowe ogródki. 

Po drugie, na balkonie można postawić meble ogrodowe i stworzyć pełnoprawną altankę ogrodową – bez konieczności stawiania samej altanki, gdyż balkon jest jednak zabudowany sam z siebie. Kilka krzeseł i stolik pozwolą na spożywanie posiłków z domownikami na świeżym powietrzu, a hamak może okazać się wspaniałym miejscem relaksu z książką czy filmem na tablecie. Tak więc jako miejsce relaksu, odpoczynku czy spotkania z przyjaciółmi balkon sprawdzi się wyśmienicie. 

Wiadomo, że niczego nie da się porównać z pełnowymiarowym, zadbanym ogrodem, jednak takie miejsce wymaga dużo uwagi, a także czasu i energii. Utrzymanie balkonu jest dużo prostsze, choćby ze względu na rozmiar. W zabieganym miejskim życiu nieczęsto jest czas na pielęgnację ogrodu, może więc to dobrze, że większość z nas ma tylko balkony? 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij