Czy dokumentacja geologiczno-inżynierska jest niezbędna przy budowie domu?

Chcesz wybudować dom i zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy na danym gruncie jest to możliwe? Co jest potrzebne do rozpoczęcia budowy? Jaką dokumentację należy przygotować? Wyjaśniamy, czy przy budowie domu konieczna jest dokumentacja geologiczno-inżynierska.

Opinia geotechniczna a dokumentacja geologiczno-inżynierska

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że każda budowa podlega pod prawo budowlane. Ono dokładnie określa, co, gdzie, jak i dlaczego można wybudować oraz jakie ekspertyzy, prace i dokumenty należy zorganizować. W przypadku budowy domu konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę tego typu nieruchomości. To otrzymamy jeśli przedstawimy projekt budowlany. Aby możliwe było jego zatwierdzenie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych, niezbędne jest uzyskanie opinii geotechnicznej. Zdarza się, że w wyniku przeprowadzonej ekspertyzy, koniecznej do jej sporządzenia, okaże się, że niezbędne jest pozyskanie jeszcze dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Bardziej zaawansowane badania, których wyniki się w niej znajdą, to praca dla specjalisty. Dokumentacja geologiczno-inżynierska wykonana przez Geodev, czyli geologa z doświadczeniem, jest tworzona w sposób kompleksowy. Dzięki tego typu badaniom gruntu można się upewnić, jaki jest stopień skomplikowania warunków gruntowych i do której kategorii geotechnicznej należeć będzie obiekt budowlany.

Kiedy konieczna jest dokumentacja geologiczno-inżynierska?

Badania geotechniczne wykonuje się, by móc przeanalizować warunki gruntowe terenu przeznaczonego pod budowę. Wyróżnić można ich 3 rodzaje: proste, złożone i skomplikowane. Prawda jest taka, że pierwszy oznacza idealne warunki gruntowe, a takie praktycznie nie istnieją. Właśnie dlatego zdecydowanie częściej ważniejszą rolę odgrywa nie tyle stopień skomplikowania warunków gruntowych, co kategoria geotechniczna obiektu, jaki planuje się wybudować.

Zgodnie z Rozporządzeniem MTBiGM dokumentacja geologiczno-inżynierska jest wymagana w przypadku obiektów budowlanych przyporządkowanych do drugiej lub trzeciej kategorii geotechnicznej. A więc w jakich wypadkach? Druga kategoria geotechniczna obejmuje obiekty posadowione na prostych i złożonych warunkach gruntowych, ale takie, które wymagają jeszcze dodatkowej oceny, czyli fundamenty głębokie, ściany oporowe, filary mostowe, nabrzeża, kotwy, wykopy i nasypy. Trzecia kategoria geotechniczna to przede wszystkim budynki posadawiane na skomplikowanych warunkach gruntowych, w tym konstrukcje przemysłowe, wysokie budynki wśród istniejącej zabudowy, tunele, zapory wodne, budynki monumentalne.

Czy dokumentacja geologiczno-inżynierska jest niezbędna przy budowie domu?

Najczęściej domy jednorodzinne parterowe i piętrowe należą do obiektów pierwszej kategorii, a więc wymagają tylko zdobycia opinii geotechnicznej. Bywa jednak tak, że chce się budować na dość skomplikowanym gruncie. Jeśli wyniki badań geotechnicznych pokażą, że warunki gruntowe pod budowę domu są skomplikowane, wówczas niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowych ekspertyz, których wnioski znajdą się w dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Kiedy tak może się stać? Przede wszystkim wtedy, gdy chce się dom posadowić na osuwisku, na obszarze ze szkodami górniczymi, w deltach rzek, ale i w rejonach uskoków tektonicznych i na gruntach, na których widać, że zachodzą niekorzystne zjawiska geologiczne, warstwa gruntu jest niejednorodna lub jest wysoki poziom wód gruntowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij