Czy koronawirus wpłynął na ceny mieszkań w Warszawie

Czy koronawirus wpłynął na ceny mieszkań w Warszawie?

Kryzys i zastój gospodarczy spowodowane pandemią koronawirusa na długo pozostaną w naszej pamięci, a skutki epidemii będziemy odczuwać jeszcze przez długi, długi czas. Istnieje jednak sektor gospodarczy, który w dalszym ciągu mocno opiera się skutkom pandemii. Jest nim warszawski pierwotny rynek mieszkaniowy. I choć obecnie coraz trudniej o uzyskanie kredytu hipotecznego, to ceny mieszkań w Warszawie stale rosną.

Pandemia nie wpłynęła na obniżki cen warszawskich nieruchomości

Wiele osób, które zamierzało nabyć własne „M” w tym roku, może czuć się zawiedzione. Sporo inwestorów prywatnych oraz instytucjonalnych liczyło na to, że pandemia znacząco obniży ceny m2 mieszkań na rynku pierwotnym w drugim kwartale 2020 roku.

Niestety, zgodnie z raportem „Rynek mieszkaniowy w Warszawie – II kw. 2020” opublikowanym przez rynkowych specjalistów, ceny mieszkań – w zależności od dzielnicy Warszawy – zmieniły się w zakresie od -2,5% do +10,8%. Największy spadek ceny m2 mieszkań na rynku pierwotnym odnotowano w dzielnicy Włochy (-2,5%) i Praga-Południe (-1,7%). Z kolei największe wzrosty odnotowano w dzielnicy Praga-Północ (+10,8%) i Wola (+4,3%).

Jak widać, stosunek spadków do wzrostów cen nieruchomości w Warszawie jest niewspółmierny i wskazuje wzrastający trend. O podwyżkach cen lokali mieszkalnych świadczy też zestawienie średniej ceny m2 w 2019 i 2020 roku. W roku ubiegłym cena ta wynosiła 9558 zł/m2, natomiast obecnie oscyluje ona w granicach 10343 zł/m2.

Gdzie zapłacimy najwięcej, a gdzie najmniej?

Warszawscy deweloperzy oferują mieszkania w bardzo szerokim zakresie cenowym. Obecnie najwięcej za własne „M” przyjdzie zapłacić inwestorom, którzy zdecydują się na zakup lokalu mieszkalnego w Śródmieściu. Średnie ceny nieruchomości w obszarze centrum wynoszą ok. 1 330 500 zł. Najtańsze lokale są do nabycia w Rembertowie. W tej dzielnicy średni koszt mieszkania waha się w granicach 350 000 zł.

Ciekawą ofertę dla szukających mieszkania oferuje peryferyjna dzielnica Wawer, w której średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym oscylują w zakresie 7500 zł/m2. Atrakcyjne ceny mieszkań znajdziemy również w dzielnicy Wesoła, w której średni koszt m2 waha się w granicy 7174 zł, oraz w dzielnicy Białołęka, w której ceny mieszkań kosztują średnio 7610 zł/m2.

Wśród nieco droższych dzielnic w Warszawie należy wymienić przede wszystkim wspomniane już Śródmieście. Poza tym z większymi cenami spotkamy się na Woli, Ochocie, Mokotowie, Żoliborzu oraz Pradze-Północ. W dzielnicach tych cena za m2 wynosi nawet powyżej 12 000 zł. Wyższa cena lokali mieszkalnych w tych obszarach Warszawy dyktowana jest przede wszystkim przez rozbudowaną infrastrukturę, świetne skomunikowanie, a także bogate zaplecze biznesowe, usługowe i handlowe.

W dobie pandemii najchętniej wybieranymi metrażami są lokale mieszkalne o powierzchni od 40 do 60 m2 – zwykle dwu- i trzypokojowe. Szukasz nieruchomości w Warszawie w dobrej cenie? Koniecznie sprawdź ofertę dewelopera Dantex!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij