Czy można samodzielnie zamontować basen?

Basen ogrodowy już dawno przestał być luksusem, na który pozwolić mogli sobie tylko nieliczni. Obecnie baseny ogrodowe poliestrowe może mieć każdy. Z basenu stojącego w ogrodzie zadowolone będą nie tylko dzieci, ale również dorośli, którzy przy basenie organizować będą mogli imprezy czy luźne, popołudniowe spotkania ze znajomymi. Własny basen może się okazać bardzo przydatny, kiedy na dworze jest bardzo gorąco.

Baseny czy inne kąpieliska publiczne są wtedy z reguły bardzo oblegane. Taki zbiornik we własnym ogrodzie umożliwia spędzenie czasu nad wodą w spokoju. Pamiętać tylko należy, że najmłodszych dzieci nie można zostawiać przy basenie samych – zawsze muszą być pod opieką dorosłych. Przed kupnem przenośnego basenu ogrodowego trzeba wybrać tak, który odpowiadał będzie potrzebom późniejszych użytkowników.

Zaletą takich basenów jest fakt, że można je zamontować samodzielnie, bez angażowania specjalistów. Producent basenów zawsze dołącza instrukcje obsługi, dzięki czemu ich montaż nie jest trudny. Czasem jednak będzie potrzebna do tego większa grupa osób.

Basen rozporowy czy stelażowy?

Te baseny są jednymi z najczęściej wybieranych basenów ogrodowych. Ich konstrukcja jest trwała, a pojemności i rozmiary naprawdę spore. Baseny rozporowe występują w okrągłym kształcie, którego nabierają poprzez napełnienie ich wodą. Górny brzeg basenu zabezpieczony jest specjalnym kołnierzem napełnianym powietrzem. Zaletą basenów rozporowych jest fakt, że można dostosować ich wysokość do własnych potrzeb – dzięki kołnierzowi wysokość basenu dostosowuje się do wysokości lustra wody.

Baseny stelażowe są z reguły droższe niż rozporowe, jednak służyć mogą nawet przez kilkanaście sezonów. Żeby je zamontować, trzeba złożyć stelaż z metalowych elementów. Dzięki instrukcji obsługi nie jest to zadanie skomplikowane, jednak nie da rady zrobić tego w pojedynkę. Baseny stelażowe mogą mieć kształt okrągły lub prostokątny.

Stacjonarne baseny ogrodowe

Jeśli chce się mieć w ogrodzie basen na stałe, można zbudować basen stacjonarny. Często stosuje się do nich zadaszenia basenowe, dzięki czemu korzystać z basenu można nawet w czasie deszczu. Jednak budowę takiego basenu trzeba zgłosić do odpowiednich organów i trzeba zaangażować odpowiednią ekipę budowlaną, w związku z czym nie jest możliwe samodzielne zrobienie basenu, który ma stać się stałym elementem ogrodu.

Baseny poliestrowe – montaż basenu rozporowego

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca. Musi ono zostać oczyszczone ze wszelkich śmieci i kamieni. Trzeba je także wyrównać. Baseny o niewielkich rozmiarach można ustawić nawet na tarasie. Chcąc rozpocząć montaż, basen ustawić trzeba na macie. Zawór odpływu musi być skierowany w stronę kranu, z którego będzie płynęła woda do napełnienia basenu. Z każdej strony zbiornika powinno zostać trochę miejsca, dzięki czemu będzie można swobodnie się poruszać.

Kołnierz znajdujący się przy górnej krawędzi basenu powinien zostać napompowany pompką ręczną. Zamontować trzeba również pompę filtrującą według dołączonej do niej instrukcji. Wszystkie otwory w basenie włącznie z zaworem odpływowym muszą zostać szczelnie zamknięte, żeby woda nie przeciekała. Ostatnim krokiem jest nalanie wody do basenu.

Obsadzanie basenów kąpielowych z laminatu

Basen wykonany z laminatu wygląda trochę inaczej niż basen ogrodowy poliestrowy. Zaletą basenu z laminatu jest fakt, że można go swobodnie osadzić w ziemi. Montaż takiego basenu jest procesem o wiele tańszym i mniej skomplikowanym niż budowa tradycyjnego basenu stacjonarnego, dlatego swobodnie można zrobić to samemu. Pierwszym krokiem jest wykopanie dołu w ziemi, który będzie nieco większy niż wymiary basenu.

Na dno wysypać trzeba zaprawę piachu z cementem i wypoziomować dno. Całość należy lekko zrosić wodą. Na całe dno basenu wykłada się twardy styropian, po czym na tak przygotowanym podłożu stawia się basen. Należy nalać do niego trochę wody a boki obsypać niewielką ilością wcześniej przygotowanej zaprawy. Powtarzać te czynności dopóki basen nie zostanie całkowicie napełniony wodą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij