Czy odzyskiwanie ciepła to rozwiązanie dla domu jednorodzinnego?

Odzyskiwanie ciepła kojarzy się przede wszystkim z nieruchomościami o charakterze przemysłowym. Od jakiegoś czasu specjaliści zachęcają także do stosowania tego typu rozwiązań w nieruchomościach mieszkalnych. Odzysk ciepła może okazać się strzałem w dziesiątkę w przypadku domów jednorodzinnych – ważne jest, aby dopasować instalację do indywidualnych potrzeb i specyfiki danego budynku. Najlepiej skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy zaprojektują dla nas efektywny system odzyskiwania ciepła.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Bartosz

Odzyskiwanie ciepła – gdzie najczęściej jest wykorzystywane?

Instalacje pracujące w oparciu o odzysk ciepła najczęściej można znaleźć w budynkach przemysłowych, co jest podyktowane oszczędnością energii. Tego typu rozwiązania są często spotykane w piekarniach, w pomieszczeniach związanych z branżą motoryzacyjną czy w większych firmach, w których liczy się ekonomiczne gospodarowanie energią.

Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie rekuperacji w budynkach mieszkalnych, kierując się właśnie oszczędnością. Warto zaznaczyć, że rekuperator pozwala także zadbać o jak najlepszą jakość powietrza, co bezpośrednio wpływa na komfort mieszkania w danej nieruchomości.

Jak działa rekuperator?

Skuteczność instalacji nakierowanych na odzyskiwanie ciepła jest zależna od zastosowania rekuperatorów. Te nowoczesne urządzenia pobierają zanieczyszczone powietrze, aby następnie przefiltrować je i wypuścić do poszczególnych pomieszczeń w danej nieruchomości – już jako czyste i świeże.

Najważniejsze jest, że nie tracą przy tym ciepła zużytego ciepła, tylko odzyskują je i wykorzystują ponownie, co skutkuje utrzymaniem w domu optymalnej temperatury przy niższym nakładzie kosztów. Odpowiednio rozplanowana instalacja powinna obejmować nawiewem wszystkie pomieszczenia tzw. czyste, po to by zapewnić komfort domownikom.

Odzyskiwanie ciepła – na jakie efekty można liczyć?

Zastosowanie systemu rekuperacji w domu jednorodzinnym wiąże się z wieloma dodatkowymi atutami. Warto wspomnieć przede wszystkim o lepszej jakości powietrza. Dzięki sprawnemu wyciąganiu zanieczyszczeń można pozbyć się większości bakterii i grzybów. Rekuperacja jest szczególnie polecana osobom, które mają problemy alergiczne – zanieczyszczone powietrze jest częstą przyczyną tego typu dolegliwości.

Kurz, dwutlenek węgla oraz kuchenne zapachy za pośrednictwem rekuperatora zostają zastąpione czystym, świeżym powietrzem. Oczywiście odzyskiwanie ciepła wiąże się przede wszystkim z oszczędnością. Według specjalistów, dzięki nowoczesnym systemom można zaoszczędzić nawet do 80% energii cieplnej.

Co za tym idzie, instalacja z odzyskiem ciepła jest inwestycją, która prędzej czy później zawsze się zwróci. Warto podkreślić, że parę lat temu montaż nowoczesnych centrali wentylacyjnych wiązał się ze znacznymi kosztami.

Obecnie jednak ceny tego typu urządzeń znacznie spadły, przy czym wzrosły koszty związane z eksploatacją samej energii. W rezultacie montaż centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła jest jeszcze bardziej opłacalny – nie tylko w budynkach przemysłowych, ale także w domach jednorodzinnych.

Rekuperator w domu jednorodzinnym – cicha praca urządzenia

Warto zauważyć, że nowoczesne rekuperatory działają bezgłośnie, dlatego nie są kłopotliwe dla domowników. Wiele osób obawia się montażu omawianych instalacji ze względu na możliwy hałas związany z ich ciągłą pracą.

Tymczasem współczesne technologie spełnią oczekiwania najbardziej wybrednych konsumentów, którym zależy na komforcie mieszkania. W praktyce, rekuperator jest całkowicie niezauważalny dla domowników, a o jego obecności świadczy wysoka jakość powietrza i optymalna temperatura w danej nieruchomości.

Odzyskiwanie ciepła to znakomicie rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, które jest coraz częściej stosowane również w naszym kraju. Polacy szybko przekonali się, że dzięki nowoczesnym instalacjom z rekuperatorem można znacznie zaoszczędzić na energii cieplnej i zadbać o jakość powietrza. Jeśli kwestie ekonomiczne nie okażą się dostatecznie przekonujące, warto zastosować odzyskiwanie ciepła w trosce o własne zdrowie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij