Czy w starym domu można zamontować rekuperator?

Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że skuteczna wentylacja wiąże się z wieloma korzyściami – także na płaszczyźnie finansowej. Inwestycja w nowoczesną instalację wentylacyjną szybko się zwraca, a oprócz oszczędności, dzięki niej znacznie poprawia się komfort mieszkania. Aktualnie szczególnie polecana jest rekuperacja, czyli system bazujący na odzyskiwaniu ciepła.

Jest ona powszechnie stosowana w nowym budownictwie i zazwyczaj uwzględnia się ją już na etapie projektowania danej nieruchomości. Warto jednak zaznaczyć, że rekuperator można zamontować nawet w starym domu.

Rekuperatory – kiedy najlepiej je montować?

Specjaliści, tacy jak firma Bartosz, zalecają uwzględnienie rekuperatorów w projekcie nieruchomości – tak, aby ich efektywność była wykorzystana w stu procentach. Warto podkreślić, że decyzja o montażu nowoczesnej instalacji z odzyskiem ciepła powinna skutkować rezygnacją z innych środków wentylacji, takich jak chociażby kominy wentylacyjne.

Jeśli jednak nie zdążymy zaplanować rekuperacji na etapie projektu, z powodzeniem można ją zastosować nieco później, gdy nieruchomość wciąż będzie w stanie surowym, bez zamontowanych instalacji sanitarnych, centralnego ogrzewania czy elektrycznych. Dzięki temu uda nam się w optymalny sposób wprowadzić do budynku nowoczesny system wentylacji, a pozostałe instalacje nie będą dla nas przeszkodą.

W przypadku starszych nieruchomości to zadanie jest znacznie trudniejsze, ale nie jest niemożliwe. Niekiedy konieczna będzie przebudowa budynku – warto jednak zdecydować się na ten krok, aby w przyszłości czerpać korzyści z nowoczesnej rekuperacji.

Rekuperacja w starym domu – na jakich zasadach?

Osoby zainteresowane zainstalowaniem rekuperacji w starym domu koniecznie powinny skontaktować się z profesjonalnymi firmami, które zajmują się tego typu działalnością. Specjaliści szybko wykonają plan zmian dla danej nieruchomości, z uwzględnieniem jej specyfiki i oczekiwań domowników.

Bardzo ważne jest, aby jak najlepiej przystosować budynek do nowoczesnych form wentylacji. W pierwszej kolejności należy zadbać o jego szczelność, aby ograniczyć ilość powietrza napływającego z zewnątrz. Warto zaznaczyć, że w starszych domach często mamy do czynienia z nieużytkowanym poddaszem.

W przypadku obiektów mieszkalnych o jednej kondygnacji właśnie w tym miejscu najlepiej zaplanować kanały wentylacyjne oraz zainstalować rekuperator. Doświadczony projektant nie będzie miał problemów z zaprojektowaniem całej instalacji. Montaż rekuperatora na poddaszu nie jest jedynym rozwiązaniem dla amatorów nowoczesnej wentylacji.

Możliwe jest również zainstalowanie rekuperatora bezpośrednio na ścianie danej nieruchomości i ukrycie go np. w szafie lub specjalnie przygotowanej na ten cel zabudowie. Kanały wentylacyjne zazwyczaj są planowane pod sufitem, ale nie wpływają one negatywnie na aranżację całego domu, ponieważ z łatwością można je zabudować. Specjaliści polecają zastosowanie niezawodnych płyt gipsowo-kartonowych, aby zadbać o estetyczny wystrój nieruchomości. Istnieje również możliwość ukrycia kanałów w posadzce.

Rekuperatory w starych domach – czy warto je montować?

Montaż rekuperatora w starym budynku zawsze wiąże się z wieloma atutami, w tym między innymi z większą oszczędnością na ogrzewaniu. Z pomocą tej nowoczesnej technologii można zadbać o optymalną temperaturę w danej nieruchomości i wyższy komfort mieszkania.

Warto zaznaczyć, że rekuperatory znacznie poprawiają jakość powietrza, co pozytywnie wpływa na zdrowie domowników i stan budynku. Koszty związane z montażem nowej instalacji co prawda mogą być wysokie, ale za to zwracają się w bardzo szybkim czasie.

Decyzja dotycząca termomodernizacji nieruchomości zawsze jest strzałem w dziesiątkę – niezależnie od stanu technicznego danego budynku. Najlepiej poprosić o pomoc specjalistów, którzy, po dokładnym zapoznaniu się z obiektem mieszkalnym, opracują optymalny plan montażu nowoczesnej technologii z odzyskiem ciepła. Warto dodać, że już na tym etapie można orientacyjnie obliczyć, w jakim czasie koszty związane z rekuperacją zostaną zwrócone i jak dużo możemy zyskać na oszczędności energii.

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 591

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *