Czy w starym domu można zamontować rekuperator?

Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że skuteczna wentylacja wiąże się z wieloma korzyściami – także na płaszczyźnie finansowej. Inwestycja w nowoczesną instalację wentylacyjną szybko się zwraca, a oprócz oszczędności, dzięki niej znacznie poprawia się komfort mieszkania. Aktualnie szczególnie polecana jest rekuperacja, czyli system bazujący na odzyskiwaniu ciepła.

Jest ona powszechnie stosowana w nowym budownictwie i zazwyczaj uwzględnia się ją już na etapie projektowania danej nieruchomości. Warto jednak zaznaczyć, że rekuperator można zamontować nawet w starym domu.

Rekuperatory – kiedy najlepiej je montować?

Specjaliści, tacy jak firma Bartosz, zalecają uwzględnienie rekuperatorów w projekcie nieruchomości – tak, aby ich efektywność była wykorzystana w stu procentach. Warto podkreślić, że decyzja o montażu nowoczesnej instalacji z odzyskiem ciepła powinna skutkować rezygnacją z innych środków wentylacji, takich jak chociażby kominy wentylacyjne.

Jeśli jednak nie zdążymy zaplanować rekuperacji na etapie projektu, z powodzeniem można ją zastosować nieco później, gdy nieruchomość wciąż będzie w stanie surowym, bez zamontowanych instalacji sanitarnych, centralnego ogrzewania czy elektrycznych. Dzięki temu uda nam się w optymalny sposób wprowadzić do budynku nowoczesny system wentylacji, a pozostałe instalacje nie będą dla nas przeszkodą.

W przypadku starszych nieruchomości to zadanie jest znacznie trudniejsze, ale nie jest niemożliwe. Niekiedy konieczna będzie przebudowa budynku – warto jednak zdecydować się na ten krok, aby w przyszłości czerpać korzyści z nowoczesnej rekuperacji.

Rekuperacja w starym domu – na jakich zasadach?

Osoby zainteresowane zainstalowaniem rekuperacji w starym domu koniecznie powinny skontaktować się z profesjonalnymi firmami, które zajmują się tego typu działalnością. Specjaliści szybko wykonają plan zmian dla danej nieruchomości, z uwzględnieniem jej specyfiki i oczekiwań domowników.

Bardzo ważne jest, aby jak najlepiej przystosować budynek do nowoczesnych form wentylacji. W pierwszej kolejności należy zadbać o jego szczelność, aby ograniczyć ilość powietrza napływającego z zewnątrz. Warto zaznaczyć, że w starszych domach często mamy do czynienia z nieużytkowanym poddaszem.

W przypadku obiektów mieszkalnych o jednej kondygnacji właśnie w tym miejscu najlepiej zaplanować kanały wentylacyjne oraz zainstalować rekuperator. Doświadczony projektant nie będzie miał problemów z zaprojektowaniem całej instalacji. Montaż rekuperatora na poddaszu nie jest jedynym rozwiązaniem dla amatorów nowoczesnej wentylacji.

Możliwe jest również zainstalowanie rekuperatora bezpośrednio na ścianie danej nieruchomości i ukrycie go np. w szafie lub specjalnie przygotowanej na ten cel zabudowie. Kanały wentylacyjne zazwyczaj są planowane pod sufitem, ale nie wpływają one negatywnie na aranżację całego domu, ponieważ z łatwością można je zabudować. Specjaliści polecają zastosowanie niezawodnych płyt gipsowo-kartonowych, aby zadbać o estetyczny wystrój nieruchomości. Istnieje również możliwość ukrycia kanałów w posadzce.

Rekuperatory w starych domach – czy warto je montować?

Montaż rekuperatora w starym budynku zawsze wiąże się z wieloma atutami, w tym między innymi z większą oszczędnością na ogrzewaniu. Z pomocą tej nowoczesnej technologii można zadbać o optymalną temperaturę w danej nieruchomości i wyższy komfort mieszkania.

Warto zaznaczyć, że rekuperatory znacznie poprawiają jakość powietrza, co pozytywnie wpływa na zdrowie domowników i stan budynku. Koszty związane z montażem nowej instalacji co prawda mogą być wysokie, ale za to zwracają się w bardzo szybkim czasie.

Decyzja dotycząca termomodernizacji nieruchomości zawsze jest strzałem w dziesiątkę – niezależnie od stanu technicznego danego budynku. Najlepiej poprosić o pomoc specjalistów, którzy, po dokładnym zapoznaniu się z obiektem mieszkalnym, opracują optymalny plan montażu nowoczesnej technologii z odzyskiem ciepła. Warto dodać, że już na tym etapie można orientacyjnie obliczyć, w jakim czasie koszty związane z rekuperacją zostaną zwrócone i jak dużo możemy zyskać na oszczędności energii.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij