Czy warto impregnować kostkę brukową

Czy warto impregnować kostkę brukową?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają na swoim ogrodzie chodniki z kostki brukowej lub też podjazd przed domem. Impregnacja kostki brukowej nie jest zabiegiem niezbędnym, aby kostka posłużyła nam przez jakiś czas, nie mnie jednak, kostka zaimpregnowana – tym bardziej kostki inne niż typowo chodnikowe – uzyskuje dodatkową ochronę koloru i struktury. Kostki brukowe są produkowane z betonu, a ten wbrew pozorom nie jest zbyt odporny na warunki atmosferyczne i po jakimś czasie może pękać. Impregnacja ma na celu uchronienie kostki od degradacji i zniszczenia.

Zalety impregnacji kostki brukowej

Jeżeli chcemy zabezpieczyć kostkę brukową, tak aby przez wiele lat pozostała nieuszkodzona, a jej kolor się utrzymywał, to zdecydowanie warto zaimpregnować jej powierzchnię. Sam proces impregnacji nie jest pracochłonny, a impregnat do kostki brukowej nie kosztuje majątku, jeśli możemy dzięki temu znacznie przedłużyć żywotność i dobry wygląd kostki brukowej.

Ochrona przed wnikaniem wody

Podstawową zaletą impregnacji kostki jest to, że nie będzie ona wchłaniała wody. Impregnat tworzy powierzchnię hydrofobową, która zapobiega przenikaniu wody w strukturę kostki. Woda, która normalnie wsiąka w beton, a kostka brukowa jest tak naprawdę z betonu, zamarza podczas zimy powiększając swoją objętość, co prowadzi do powstawania mikropęknięć, które z czasem mogą doprowadzić do pękania kostki.

Łatwiejsze usuwanie plam

Kolejną zaletą impregnacji jest łatwiejsza usuwanie plam z powierzchni kostki. Zależnie od tego, gdzie mamy położoną kostkę brukową, mogą na niej powstawać różnego rodzaju plamy np. na tarasie będą to tłuszcze zwierzęce lub alkohol, a na podjeździe olej silnikowy. Tego rodzaju plamy, które przecież nie są rzadkością, są bardzo trudne do usunięcia z powierzchni niezaimpregnowanej kostki.

Zabezpieczenie przed porastaniem

Impregnat, zabezpiecza również przed porastaniem spoin kostki przez roślinność. Korzenie roślin, mogą doprowadzić do rozsadzenia kostek, tak że zostaną naruszone spoiny i kostkę trzeba będzie w tym miejscu ułożyć na nowo. Ponadto, zarośnięta kostka wygląda nieestetycznie i sprawia wrażenie, że nie dbamy o otoczenie naszego domu.

Ochrona koloru

Coraz częściej, stosuje się różnego rodzaju kostki, które dalece odbiegają od zwykłej szarej kostki chodnikowej. Kostki w różnych kształtach i kolorach już nikogo nie dziwią, a raczej sprawiają rewelacyjne wrażenie, gdy dopasujemy je do ogrodu. Kolor na kostce, z czasem jednak blaknie i wtedy kostka nie wygląda już tak dobrze jak na samym początku. Impregnat znacznie hamuje proces blaknięcie koloru, dzięki wytworzeniu na powierzchni kostki powłoki ochronnej, która chroni przed promieniami UV oraz wzmacnia odporność na ścieranie.

Zabezpieczenie przed wykwitami wapiennymi

Impregnacja kostki brukowej ma jeszcze jedną, ogromną zaletę – jest nią zabezpieczenie przed powstawaniem białego osadu na powierzchni kostki, czyli wykwitów wapiennych. Nie jest to zjawisko groźne, ale kostka pokryta białym osadem nie prezentuje się zbyt dobrze. Jeśli zależy nam nie tylko na praktycznych właściwościach kostki brukowej, lecz również jej funkcji ozdobnej, to z pewnością warto zabezpieczyć ją przed wykwitami wapiennymi zawczasu, ponieważ ich usuwanie jest czasochłonne i niezbędne są do tego specjalistyczne środki chemiczne.

Tomasz Malewski

BEKERFARB

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij