Czy warto zainwestować w dach fotowoltaiczny? Porównanie kosztów z tradycyjnymi dachami

Dach solarny jest coraz popularniejszy wśród właścicieli domów i budynków komercyjnych, ponieważ pozwala na generowanie energii elektrycznej z odnawialnego źródła, co przyczynia się do ochrony środowiska i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ponadto dach fotowoltaiczny może przyczynić się do obniżenia rachunków za energię elektryczną oraz zwiększenia wartości nieruchomości. Co prawda budowa dachu solarnego jest droższa niż dachu tradycyjnego, ale jest to inwestycja, która szybko się zwraca w postaci darmowej energii elektrycznej i niższych rachunków.

Czym jest dach solarny?

Dach solarny to rodzaj dachu wybudowanego z paneli fotowoltaicznych, które umożliwiają generowanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu solarnym są podłączone do inwertera, który konwertuje energię elektryczną zebraną przez panele na energię elektryczną zmienną, która może być wykorzystana w budynku lub sprzedana do sieci energetycznej. O ile zazwyczaj panele fotowoltaiczne stanowią nadbudowę nad tradycyjnym pokryciem dachowym, tak w przypadku dachów solarnych panele zastępują całkowicie konwencjonalne materiały. Dachy fotowoltaiczne to nowatorskie rozwiązanie, spełniające wszystkie obowiązujące normy budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Dachy solarne spełniają funkcję ochronną, czyli zabezpieczają dom przed czynnikami atmosferycznymi podobnie jak klasyczne dachy, ale jednocześnie produkują energię elektryczną ze słońca. Powierzchnia dachu jest jednolita, ponieważ nie są widoczne łączenia, ścieżki ani ramki poszczególnych paneli. Dach solarny to własna elektrownia i dach o ponadczasowym designie, idealnie wpisujący się w nowoczesne koncepcje architektoniczne. 

Koszty budowy dachu solarnego

Decyzja o inwestycji w dach fotowoltaiczny zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja budynku, klimat, kąt nachylenia dachu, ilość dostępnego światła słonecznego i oczywiście koszty. Warto zaznaczyć, że koszty dachu fotowoltaicznego są uzależnione od wielu czynników, takich jak wielkość dachu, stopień skomplikowania instalacji, wybrane panele słoneczne i inwertery, lokalizacja, czy dostępność specjalistycznych usług instalacyjnych.

Dach fotowoltaiczny jest zazwyczaj droższy w instalacji niż tradycyjny dach, ponieważ wymaga specjalistycznych paneli i urządzeń związanych z przetwarzaniem energii słonecznej. Jednak koszty te mogą się zwrócić w ciągu kilku lat, ponieważ dach fotowoltaiczny pozwala na generowanie energii elektrycznej, która może być wykorzystana w budynku lub sprzedana do sieci energetycznej, co pozwala na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem

Dach solarny to doskonały przykład technologii BIPV, czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem. W Polsce pionierem w budowie dachów solarnych jest firma MyRoof, która zaprojektowała pierwszy polski dach fotowoltaiczny i opracowała systemy wsporcze, techniki montażu i sposób izolacji pokrycia dachowego. To nowatorskie systemy solarne powstały na podstawie wieloletniego doświadczenia w branży dekarskiej i są doskonale dopasowane do warunków klimatycznych panujących w Polsce.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij