Czym izolować podłogi?

Czym izolować podłogi?

W temacie izolowania budynków przed ucieczką ciepła na zewnątrz napisano wiele. Znacznie rzadziej poruszany jest temat tego, z jakich materiałów korzystać w trakcie izolowania podłóg – nie tylko przy samym gruncie, lecz również pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Sposób użytkowania danego miejsca jest tutaj istotną kwestią, która powinna wpływać na decyzję kupującego. Zbadajmy temat!

Izolacja cieplna może być mniejsza… Ale czy zawsze?

No właśnie – zacznijmy od kwestii współczynnika przepuszczalności cieplnej, czyli od słynnej lambdy. O ile w przypadku dobierania izolacji termicznej dla ścian zewnętrznych czy dla dachów, ma ona niezwykle istotne znaczenie, to już w przypadku izolowania podłogi oddzielającej od pomieszczenia znajdującego się piętro niżej, nie jest już aż tak ważna.

Nie znaczy to, że współczynnik przepuszczalności cieplnej nie jest w ogóle istotny w tym przypadku – w końcu sposób użytkowania takiego miejsca może się zmieniać, a wraz z nim inny może być stopień dogrzania poszczególnych pokoi, czy większych przestrzeni wewnątrz danego budynku. W praktyce jednak w większości przypadków izolacja cieplna zapewniana przez płyty styropianowe typu EPS w zupełności wystarczy.

Warto jednak brać pod uwagę, że sytuacje bywają różne i nadmierna oszczędność może po pewnym czasie okazać się błędem. Przykładowo jeżeli dane pomieszczenie przez jakiś czas nie będzie użytkowane, ogrzewanie go zimą nie będzie zasadne – a to może oznaczać, że jeśli w ocenie tego, jaka izolacja będzie wystarczająca nie uwzględniono pewnego niezbędnego marginesu, pojawi się problem.

Uwzględnić należy również specyfikę pomieszczenia poniżej, ponieważ jeżeli z jakiegoś powodu wymaga ono na przykład częstego wietrzenia, to w oczywisty sposób również warstwa termoizolacyjna pomiędzy nim, a kondygnacjami wyżej i niżej powinna być odpowiednio lepsza.

Izolacja przy gruncie

Wyższe parametry izolacji cieplnej powinien wykazywać także styropian wykorzystany do izolacji przy gruncie. Choć laikom może wydawać się to zbędne, to jednak warto zainwestować w tym miejscu przynajmniej w styropian XPS, a być może także rozważyć styropian PIR. Rozwiązania takie nie tylko zapewnią lepszą ochronę przed ucieczką ciepła, ale też przy okazji lepiej zabezpieczą fundamenty przed przenikaniem do wnętrza budynku wilgoci.

Jest to o tyle istotne, że w przypadku piwnicy czasami łatwo przegapić moment, w którym tego typu problemy się zaczynają, a późniejsze prace związane z usuwaniem skutków zawilgocenia bywają dość kłopotliwe – lepiej więc im zapobiegać, niż się z nimi borykać.

A co z dźwiękami pomiędzy kondygnacjami?

Ten aspekt często jest zapominany, acz niesłusznie. Mieszkańcy wielu bloków znają problem zbyt niskiej izolacji akustycznej pomiędzy kondygnacjami. Odpowiedni dobór materiałów wykorzystywanych do termoizolacji może przy okazji zredukować również tę niedogodność. Warto więc zwracać uwagę i na te właściwości styropianu – przy odpowiednim doborze nawet płyty EPS mogą być przydatne pod tym kątem.

Zwracaj uwagę na grubość płyt

Należy pamiętać, że nawet bardzo dobre parametry izolacji akustycznej danego rodzaju styropianu okażą się niewystarczające, jeżeli płyty użyte w warstwie izolującej będą po prostu zbyt cienkie.

Wybierając rozwiązanie, z którego będzie się korzystać w budynku, warto skonsultować swoje oczekiwania ze specjalistami, na przykład z projektantami wnętrz lub z architektami. Możliwe, że w danym przypadku konieczne będzie wybranie grubszych płyt lub rozmieszczenie ich w sposób warstwowy. Z drugiej strony czasami warto będzie pozostać przy materiale pozornie droższym, ale zapewniającym podobne właściwości przy cieńszej warstwie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij