Czym jest opłata paliwowa?

Regulacje prawne mają duże znaczenie dla cen usług kurierskich. Jednym z zagadnień, które budzi duże zainteresowanie, jest opłata paliwowa. Kto musi uiszczać tę należność finansową? Na jaki cel jest przeznaczana? Od czego zależy wysokość opłaty paliwowej? Sprawdź!

Co to jest opłata paliwowa?

Zgodnie z ustawą o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, opłata paliwowa dotyczy wprowadzania na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu, wykorzystywanych do napędu silników spalinowych. Odnosi się to do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. W praktyce oznacza to tyle, że opłatę paliwową muszą uiszczać nie tylko producenci paliw silnikowych czy gazu, ale też ich importerzy i wszyscy ci, którzy na podstawie przepisów o podatku akcyzowym podlegają obowiązkowi podatkowemu od paliw silnikowych lub gazu.

Jakie surowce podlegają opłacie paliwowej?

Wysokość opłaty paliwowej jest uzależniona od zużycia surowców opodatkowanych akcyzą. Poniżej prezentujemy ich listę:

1) benzyny silnikowe o kodach: CN 2710 12 45 lub CN 2710 12 49 oraz paliwa powstałe wskutek zmieszania tych benzyn z biokomponentami, które spełniają wymagania jakościowe;

2) oleje napędowe o kodzie CN 2710 19 43 lub CN 2710 20 11 paliwa powstałe wskutek zmieszania tych olejów z biokomponentami, które spełniają wymagania jakościowe;

3) biokomponenty stanowiące samoistne paliwa;

4) mokry gaz ziemny i pozostałe węglowodory gazowe oraz gazowe węglowodory alifatyczne skroplone i w stanie gazowym, o kodach: CN 2711 i CN 2901;

5) wyroby inne niż określone powyżej, stosowane do napędu silników spalinowych, bez względu na kod CN.

Jak opłata paliwowa wpływa na ceny przesyłek kurierskich?

Czy z uwagi na opłatę paliwową tanie przesyłki kurierskie Sendit.pl to mit? Zdecydowanie nie. Niemniej musisz wiedzieć, że ceny mogłyby być jeszcze bardziej atrakcyjne, gdyby nie opłata paliwowa. A wynika to z faktu, że firmy kurierskie należą do grupy podmiotów, które opierają swoją działalność na transporcie i maszynach, które trzeba zasilać paliwem lub gazem. Przewoźnicy każdego dnia świadczą usługi transportu przesyłek w kraju, a także za granicę, więc naturalnym procesem jest fakt, że firmy kurierskie wliczają ponoszony koszt opłaty paliwowej w końcowe ceny paczek.

Co jednak z faktem, że rynek paliw jest niestabilny, a ceny wciąż się zmieniają? Większość firm oblicza średnią cen paliw w danym miesiącu, następnie według specjalnego wzoru uwzględnia ją w cenie przesyłki, a zamiana ceny następuje od kolejnego miesiąca. Niemniej są też przewoźnicy, którzy dokonują kalkulacji nawet kilka razy w miesiącu, a ceny paczek często się zmieniają. Dla klientów może to być dość problematyczne, by znaleźć najkorzystniejszą w danym momencie cenę przesyłki. Rozwiązaniem jest skorzystanie z usług brokera, np. https://www.Sendit.pl/ który na bieżąco uaktualnia informacje o cenach przewoźników, z którymi współpracuje.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij