Czym kierować się przy wyborze bramy wjazdowej?

Kiedy myślisz o budowie podwórka, powinieneś pomyśleć o bramie wjazdowej na swoją posesję. Jest ona ważną częścią projektu. Obecnie można wybierać spośród wielu rodzajów bram wjazdowych. Przez co podjęcie decyzji może być bardzo trudne. Jaki typ jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy wjazdowej? Lepsze są bramy wjazdowe drewniane, czy metalowe? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Wybierz z nami idealną bramę wjazdową do swojej posesji!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy wjazdowej?

Brama wjazdowa to pierwsza rzecz, którą ludzie widzą po wejściu na posesję, dlatego ważne jest, aby była dobrze zaprojektowane i funkcjonalna. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów bram i przy wyborze odpowiedniej należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Należą do nich estetyka, koszt, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Wybierając bramę wjazdową na swoje podwórko, najlepiej zrobić to przy uwzględnieniu wszystkich tych elementów.

Projektując bramę wjazdową, ważne jest, aby pasowała do wystroju reszty domu. Może to być trochę trudne, jeśli chcesz czegoś wyjątkowego lub innego niż to, co mają wszyscy, ale na dłuższą metę może to być tego warte! Przemyślana i dobrze wykonana brama wjazdowa może nadać Twojemu podwórku dopracowany wygląd i sprawić, że Twoi goście poczują się mile widziani podczas wizyty u Ciebie. Wybierając miejsce na montaż bramy, ważne jest, aby zastanowić się, gdzie będzie się ona znajdować w stosunku do innych części domu. Najczęściej możemy spotkać bramy wjazdowe montowane na wprost bramy do garażu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i oszczędza sporo miejsca. Kolejną rzeczą którą należy wziąć pod uwagę są materiały użyte do produkcji bramy. Obecnie popularne są bramy wykonane z drewna oraz z metalu. Te dwa surowce mają wiele zalet, ale także kilka wad, o których opowiemy poniżej. Bramy wjazdowe poza podniesieniem walorów estetycznych posesji mogą być również funkcjonalne. Producenci nieustannie dopracowują swoje projekty oferując nowe, usprawnione modele.

Jakie są rodzaje bram wjazdowych?

Istnieje wiele różnych rodzajów bram wjazdowych, każda ma swoje zalety i wady. Niektóre z najczęstszych typów bram to bramy skrzydłowe, bramy przesuwne i bramy łamane.

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa to rozwiązanie, które istnieje od dziesięcioleci, ale nadal jest to bardzo popularny wybór. Brama wjazdowa tego typu posiada dwa skrzydła, po jednym z każdej strony wjazdu na posesję. Ten typ jest chętnie wybierany na podjazdach, które są wąskie, ale wystarczająco długie, aby zmieściło się skrzydło bramy. Tego typu brama dostępna jest również w konfiguracji z jednym skrzydłem oraz ze skrzydłami w proporcjach 1/3 i 2/3. Ostatni model sprawdzi się, gdy działka jest wyjątkowo mała, ponieważ węższe skrzydło może zastąpić furtkę.

Brama przesuwna to rodzaj bramy, która otwiera się i zamyka przesuwając się po torze. Zwykle kojarzona jest z nowocześniejszymi posesjami. Na rynku możemy spotkać dwa typy bram przesuwnych. Starszy typ ma tor zamontowany w podłożu. Rozwiązanie to ma jedną, główną wadę. Trzeba je bardzo często czyścić, aby żadne większe elementy nie dostały się do toru. Mogłyby one uszkodzić bramę. Takie bramy często muszą być również wyposażone w przeciwwagę, którą podtrzymuje całą konstrukcję, ale zajmuje dużo miejsca. Bramy wjazdowe przesuwne nowszego typu mają tory zamontowane wzdłuż ogrodzenia. Dzięki temu są one osłonięte i istnieje mniejsze ryzyko ich zabrudzenia. Oznacza to, że nie trzeba ich tak często konserwować. Bramy takie z reguły nie posiadają również przeciwwagi. Są one zamontowane na dwóch równoległych torach co sprawia, że cała konstrukcja jest bardzo wytrzymała i możliwe jest zaoszczędzenie miejsca.

Brama wjazdowa łamana to jedno z najnowszych rozwiązań na rynku ogrodzeń. Wyglądem przypomina bramę skrzydłową, natomiast w tym rozwiązaniu skrzydła podzielone są na segmenty, które w czasie otwierania składają się niczym harmonijka. Pozwala to na znaczne zaoszczędzenie miejsca, ponieważ dany segment jest o połowę krótszy, niż standardowe skrzydło bramy. Tego typu bramy instalowane są na wyjątkowo krótkich podjazdach, gdzie niemożliwy jest montaż bramy skrzydłowej.

Brama wjazdowa drewniana, czy metalowa – którą wybrać?

Co jest lepsze? Bramy metalowe czy drewniane? W większości przypadków odpowiedzią jest metal. Jednak w niektórych przypadkach preferowana jest drewniana brama. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki rodzaj bramy wybrać. Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje potrzeby i jaki efekt chcesz osiągnąć.

Bramy drewniane są atrakcyjną opcją, ponieważ są wykonane z naturalnego i trwałego materiału. Są atrakcyjnym wyborem projektowym, ponieważ zapewniają estetykę, która często uważana jest za bardziej delikatną i swojską niż metalowe bramy o industrialnym wyglądzie. Aby utrzymać drewnianą bramę w dobrym stanie, należy ją regularnie czyścić i od czasu do czasu stosować na niej wysokiej jakości olej do drewna, aby zapobiec gniciu i jak najdłużej zachować naturalny kolor i fakturę. Są one tańsze od bram metalowych, natomiast nie są tak mocne i wytrzymałe.

Bramy metalowe są bardzo trwałe i wytrzymałe ze względu na materiał, z którego są wykonane. Są również łatwe w montażu, ponieważ są dostępne w różnych wersjach z wywierconymi otworami, które ułatwiają instalację za pomocą śrub. Są one droższe od swoich drewnianych odpowiedników, ale nie wymagają tylu prac konserwacyjnych. Dodatkowo są one znacznie trwalsze, więc nie będą musiały być tak często wymieniane.

Partnerem artykułu jest strona sklepzogrodzeniami.pl.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij