Czym różnią się drzwi bezprzylgowe od przylgowych?

Czym różnią się drzwi bezprzylgowe od przylgowych?

Pojęcia takie jak przylga drzwiowa czy ościeżnica bezprzylgowa nie należą do codziennego zakresu słownictwa osób niezwiązanych z wnętrzarstwem. Można pokusić się o stwierdzenie, że nawet projektanci wnętrz korzystają częściej z określenia “drzwi płaskie”, kiedy przedstawiają klientom różnicę pomiędzy drzwiami bezprzylgowymi, a znacznie częściej spotykanymi drzwiami przylgowymi. W końcu jak często wybiera się drzwi do domu? Skoro wybrałeś właśnie ten artykuł, drogi czytelniku, najprawdopodobniej znajdujesz się w takiej właśnie sytuacji. Na czym więc polega różnica i jaki typ skrzydła jest odpowiedni dla Ciebie?

Drzwi przylgowe a tradycja wnętrzarska

Największy procent dostępnych na rynku drzwi stanowiły do niedawna modele wyposażone są w tak zwaną przylgę drzwiową – charakterystyczne wcięcie w skrzydle drzwiowym, które zachodzi na ościeżnicę, ukrywając zamek. Ten podręcznikowy typ drzwi jest niezwykle łatwy do rozpoznania nie tylko ze względu na wyróżniający się kształt skrzydła odstającego nieco od futryny, ale przede wszystkim dzięki widocznym zawiasom umieszczonym na ościeżnicy. To właśnie im zawdzięczają w znacznej mierze swoją popularność. Odsłonięte zawiasy pozwalają na łatwiejszy montaż skrzydła, a także jego późniejszą konserwację i regulację.

Jednak funkcjonalność drzwi przylgowych nie jest ich jedyną zaletą. Przylga sprawia, że bryła skrzydła wyróżnia się na tle pomieszczenia. Załamania i wycięcia sprawiają, że pokój staje się bardziej interesujący z architektonicznego punktu widzenia, a samo skrzydło wydaje się lżejsze. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie dobrze w mieszkaniach i domach o tradycyjnym wystroju. Drzwi dedykowane do takich przestrzeni często wykonane są z litego drewna, którego efektywne słoje nadają wnętrzom dodatkowego “ciepła”, czyniąc mieszkanie bardziej przytulnym. Warto również wspomnieć o wyższej izolacji akustycznej, którą zapewnia przylga drzwiowa. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku drzwi drewnianych bez przeszkleń, pozwalających na niemal całkowite odizolowanie pomieszczenia od źródeł hałasu.

Funkcjonalne i nowoczesne drzwi bezprzylgowe

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ skrzydła pozbawiony został przylgi, dzięki czemu tworzy jedną płaszczyznę z ościeżnicą bezprzylgową. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ukrytych zawiasów wewnętrznych. Ten szczególny rodzaj zawiasów jest zarazem jedną z największych zalet, jak i najbardziej uciążliwym elementem drzwi bezprzylgowych. Ze względu na ich złożoną konstrukcję, oddanie montażu w ręce zaufanego fachowca staje się bezwarunkową koniecznością. Błędnie zamontowane skrzydło może samoistnie zmieniać swoje położenie, odbiegając od prawidłowego ułożenia względem ościeżnicy.

Skrzydłom na ościeżnicy bezprzylgowej nie można odmówić natomiast walorów estetycznych. Drzwi bezprzylgowe wykorzystuje się powszechnie we wzornictwie współczesnym oraz industrialistycznym, a także skandynawskim minimalizmie. Drzwi wykonane z najlżejszych nawet materiałów prezentują się dostojnie, monumentalnie wręcz. Jest to w pełni naturalna niezależna od nas reakcja. Skrzydło, którego grubości nie można określić na pierwszy rzut oka, jest podświadomie interpretowane jako ciężki i oporny blok. Jeśli jednak wybierając drzwi kierujesz się niekoniecznie walorami estetycznymi, a przede wszystkim funkcjonalnością, jedna z zalet drzwi bezprzylgowych z pewnością Cię zaskoczy – są one bezpieczniejsze dla dzieci! Większość przypadków przytrzaśnięcia u dzieci spowodowanych zostało przez nieumyślne umieszczenie palców między framugą a przylgą.

Oba rodzaje drzwi mają swoje mocniejsze i słabsze strony, odpowiadają wybranym nurtom aranżacji wnętrz, ale co najważniejsze – spełniają swoje zadanie równie dobrze, o ile zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów i zamontowane przez kompetentną osobę. Który typ skrzydła jest odpowiedni dla Ciebie? Odpowiedź jest zawsze tylko jedna: Ten lepszy!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij