Czym zajmuje się płytkarz / kafelkarz?

Czym zajmuje się płytkarz / kafelkarz?

Zawód płytkarza kojarzony jest najczęściej z wykonywaniem prac budowlanych i remontowych przy obiektach budowlanych przeznaczonych zarówno na cele komercyjne, jak również do użytku przez osoby fizyczne, wykorzystujące budynki i pomieszczenia w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

To pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl większości osób, gdy myślą o kafelkarzu, w zasadzie – w znacznym uproszczeniu – odpowiada faktycznie temu, czym zajmują się osoby wykonujące tę profesję. Podstawowe czynności, jakie wykonuje osoba zatrudniona jako glazurnik (nazywana też czasem potocznie płytkarzem lub kafelkarzem), związane są z okładaniem ścian oraz podłóg płytkami ceramicznymi (glazurą), a także innego rodzaju, podobnymi materiałami budowlanymi, do których najczęściej zalicza się terakotę, płytki szklane, płytki klinkierowe, lastriko, płytki drewniane, a także różnego rodzaju płytki wykonane z tworzyw sztucznych i innych materiałów i surowców wykorzystywanych w procesie budowlanym oraz do wykończenia wnętrz. Swoje czynności płytkarzy wykonuje zarówno w warunkach zewnętrznych (płytki elewacyjne, płytki, którymi wykłada się schody, wejścia do budynków itp.), jak też warunkach wewnętrznych (wnętrza pomieszczeń, łazienki, korytarze, kuchnie itp.).

Od osoby zatrudnionej w charakterze kafelkarza wymaga się w pierwszej kolejności umiejętności związanych z samym układaniem płytek. Ta dość prosta i prozaiczna na pierwszy rzut oka czynność przysparzać może wiele trudności, zwłaszcza w sytuacji, gdy konieczne jest ułożenie bardziej skomplikowanych wzorów lub też wykorzystuje się w tym celu niestandardowe materiały budowlane lub płytki. Często zdarza się też, że z uwagi na uwarunkowania wewnątrzlokalowe lub inne czynniki panujące w miejscu, gdzie położone mają być płytki, osoba je układająca dysponować musi szeroką wiedzą z zakresu materiałoznawstwa oraz doboru odpowiednich materiałów spajających, które pozwolą na długą i bezproblemową eksploatację płytek. Dotyczy to w szczególności wyboru odpowiedniej zaprawy lub kleju do płytek. Bardzo ważne jest także to, aby w sposób prawidłowy przygotować powierzchnie (ściany, podłogi) do położenia kafelek, co sprowadza się do usunięcia z nich nierówności, a także wykonania niezbędnych prac murarskich i tynkarskich.

Wykonywanie zawodu glazurnika wiązać się musi zatem z jednej strony z posiadaniem odpowiedniej wiedzy w zakresie dostępnych na rynku materiałów i narzędzi, z drugiej natomiast – ze zdobyciem doświadczenia zawodowego pozwalającego na wykorzystanie tej wiedzy w praktyce. Istotne jest także to, aby osoba podejmująca się prac płytkarskich posiadała odpowiednie poczucie estetyki, a także umiejętność wizualizacji przestrzennej, co ułatwi jej pracę oraz pozwoli na uzyskiwanie odpowiednich efektów wizualnych wykonywanych czynności. W zawodzie glazurnika nie jest natomiast bezwzględnie wymagane posiadanie kierunkowego wykształcenia – zawodowego, technicznego lub wyższego budowlanego, ponieważ niezbędną w tym zakresie wiedzę nabyć można z różnych źródeł, w tym zwłaszcza – materiałów szkoleniowych i instruktażowych kolportowanych przez producentów glazury i terakoty oraz dostawców materiałów budowlanych.

Zobacz: Profesjonalny płytkarz / kafelkarz w DekorFliz

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij