Zawód płytkarza kojarzony jest najczęściej z wykonywaniem prac budowlanych i remontowych przy obiektach budowlanych przeznaczonych zarówno na cele komercyjne, jak również do użytku przez osoby fizyczne, wykorzystujące budynki i pomieszczenia w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

To pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl większości osób, gdy myślą o kafelkarzu, w zasadzie – w znacznym uproszczeniu – odpowiada faktycznie temu, czym zajmują się osoby wykonujące tę profesję. Podstawowe czynności, jakie wykonuje osoba zatrudniona jako glazurnik (nazywana też czasem potocznie płytkarzem lub kafelkarzem), związane są z okładaniem ścian oraz podłóg płytkami ceramicznymi (glazurą), a także innego rodzaju, podobnymi materiałami budowlanymi, do których najczęściej zalicza się terakotę, płytki szklane, płytki klinkierowe, lastriko, płytki drewniane, a także różnego rodzaju płytki wykonane z tworzyw sztucznych i innych materiałów i surowców wykorzystywanych w procesie budowlanym oraz do wykończenia wnętrz. Swoje czynności płytkarzy wykonuje zarówno w warunkach zewnętrznych (płytki elewacyjne, płytki, którymi wykłada się schody, wejścia do budynków itp.), jak też warunkach wewnętrznych (wnętrza pomieszczeń, łazienki, korytarze, kuchnie itp.).

Od osoby zatrudnionej w charakterze kafelkarza wymaga się w pierwszej kolejności umiejętności związanych z samym układaniem płytek. Ta dość prosta i prozaiczna na pierwszy rzut oka czynność przysparzać może wiele trudności, zwłaszcza w sytuacji, gdy konieczne jest ułożenie bardziej skomplikowanych wzorów lub też wykorzystuje się w tym celu niestandardowe materiały budowlane lub płytki. Często zdarza się też, że z uwagi na uwarunkowania wewnątrzlokalowe lub inne czynniki panujące w miejscu, gdzie położone mają być płytki, osoba je układająca dysponować musi szeroką wiedzą z zakresu materiałoznawstwa oraz doboru odpowiednich materiałów spajających, które pozwolą na długą i bezproblemową eksploatację płytek. Dotyczy to w szczególności wyboru odpowiedniej zaprawy lub kleju do płytek. Bardzo ważne jest także to, aby w sposób prawidłowy przygotować powierzchnie (ściany, podłogi) do położenia kafelek, co sprowadza się do usunięcia z nich nierówności, a także wykonania niezbędnych prac murarskich i tynkarskich.

Wykonywanie zawodu glazurnika wiązać się musi zatem z jednej strony z posiadaniem odpowiedniej wiedzy w zakresie dostępnych na rynku materiałów i narzędzi, z drugiej natomiast – ze zdobyciem doświadczenia zawodowego pozwalającego na wykorzystanie tej wiedzy w praktyce. Istotne jest także to, aby osoba podejmująca się prac płytkarskich posiadała odpowiednie poczucie estetyki, a także umiejętność wizualizacji przestrzennej, co ułatwi jej pracę oraz pozwoli na uzyskiwanie odpowiednich efektów wizualnych wykonywanych czynności. W zawodzie glazurnika nie jest natomiast bezwzględnie wymagane posiadanie kierunkowego wykształcenia – zawodowego, technicznego lub wyższego budowlanego, ponieważ niezbędną w tym zakresie wiedzę nabyć można z różnych źródeł, w tym zwłaszcza – materiałów szkoleniowych i instruktażowych kolportowanych przez producentów glazury i terakoty oraz dostawców materiałów budowlanych.

Zobacz: Profesjonalny płytkarz / kafelkarz w DekorFliz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ