Dlaczego warto zainstalować centralę wentylacyjną?

Centrala wentylacyjna jest odpowiedzialna za dostarczanie do pomieszczeń czystego, świeżego powietrza. To rozwiązanie ma o wiele więcej zalet niż stosowana w minionych latach wentylacja grawitacyjna. W jaki sposób działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Gdzie montowane są centrale wentylacyjne?

Miejsce dla nowoczesnych urządzeń wentylacyjnych najprościej można wygospodarować w nowym budynku, w starszych obiektach niestety nie zawsze jest możliwość przeprowadzenia takiej instalacji. Centrale wentylacyjne doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych, biurach, hotelach, budynkach użyteczności publicznej, zakładach przemysłowych czy lokalach gastronomicznych. Dobór wydajności i parametrów centrali wentylacyjnej zależy od kilku czynników m.in. od wielkości budynku, liczby osób przebywających w pomieszczeniach, zapotrzebowania na świeże powietrze.

Wentylacja grawitacyjna zdawała egzamin w starszych domach, gdzie zazwyczaj okna były mało szczelne, co ułatwiało wymianę powietrza. Obecnie nawet w starych budynkach coraz częściej montuje się okna o bardzo wysokiej szczelności, dzięki czemu nie dochodzi do strat ciepła, ale zarazem zaburzony zostaje naturalny przepływ powietrza. Bez odpowiedniej wentylacji pomieszczenia nie będą miały zapewnionej ciągłej wymiany powietrza i na tym właśnie polega rola nowoczesnej centrali wentylacyjnej – gwarantuje ona komfortowe, zdrowe warunki niezależnie od pogody i szczelności okien.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła

Ważną cechą centrali wentylacyjnej jest to, że dostarczając świeże powietrze do budynku dba także o jego optymalną temperaturę. Systemy wentylacyjne oferowane przez firmę Lindab współpracują z bardzo wydajnymi rekuperatorami, czyli urządzeniami, które ogrzewają nawiewane do pomieszczeń powietrze. Do podnoszenia temperatury wykorzystuje się ciepło z powietrza już zużytego – system jest tak skonstruowany, że oba strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą, a jedynie do świeżego strumienia dostarczane jest ciepło odzyskiwane z wywiewu.

Jak zbudowana jest centrala wentylacyjna?

Konkretny typ centrali wentylacyjnej oraz jej wydajność dobiera się pod kątem potrzeb budynku oraz jego mieszkańców. Konstrukcję centrali możemy podzielić na bloki funkcyjne: sekcję wentylatorową (nawiewną lub wywiewną), sekcję filtracji, sekcję ogrzewania, sekcję chłodzenia, sekcję nawilżania oraz sekcję tłumienia. Na budowę składa się oczywiście także układ automatyki i sterowania. Szczegółowa budowa zależy oczywiście od typu i miejsca montażu centrali.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij