Dlaczego warto zainwestować w agregat prądotwórczy

Dlaczego warto zainwestować w agregat prądotwórczy?

Obecnie nikt nie wyobraża sobie życia lub pracy w optymalnych warunkach bez dostępu do prądu elektrycznego. Większość urządzeń domowych czy firmowych wymaga stałego dostępu do energii elektrycznej, podobnie z oświetleniem czy narzędziami wykorzystywanymi podczas pracy każdego rodzaju. Nagłe awarie związane z brakiem zasilania lub prace wykonywane bezpośrednio np. na placu budowy bez instalacji elektrycznej wymagają zastosowania nowoczesnych agregatów prądotwórczych. Są to stosunkowo niewielkie urządzenia, których działanie polega na generowaniu prądu elektrycznego wskutek spalania odpowiedniego paliwa. Rola tych urządzeń bywa nieprzeceniona, dlatego warto poznać je z bliska.

Czym jest agregat prądotwórczy i dlaczego warto go mieć w każdej firmie?

Agregatami prądotwórczymi nazywamy szereg urządzeń służących jako samodzielne i niezależne źródło energii, która powstaje wskutek spalania paliwa  odpowiedniego rodzaju. W zwartej konstrukcji większości z nich znajdziemy między innymi jednostkę napędową w postaci silnika spalinowego (wysokoprężnego lub benzynowego) oraz prądnicę synchroniczną, która umożliwia konwersję pracy jednostki napędowej na prąd o odpowiedniej mocy i natężeniu. Oczywiście wraz z tymi podzespołami idą także te pomocnicze, wśród których warto wymienić zbiornik paliwa oraz tłumik zmniejszający hałas, a także przyłącza. Większość z nich charakteryzuje się także stabilną i mocną konstrukcją opartą przeważnie na stalowych profilach, które zapewniają wydajną i zarazem także w pełni bezpieczną pracę we wszystkich warunkach.

Brak prądu w miejscu pracy jest częstym problemem

Firmy wykonujące np. roboty budowlane czy energetyczne w miejscu wybranym przez klienta często borykają się z brakiem dostępu do prądu, co zazwyczaj wiąże się z całkowitym brakiem istniejącej instalacji. Jedne firmy decydują się na zakup długich przedłużaczy i wykorzystanie prądu dostępnego w innych częściach budowy, te bardziej profesjonalne z kolei podejmują decyzję o inwestycji w agregat prądotwórczy. Ma to szereg bardzo istotnych zalet z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Podstawowym atutem posiadania własnego agregatu prądotwórczego jest całkowita niezależność względem dostaw prądu. Awarie związane z nagłą utratą zasilania czy brak prądu w niektórych gniazdkach sprawia, że na agregat prądotwórczy decydują się właściciele firm, którzy cenią sobie stałą i nieprzerwaną pracę. Co więcej, zakup tego urządzenia to także większe bezpieczeństwo. Sieci energetyczne można z łatwością uszkodzić poprzez jej nadmierne obciążenie, co może wiązać się z dużymi kosztami usunięcia usterki lub problemami natury prawno-technicznej. Nie można także zapomnieć o tym, że dzierżawa prądu elektrycznego z obcych przyłączy może być dość droga, a nie wszyscy zleceniodawcy biorą na siebie ten koszt.

Nagła utrata zasilania w firmie lub w domu – warto się przed nią chronić

Równie duży problem jest wtedy, gdy wystąpi nagła awaria zasilania. Szczególnie duży kłopot mają wówczas firmy, które generują dochód wyłącznie w trakcie użytkowania urządzeń elektrycznych, np. w przedsiębiorstwach wytwórczych czy zakładach produkcyjnych, a nawet w niewielkich działalnościach zajmujących się naprawą sprzętu elektrycznego. Jakikolwiek przestój związany z brakiem prądu może być wówczas ogromnym problemem i wywołać duże straty w danej firmie. Warto wówczas wkomponować w sieć elektryczną system zasilania rezerwowego (SZR), który jest standardem między innymi w szpitalach, lecz warto go także wdrożyć do innych gałęzi gospodarki.

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Na rynku znajduje się wiele agregatów prądotwórczych o różnym przeznaczeniu, dlatego wybór odpowiedniego modelu warto uzależnić między innymi od sposobu ich użytkowania. Agregaty jednofazowe stosuje się przeważnie podczas użytkowania odbiorników jednofazowych, np. w lekkich pracach budowlanych bądź w prywatnych domach czy w siedzibach firm. Warianty trójfazowe z kolei znajdą zastosowanie głównie w pracach budowlanych, gdyż można do nich podłączyć odbiorniki zasilane napięcie do nawet 400 V. Agregaty spawalnicze doskonale się sprawdzają do prac spawalniczych w terenie, a wersje z autostartem – do instalacji w systemie zasilania rezerwowego. Obecnie bardzo często użytkuje się także agregaty z systemem AVR, które zostały wyposażone w system stabilizacji napięcia, dlatego stosuje się je do zasilania odbiorników szczególnie czułych na jakość prądu. Doskonale się sprawdzą w firmach komputerowych czy do zasilenia sprzętu AGD i RTV.

fot. materiały prasowe 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij