Dlaczego wycinanie laserowe jest popularną formą obróbki metali?

Wycinanie laserowe metali jest obecnie dominującą metodą obróbki metalu. Ale w czym jest ona lepsza od cięcia tlenem, wodą czy plazmą? Jeszcze nie tak dawno te trzy procesy były przedstawiane jako niemal doskonałe. Dlaczego więc dziś są one stosowane w ograniczonym zakresie?

Wycinanie laserowe czy cięcie tlenowe: większa elastyczność lasera

Cięcie tlenowe to wydajna metoda obróbki, która zmniejsza straty materiału i umożliwia wytwarzanie dość złożonych kształtów. Pod względem kosztów są one atrakcyjne, ale cięcie tlenem ma jedną zasadniczą wadę: nie sprawdza się w przypadku blach o grubości mniejszej niż 25, a czasem 20 milimetrów, ponieważ występują wtedy odkształcenia, co sprawia, że precyzja uzyskanych detali jest niezadowalająca. Niewiele części jest w rzeczywistości tak grubych: większość jest znacznie cieńsza, a wycinanie laserowe sprawdza się znacznie lepiej. Eksperci z hmmsteel.pl wskazują górną granicę 20 mm dla stali konstrukcyjnej. Nie ma istotnych dolnych granic.

Laser czy woda: wszystko rozbija się o pieniądze

Porównując laserowe wycinanie i cięcie strumieniem wody, należy wziąć pod uwagę jeszcze jedną cechę, a mianowicie koszt. Chociaż precyzja cięcia strumieniem wody jest bardzo wysoka, jest ono bardzo kosztowne pod względem obróbki. W przypadku krótkich serii lub pojedynczych części nadal można uznać, że jest to rozsądna alternatywa, ale nawet w przypadku średnich serii laser pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ oferuje bardzo dobrą dokładność cięcia, nawet w przypadku najbardziej złożonych detali. Bardziej powszechną techniką jest również laserowe cięcie metalu, które ma tę zaletę, że po prostu zajmuje mniej czasu na realizację zamówień, nawet w najlepszych firmach, a dobre maszyny do uzdatniania wody są rzadkością i zwykle są wykorzystywane w dość dużym stopniu.

Cięcie plazmą a wycinanie laserem: cena i specyfika materiału

Cięcie laserowe w metalu i cięcie plazmowe osiągają podobną dokładność, ale oprócz wyższych kosztów obróbki plazmowej należy wziąć pod uwagę, że niektóre materiały wykazują bardzo znaczące zmiany swoich właściwości w bezpośrednim sąsiedztwie linii cięcia. Wiązka energii lasera jest jeszcze bardziej skoncentrowana niż wiązka plazmowa, dzięki czemu straty są minimalne, a wpływ na strukturę metalu wokół linii cięcia jest również ograniczony. Chociaż plazma jest rzeczywiście skutecznym rozwiązaniem w przypadku cienkich materiałów, jest nieco mniej przewidywalna w przypadku grubszych materiałów, zajmuje więcej czasu, a różnica w kosztach jest aż nadto widoczna.

Cięcie laserem jest prawie bezkonkurencyjne

Są oczywiście przypadki, w których obróbka wodą, plazmą lub palnikiem tlenowym może być metodą preferowaną, jednak w zdecydowanej większości przypadków zdecydowanie lepszym wyborem będą wycinarki plazmowe CNC – pozwalają na ograniczenie kosztów, przyspieszenie prac i zachowanie maksymalnej precyzji obróbki.

Oczywiście istnieją przypadki, w których preferowaną metodą jest obróbka wodna, plazmą lub tlenem, ale w większości przypadków lepszym wyborem są przecinarki plazmowe CNC – pozwalają one obniżyć koszty, przyspieszyć pracę i osiągnąć maksymalną dokładność obróbki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij