Do jakiego typu zarośli i chwastów użyjemy kosy?

Typowa kosiarka, choć niezastąpiona do pielęgnacji trawników, nie nadaje się do pracy w trudniejszym terenie. Wtedy warto sięgnąć po kos spalinową, urządzenie, bez którego dzisiaj większość właścicieli większych gospodarstw, a nawet domków jednorodzinnych z ogrodem, nie wyobraża sobie pracy.

Zastosowanie kosy spalinowej

Kosy spalinowe służą przede wszystkim do przycinania trawy w trudno dostępnym terenie. Chodzi tu przede wszystkim o nierówne powierzchnie w ogrodzie, zarośnięte rowy lub zagłębienia terenu. Kosa spalinowa sprawdzi się też doskonale przy doprowadzaniu do porządku zaniedbanych ogrodów, w których trawa jest wyrośnięta i często mokra lub wilgotna. Dużą zaletą tego urządzenia jest to, że możemy je wykorzystać z dala od źródeł prądu, czyli świetnie się sprawdzi przy oczyszczaniu nieużytków.

Kosa spalinowa odgrywa też ważną rolę przy koszeniu trawy wokół rabat kwiatowych, krzewów i roślin rozproszonych na trawniku, które przy wykorzystaniu zwykłej kosiarki, byłyby narażone na zniszczenie. Przyda się przy wykaszaniu trawy wzdłuż płotu,na wąskich, krętych ścieżkach między rabatami, a także na kamienistym terenie. Dużym atutem kosy jest to, że dobrej jakości, wyposażone w tarczę tnącą urządzenie z powodzeniem poradzi sobie ze skoszeniem twardszych roślin, a nawet mniejszych krzewów i drzew. 

Typy siników wykorzystywanych w kosach spalinowych

Kosy spalinowe wyposażone są najczęściej w silniki o mocy od 1,2 do nawet 3 kW. Zwykle posiadają w silnik dwu- lub czterosuwowy. Do silnika dwusuwowego używa się benzyny z dodatkiem oleju. Wykorzystuje on większe ilości paliwa, emituje więcej splin i jest głośniejszy od czterosuwowego, ale jest przy tym lżejszy, ma większą moc i, co za tym idzie, można go użytkować w bardziej wymagającym terenie.

W kosach z silnikiem czterosuwowym wykorzystuje się czystą benzynę. Ich zaletą jest to, że emitują mniej spalin. Z drugiej jednak strony, można je wykorzystywać tylko w pozycjach z niewielkimi odchyleniami i uchodzą za bardziej awaryjne.

Rodzaje układów tnących kos spalinowych

Dostępne obecnie na rynku modele wyposażone są w jeden z dwóch układów tnących: żyłkę tnącą lub tarczę tnącą, przy czym w niektórych urządzeniach te układy można stosować zamiennie. W pierwszym przypadku cięcie odbywa się za pomocą żyłki plastikowej obracającej się z dużą prędkością. Stosuje się żyłki o przekroju okrągłym lub kwadratowym, ale trzeba zaznaczyć, ze żyłki kwadratowe są ostrzejsze.

Wysuw żyłki może być automatyczny, co jest znacznie wygodniejszym i szybszym rozwiązaniem, lub ręczny. Kosy wyposażone w tarcze tnące mogą posiadać ich różne rodzaje. Warto wiedzieć, że im gęstsze i mniejsze zęby ma tarcza, tym do większych i twardszych materiałów można ją zastosować, np. tarcze mające 80 zębów mogą służyć nawet do karczowania małych drzew lub krzewów. 

Wybór odpowiedniego modelu

Kosa spalinowa powinna być dopasowana do naszych potrzeb, czyli terenu, na jakim będzie użytkowana, jego wielkości, rodzaju porastającej go roślinności i częstotliwości koszenia. Jeżeli będziemy często korzystać z tego urządzenia, warto wybrać model zaopatrzony w ergonomiczne uchwyty, które znacząco podniosą komfort pracy i ochronią nasze dłonie przed powstawaniem odcisków.

Dobrze jest też zainwestować w kosę z regulowanym układem antywibracyjnym oraz katalizator redukujący emisję zanieczyszczeń. Należy również mieć na uwadze fakt, że im cięższe urządzenie tym trudniejsza praca w ogrodzie, dlatego dobrze jest rozejrzeć się za lżejszym modelem. Wreszcie, jeżeli nie mamy doświadczenia w użytkowaniu kosy spalinowej, lepiej na początek zdecydować się na mniej skomplikowany wariant. 

Użytkowanie kosy spalinowej

Kosy spalinowe są z reguły urządzeniami dość ciężkimi, dlatego powinny być wyposażone w pas podtrzymujący i szelki, co pozwoli odciążyć ręce i przenieść część ciężaru na barki i plecy. Są też stosunkowo głośne, dlatego w czasie pracy zaleca się używanie rękawic i okularów ochronnych oraz noszenie dopasowanej odzieży.

Po zakończeniu pracy kosę należy dokładnie wyczyścić, najlepiej zrobić to za pomocą myjki wysokociśnieniowej lub węża ogrodowego. Z racji tego, że urządzenie posiada silnik spalinowy, możemy je całe bez obaw opłukać, należy jedynie poczekać z myciem do momentu, kiedy temperatura zewnętrznych części silnika zmaleje. Ponadto, przed każdym sezonem należy wymieniać olej w silniku oraz filtr powietrza. Dzięki takim zabiegom będziemy się cieszyć długą i bezawaryjną pracą naszej kosy spalinowej.

Artykuł powstał dzięki współpracy ze sklepem ogrodniczym Euro Ogród

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij