Dobór okna do pomieszczenia

Odpowiedni dobór okien przekłada się na komfort pracy, odpoczynku, a ponadto poprawia izolację cieplną mieszkania. Przy szukaniu właściwych rozwiązań należy wziąć pod uwagę m.in. rodzaj i przeznaczenie konkretnych pomieszczeń. Inne wymagania będzie stawiać przed nami salon wyposażony na przykład w balkon czy taras, a inne niewielka kuchnia. Na co zwrócić uwagę, wybierając okna do pomieszczeń w domu czy mieszkaniu? 

Okna do salonu

Salon stanowi centrum domu – służy do odpoczynku, spędzania wspólnego czasu z rodziną czy spotkań ze znajomymi. Z tego względu powinno być naprawdę dobrze oświetlone. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, najlepiej zainwestować w duże przeszklenia. Doskonale sprawdzają się skrzydła przesuwne pozwalające na uzyskanie większej przestrzeni użytkowej.

Wśród ponadczasowych rozwiązań należy wskazać okna drewniane – wiele ciekawych propozycji znajduje się w ofercie marki Sokółka.. Skrzydła okienne tej firmy są dostępne w rozmaitych kolorach, a dodatkowo wyposażono je w energooszczędne pakiety szybowe zapewniające bardzo dobrą izolację termiczną. Do ich zalet należy również doskonała akustyka. Interesują Cię okna drewniane w Warszawie wykonane na miarę? Sokółka umożliwia zamówienie modeli okien drewnianych o kształcie dopasowanym do potrzeb użytkownika.

Okna do kuchni

Kuchnia to miejsce szczególnie narażone na wilgoć. Stąd tak ważny jest stały dopływ świeżego powietrza. Obecnie produkowane modele wyposaża się w mikrowywietrzniki. Żeby jednak zastosowane okucia spełniały swoją funkcję, nie powinno dochodzić do rozszczelnienia okien. Chcąc cieszyć się komfortem cieplnym, a jednocześnie zapewnić prawidłową wentylację, najlepiej zainwestować w drewniane okna. Jeśli odpowiednio się je impregnuje, można korzystać z nich nawet kilkadziesiąt lat – surowiec ma blisko dziesięciokrotnie mniejszy wskaźnik rozszerzalności liniowej w porównaniu z plastikowymi wyrobami.

Za inwestycją w modele z drewna przemawia także fakt, że ich ramy nie przyciągają kurzu i nie elektryzują się. Dzięki temu łatwiej utrzymać je w czystości. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w kuchni – częste gotowanie i pieczenie zwiększa ryzyko pojawienia się zabrudzeń. Ponadto marka Sokółka stosuje specjalne aluminiowe nakładki montowane od zewnątrz. Stanowią one dodatkowe zabezpieczenie chroniące przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Okna do pokoju dziecka

Urządzanie pokoju dla dziecka wymaga szczególnej uwagi. Pociechom trzeba zapewnić odpowiednie warunki do odpoczynku i nauki. Okna powinny więc cechować się dobrymi parametrami akustycznymi. Warto przyjrzeć się współczynnikowi izolacyjności akustycznej Rw. Okna drewniane od sokolka.com.pl  chronią przed dźwiękami na poziomie od 32 do ponad 40 dB (w zależności od zastosowanego pakietu szybowego).

Duże znaczenie ma również współczynnik przenikania ciepła U. Zgodnie z przepisami budowlanymi jego wartość w 2021 r. nie powinna być wyższa niż Uw=0,9 W/(m²·K), a dla okien połaciowych Uw=1,1 W/(m²·K). W praktyce im niższy wskaźnik tym więcej ciepła zostaje wewnątrz pomieszczenia. Pozwala to utrzymanie optymalnej temperatury w pokoju przy stosunkowo niskich kosztach związanych z ogrzewaniem. Żeby zapewnić barierę uniemożliwiającą wypływ ciepłego powietrza na zewnątrz, najlepiej postawić na okna drewniane bądź drewniano-aluminowe.

Podsumowanie – wybór okien do różnych pomieszczeń

Dobór okien nie powinien być dziełem przypadku. Szczególną uwagę należy zwrócić na parametry techniczne. Do najważniejszych zaliczają się: współczynnik przenikalności ciepła, dźwiękoszczelność, izolacja termiczna. Warto zastanowić się też nad materiałem wykonania. Ramy z drewna są sztywne i niepodatne na odkształcenia, dlatego nadają się do użytkowania nawet przez kilkadziesiąt lat.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij