kamienny dom

Domy w stylu angielskim. Jak wybrać elewację i gdzie się sprawdzi?

Jest wiele sposobów by wykończyć elewację domu. Można kierować się stylistyką charakterystyczną dla wnętrz albo architekturą, czasem zaczerpnięta z innych zakątków Europy. Tutaj trzeba bardzo uważać, by nie okazało się, że dany pomysł w polskich warunkach klimatycznych, kolokwialnie mówiąc, nie wypali. Dotyczy to oczywiście architektury śródziemnomorskiej. Jednak inaczej jest w przypadku domów w stylu angielskim, wszak pogoda nieco inna, jednak wilgotność spora, stąd materiały muszą być bardzo wytrzymałe. Zatem co wybrać na elewację chcąc stworzyć dom w tym stylu i w jakiej okolicy sprawdzi się taka elewacja.

O angielskiej architekturze słów kilka

kamienna elewacjaMiasta i miasteczka angielskie są do siebie bardzo podobne. Jest tam bowiem zwyczaj budowania domów w jednym, dominującym stylu. Ponieważ jest wiele monumentów, czy byłych młynów, szkół albo stodół – tych budynków najczęściej nie burzy się i przerabia się je na mieszkalne, zachowując ich zabytkowy charakter. Z tego powodu również nowo powstałe domy są utrzymywane w stylu sprzed wieków, zatem najczęściej mają elewację kamienną. Wewnątrz bywa przestronnie i bardzo nowocześnie, a czasem wiktoriańsko i wytwornie, ale z zewnątrz domy są do siebie bardzo podobne. Oczywiście jest tu miejsce na własna inwencję, np. tworzenie elewacji porośniętych roślinami pnącymi. W niektórych miejscach do wykończenia wykorzystuje się również drewno, zwłaszcza jeśli chodzi o modne przybudówki czy patia. W miastach obserwuje się nieco więcej inwencji i charakterystyczne budynki wykończone klinkierem, ale również tynkiem, najczęściej w pastelowych odcieniach.

Dom w kamieniu – na co warto się zdecydować?

ścianaOd czego zacząć projektowanie elewacji? Oczywiście od wyboru materiałów wykończeniowych. Można zdecydować się na połączenie tynku i kamienia naturalnego bądź postawić tylko na kamień, ale np. dwie jego odmiany. Jakie kamienie są najczęściej używane do wykończenia angielskich domów? Tradycyjne kamienie używane do wykończenia wiktoriańskich domów to oczywiście łupki, które wydobywane były głównie w Walii, ale używano także wapienia jako materiału budulcowego. Na obydwa rodzaje można zdecydować się także i w Polsce, przy czym trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, czyli impregnacji. Kamienie są bowiem porowate i mogą pokryć się bardzo szybko mchem, a także grzybem. Ochrona jest zatem niezbędna. Taki dom na pewno sprawdzi się w warunkach wiejskich. Trzeba też zastanowić się czy zastosować kamień na całej elewacji, czy jedynie jej części. Architekt zajmujący się projektowaniem elewacji może doradzić najlepsze rozwiązanie. Jeśli deszcz w danym miejscu pada najczęściej od strony północnej, to być może należałoby na takiej ścianie położyć tynk o wodoodpornych właściwościach. Takie kwestie warto rozważyć, niemniej elewacja z kamienia będzie się prezentować doskonale.

Dom w drewnie, a może w deskach elewacyjnych? Klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody

Chcąc wykończyć dom w stylu angielskim, można zdecydować się także na drewno. Najlepiej sprawdzą się gatunki, które są bardziej odporne na zmienne temperatury i wilgoć, w przypadku których impregnacja co kilka lat wystarczy. Na pewno należy do nich drewno dębowe i egzotyczne, a także sosna syberyjska. Oczywiście taki materiał jest dość drogi, więc w przypadku ograniczonego budżetu można postawić na deski elewacyjne drewnopodobne. Mogą idealnie imitować rysunek drewna i prezentować się niezwykle naturalnie. Drewno można bejcować zatem nadanie innego, nietuzinkowego koloru nie będzie problemem. Można także zestawić deski w różnych kolorach, choć w stylu angielskim najlepiej sprawdzą się klasyczne kolory jak brąz. Z ekstrawagancji można postawić także na czerwień, która dobrze komponuje się z białymi ramami okiennymi. Tu ważne jest by okna miały łukowaty kształt bądź były udekorowane szprosami. To również charakterystyczne cechy stylu angielskiego.

Dom w płytce klinkierowej – stylowo i ponadczasowo

Kolejną propozycją może być klinkier. Jeśli dom nie ma konstrukcji trzywarstwowej z cegłą klinkierową, a chce się uzyskać efekt jak z londyńskiej ulicy, można postawić na elewację w płytkach klinkierowych. Tradycyjne będą brązowe lub czerwone, ale można również postawić np. na zieleń. Istotne znaczenie może mieć także stworzenie przydomowego ogrodu, wszak styl angielski wiąże się często z bogatą roślinnością wokół budynków. Taki dom może stanąć zarówno w mieście, jak i na wsi wokół tradycyjnych zabudowań, jako dopełnienie aranżacji okolicy.

Stworzenie elewacji w stylu angielskim to bardzo dobry pomysł. Styl cottage najlepiej sprawdza się jak sama nazwa wskazuje na wsi, ale również na przedmieściach można w ten sposób wykończyć domek i dodać mu nutę sielskiego charakteru.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij