rekuperatory

Duży dom i rekuperacja, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i o czym pamiętać?

Straty ciepła w dużym domu powodują wzrost rachunków za ogrzewanie lub też zwiększone zużycie gazu czy innych paliw używanych do ogrzewania. Obecnie panuje nacisk, by odchodzić od tradycyjnego ogrzewania domów kotłami węglowymi na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Jednak samo źródło ogrzewania nie pomoże ograniczyć wydatków, jeśli dom jest źle zaizolowany lub zastosowana jest w nim wentylacja grawitacyjna. By zaoszczędzić na ogrzewaniu obok zmiany źródła ogrzewania na ekologiczne, warto postawić na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W dzisiejszym poradniku dowiecie się, o czym warto pamiętać.

Wentylacja mechaniczna dopasowana to kubatury budynku

Oczywiście przed zainstalowaniem centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, trzeba obliczyć zapotrzebowanie budynku na świeże powietrze, a także sprawdzić czy nie jest konieczne wykonanie dodatkowej warstwy izolacji ścian, dachu bądź okien. W przypadku wentylacji mechanicznej mostki termiczne muszą być jak najbardziej ograniczone, bo tylko w takim układzie rekuperatory mogą osiągnąć pełną efektywność. Oczywiście dużo zależy także od poprowadzenia kanałów wentylacyjnych. Jeśli wcześniej w budynku była tradycyjna wentylacja, to trzeba zlikwidować kominy i poprowadzić kanały wentylacyjne w taki sposób, by wentylacja mechaniczna nie kolidowała z innymi instalacjami. Z tego względu, że jest to naprawdę dużo pracy polecane jest, by o wentylacji mechanicznej pomyśleć na etapie budowy domu, kiedy łatwiej jest wykonać najlepszy możliwy projekt z rozmieszczeniem nie tylko kanałów czy centrali wentylacyjnej, ale również czerpni czy wyrzutni. Kanały wentylacyjne mogą być wykonane z tworzyw sztucznych bądź ze stali. Kanały stalowe wymagają jednak więcej miejsca na montaż, a także ukrycie ich w sufitach podwieszanych lub zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych. System dystrybucji powietrza kanałami polietylenowymi nie wymaga tego rodzaju prac, ponieważ poprowadzone są one w przegrodach budowlanych: ścianach, stropach i posadzkach.

Dobór rekuperatora z odzyskiem ciepła do dużego domu

 recuperator

Oczywiście, aby uzyskać największą oszczędność na ogrzewaniu należy postawić na rekuperatory, które zapewniają najwyższy odzysk energii. Są to modele z wymiennikiem przeciwprądowym lub spiralnym. Te ostatnie zapewniają nawet 90% odzysku ciepła. Zatem przy ich zastosowaniu straty ciepła będą znikome, a piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania będzie włączał się rzadziej i zużywał mniej gazu. Oczywiście jeszcze lepszym rozwiązaniem jest połączenie systemu rekuperacji z pompą ciepła jako źródłem ogrzewania. Nie warto decydować się na rekuperację z wymiennikiem krzyżowym do dużego domu, gdyż sprawność odzysku ciepła często wynosi poniżej 50-60%, co oczywiście i tak jest lepszym rozwiązaniem niż wentylacja grawitacyjna, jednak w końcu chcemy dążyć do największych oszczędności. Trzeba pamiętać, że na rekuperator z wymiennikiem spiralnym potrzeba więcej miejsca w kotłowni, a rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym mają mniejsze gabaryty. Niemniej jednak decydując się na urządzenia polskiej produkcji można liczyć na dopasowanie urządzenia do dostępnej powierzchni użytkowej, czyli przygotowanie pod konkretny wymiar.

Otwierać okna czy nie otwierać okien?

Otwieranie okien prowadzi do większych strat ciepła i to wie nawet dziecko. Choć nie ma zakazu otwierania okien w przypadku systemu rekuperacji, to tak naprawdę nie warto tego robić, bo nie ma takiej potrzeby. Przede wszystkim powietrze, które dostaje się kanałami wentylacyjnymi do pomieszczeń jest oczyszczane dzięki systemowi filtracji, a dodatkowo ogrzewane temperaturą powietrza wywiewanego. Otwierając okna wpuszczasz powietrze o temperaturze jaka panuje na zewnątrz, a ponadto pełne zanieczyszczeń. W centralach wentylacyjnych stosuje się już bardzo dokładne filtry, które mogą wyłapywać nie tylko smog, ale również bakterie, alergeny czy wirusy. Dzięki temu do domu nie dostaną się również owady, zatem problem z uciążliwymi muchami czy komarami zostanie rozwiązany. Otwieranie okien prowadzi do tego, że koszty ogrzewania i zużycie gazu czy prądu się zwiększają.

Jak oszczędzić także na energii elektrycznej, czyli o trybach pracy rekuperatora, a także wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych

Oszczędzanie na ogrzewaniu to jedno, ale stosując rekuperację, a tym bardziej rekuperację w połączeniu z pompą ciepła, trzeba zaoszczędzić także na energii elektrycznej. Aby rachunki nie były duże, warto pomyśleć nie tylko o energooszczędnym rekuperatorze, ale również zainstalować panele fotowoltaiczne. Produkcja własnej energii elektrycznej znacząco zmniejszy koszty jej pozyskiwania.

Rekuperacja opłaca się niezależnie od kubatury budynku i będzie odpowiednim rozwiązaniem zarówno w małym, jak i dużym domu. Odpowiednio dobrany system pozwoli znacząco oszczędzić na ogrzewaniu i zmniejszyć straty ciepła budynku nawet o 50%.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij