Farmy fotowoltaiczne – dobry sposób na inwestycje?

Farmy fotowoltaiczne – dobry sposób na inwestycje?

Przyglądając się funkcjonowaniu największych farm fotowoltaicznych w kraju i w Europie, można bez wątpliwości stwierdzić, że fotowoltaika daje ogromną szansę, którą warto wykorzystać. Choć jest to stosunkowo nowy rodzaj inwestycji to stale zyskuje kolejnych zwolenników. Dzięki farmom fotowoltaicznym można zapewnić lokalnie bezpieczeństwo energetyczne, które trudno było by zapewnić na przykład opierając się jedynie na surowcach kopalnianych.

Instalacja naziemna

Farmy fotowoltaiczne jako instalacje naziemne są bardzo proste i niezbyt skomplikowane do wykonania. Zaprojektowanie i wykonanie systemu zajmuje zaledwie kilka tygodni, co jest tempem błyskawicznym w porównaniu z wykonaniem innych źródeł energii. Efektywność farmy fotowoltaicznej można zmaksymalizować poprzez dostosowanie instalacji do ukształtowania terenu co jest charakterystyczne dla tych farm, jak również stosując komponenty najwyższej jakości. Szczegóły na ten temat można znaleźć na stronie http://sunergo.pl/farmy-fotowoltaiczne/

Dobra lokalizacja

W zasadzie na większości powierzchni mogą powstać farmy fotowoltaiczne. Istotne jest jedynie, by powierzchnia była odpowiednio duża, nie była zacieniona, a także nie znajdowała się w miejscu gdzie panuje duże zapylenie powietrza. Najbezpieczniej jest skorzystać z audytu energetycznego, który sprawdzi wszystkie ważne aspekty, dając pewność, że dane miejsce nadaje się w pełni do wykonania inwestycji.

Konieczne formalności

Podstawą jest wykonanie projektu koncepcyjnego, który uwzględnia specyfikację techniczną wszystkich urządzeń takich jak panele słoneczne i inwertery. Projekt musi też zawierać wizualizację farmy fotowoltaicznej na danej przestrzeni. Ponadto konieczny jest pełen opis inwestycji i dokładny kosztorys. Na podstawie projektu koncepcyjnego ustala się warunki przyłączenia farmy fotowoltaicznej do zakładu energetycznego. Odbywa się to na podstawie wniosku, do którego trzeba dołączyć tytuł prawny do gruntu, mapę poglądową i Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Do tego należy uiścić stosowne opłaty. Czas oczekiwania na uzyskanie warunków przyłączenia to 3 miesiące. Ostatni etap to uzyskanie promesy wydania koncesji. Szczegóły na ten temat można znaleźć między innymi na stronie Urzędu Regulacji Energetyki.

budowa-farmy-fotowoltaicznej.jpg

Budowa farmy fotowoltaicznej

Mając załatwione formalności można rozpocząć budowę farmy. Instalacje fotowoltaiczne będą gotowe w ciągu kilku tygodni. Następnie otrzymujemy koncesję na produkcję energii, rejestrujemy się na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) w celu obrotu zielonymi certyfikatami, uruchamiamy farmę i możemy rozpocząć produkowanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w celu jej późniejszej sprzedaży.

Podczas całego procesu warto korzystać z profesjonalnego wsparcia firmy, która zajmuje się wykonaniem inwestycji np. SunErgo. Wiele cennych informacji można również znaleźć na ich stronie internetowej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij