Glebogryzarka spalinowa – bestia w twoim ogrodzie
Glebogryzarka to urządzenie przydatne w każdym ogrodzie. Znacząco ułatwi nam odpowiednie przygotowanie podłoża pod siew warzyw, zakładanie trawnika lub rabat kwiatowych, a także dokładne wymieszanie nawozu z glebą. I choć w małych, przydomowych ogródkach zwykle wybiera się tradycyjne metody spulchniania ziemi, takie jak nakłuwanie jej widłami lub szpadle, to nie da się ukryć, że jest to proces pracochłonny i męczący.
Ponadto, znacznie lepszy efekt uzyskamy używając fachowego sprzętu, czyli właśnie glebogryzarki, a dzięki mnogości dostępnych na rynku modeli, dostępnych w ofercie takich sklepów internetowych jak Euro Ogród, każdy z łatwością znajdzie sprzęt pasujący do jego oczekiwań.
Rodzaje glebogryzarek
Kierując się najprostszą klasyfikacją wyróżniamy glebogryzarki elektryczne i spalinowe. Te pierwsze zasilane są silnikiem elektrycznym i, co za tym idzie, wymagają podłączenia do prądu. Są znacznie cichsze od urządzeń spalinowych, ale przy tym charakteryzują się dużo mniejszą mocą i raczej nie sprawdzą się na większych działkach. Nadają się wyłącznie do niewielkich ogródków przydomowych, gdzie stale jest łatwy dostęp do prądu.
Z kolei glebogryzarki spalinowe są sporo głośniejsze od elektrycznych i emitują spaliny, ale za to dysponują o wiele większą mocą, mogą pracować niezależnie o dostępu do energii elektrycznej i lepiej radzą sobie na trudnym podłożu – gliniastym, twardym, kamienistym. Dlatego też, nawet jeżeli uprawiamy niewielki kawałek ziemi lepiej zdecydować się na tę opcję, jako na wygodniejszą w obsłudze i wytrzymalszą.
Jak wybrać dobrą glebogryzarkę
Decydują się na zakup glebogryzarki powinniśmy zwrócić uwagę na szereg parametrów technicznych:
– Szerokość części roboczej – z góry określa wielkość ogrodu, do jakiej dedykowany jest dany model. Najmniejsze glebogryzarki posiadają szerokość roboczą oscylującą w granicach 20 cm i sprawdzają się w maleńkich ogródkach. Dobrym wyborem są urządzenia średniej wielkości, o szerokości roboczej około 40 cm. Nadają się one do małych i średnich ogrodów, ale w razie konieczności zdadzą też egzamin na większych powierzchniach. Doskonałym przykładem będzie tu glebogryzarka spalinowa al ko. Najwygodniejszym rozwiązaniem, choć nieco droższym są jednak sprzęty o regulowanej szerokości roboczej, takie jak glebogryzarka texas, którą można ustawić w trzech rozmiarach: 36, 55 i 85 cm. Duży wybór modeli w korzystnej cenie znaleźć można choćby pod tym adresem: http://euroogrod.com.pl/pol_m_TEXAS_Maszyny-ogrodnicze-Texas_Glebogryzarki-Texas_Glebogryzarki-spalinowe-Texas-10403.html.
– Moc silnika – jest to jedno z najważniejszych kryteriów wyboru glebogryzarki, ponieważ musi ona dać sobie radę na bardzo zróżnicowanym, często trudnym, kamienistym podłożu. Dlatego, najprościej rzecz ujmując, im większa moc silnika tym lepsze i wydajniejsze urządzenie.
– Możliwość zmiany parametrów pracy – chodzi tu przede wszystkim o zmianę prędkości obrotowej ostrzy i głębokości pracy, dzięki czemu urządzenie lepiej poradzi sobie z różnymi rodzajami gleby. Większa prędkość ostrzy skutkuje mniejszym rozdrobnieniem podłoża, mniejsza większym rozdrobnieniem.
– Mobilność urządzenia – dobrze, żeby wybrany sprzęt posiadał kółka służące do transportu po zakończeniu pracy i do łatwiejszego przemieszczania się w czasie jej trwania. Dużym atutem jest też napęd wsteczny, który ułatwia manewrowanie.
– Regulacja uchwytu rączki – daje szansę na lepsze dostosowanie sprzętu do warunków fizycznych użytkownika i do pracy w danym terenie. Najlepsze są modele, w których można zmieniać zarówno kat nachylenia jak i wysokość uchwytu.
Dlaczego warto kupić glebogryzarkę
Zadaniem glebogryzarki jest przede wszystkim spulchnienie podłoża na głębokość od 13 do nawet 35 cm, w zależności od modelu. W efekcie ziemia jest rozluźniona, dobrze napowietrzona i dokładnie wymieszana z nawozem, a to skutkuje lepszym, szybszym i bujniejszym wzrostem roślin.
Zwykle takie czynności wykonuje się w sezonie, kiedy ziemia nie jest ani zbyt sucha, ani zamarznięta, gdyż to mogłoby zaowocować trwałym uszkodzeniem sprzętu. Nie znaczy to jednak, że glebogryzarka musi przez długie miesiące zalegać w garażu przykryta warstwą kurzu.
Doskonałym rozwiązaniem jest zakup sprzętu wielozadaniowego, wyposażonego w przystawki do orki, bronę pazurową, krawędziarkę, obsypnik do ziemniaków oraz lemiesz do odśnieżania. Dzięki temu zyskamy wspaniałe urządzenie wielofunkcyjne, z którego będziemy czerpać korzyści przez okrągły rok.