Glebogryzarka spalinowa – bestia w twoim ogrodzie

Glebogryzarka to urządzenie przydatne w każdym ogrodzie. Znacząco ułatwi nam odpowiednie przygotowanie podłoża pod siew warzyw, zakładanie trawnika lub rabat kwiatowych, a także dokładne wymieszanie nawozu z glebą. I choć w małych, przydomowych ogródkach zwykle wybiera się tradycyjne metody spulchniania ziemi, takie jak nakłuwanie jej widłami lub szpadle, to nie da się ukryć, że jest to proces pracochłonny i męczący.

Ponadto, znacznie lepszy efekt uzyskamy używając fachowego sprzętu, czyli właśnie glebogryzarki, a dzięki mnogości dostępnych na rynku modeli, dostępnych w ofercie takich sklepów internetowych jak Euro Ogród, każdy z łatwością znajdzie sprzęt pasujący do jego oczekiwań.

Rodzaje glebogryzarek

Kierując się najprostszą klasyfikacją wyróżniamy glebogryzarki elektryczne i spalinowe. Te pierwsze zasilane są silnikiem elektrycznym i, co za tym idzie, wymagają podłączenia do prądu. Są znacznie cichsze od urządzeń spalinowych, ale przy tym charakteryzują się dużo mniejszą mocą i raczej nie sprawdzą się na większych działkach. Nadają się wyłącznie do niewielkich ogródków przydomowych, gdzie stale jest łatwy dostęp do prądu.

Z kolei glebogryzarki spalinowe są sporo głośniejsze od elektrycznych i emitują spaliny, ale za to dysponują o wiele większą mocą, mogą pracować niezależnie o dostępu do energii elektrycznej i lepiej radzą sobie na trudnym podłożu – gliniastym, twardym, kamienistym. Dlatego też, nawet jeżeli uprawiamy niewielki kawałek ziemi lepiej zdecydować się na tę opcję, jako na wygodniejszą w obsłudze i wytrzymalszą.
 

Jak wybrać dobrą glebogryzarkę

Decydują się na zakup glebogryzarki powinniśmy zwrócić uwagę na szereg parametrów technicznych:
– Szerokość części roboczej – z góry określa wielkość ogrodu, do jakiej dedykowany jest dany model. Najmniejsze glebogryzarki posiadają szerokość roboczą oscylującą w granicach 20 cm i sprawdzają się w maleńkich ogródkach. Dobrym wyborem są urządzenia średniej wielkości, o szerokości roboczej około 40 cm. Nadają się one do małych i średnich ogrodów, ale w razie konieczności zdadzą też egzamin na większych powierzchniach. Doskonałym przykładem będzie tu glebogryzarka spalinowa al ko. Najwygodniejszym rozwiązaniem, choć nieco droższym są jednak sprzęty o regulowanej szerokości roboczej, takie jak glebogryzarka texas, którą można ustawić w trzech rozmiarach: 36, 55 i 85 cm. Duży wybór modeli w korzystnej cenie znaleźć można choćby pod tym adresem: http://euroogrod.com.pl/pol_m_TEXAS_Maszyny-ogrodnicze-Texas_Glebogryzarki-Texas_Glebogryzarki-spalinowe-Texas-10403.html.
– Moc silnika – jest to jedno z najważniejszych kryteriów wyboru glebogryzarki, ponieważ musi ona dać sobie radę na bardzo zróżnicowanym, często trudnym, kamienistym podłożu. Dlatego, najprościej rzecz ujmując, im większa moc silnika tym lepsze i wydajniejsze urządzenie. 
– Możliwość zmiany parametrów pracy – chodzi tu przede wszystkim o zmianę prędkości obrotowej ostrzy i głębokości pracy, dzięki czemu urządzenie lepiej poradzi sobie z różnymi rodzajami gleby. Większa prędkość ostrzy skutkuje mniejszym rozdrobnieniem podłoża, mniejsza większym rozdrobnieniem.
– Mobilność urządzenia – dobrze, żeby wybrany sprzęt posiadał kółka służące do transportu po zakończeniu pracy i do łatwiejszego przemieszczania się w czasie jej trwania. Dużym atutem jest też napęd wsteczny, który ułatwia manewrowanie.
– Regulacja uchwytu rączki – daje szansę na lepsze dostosowanie sprzętu do warunków fizycznych użytkownika i do pracy w danym terenie. Najlepsze są modele, w których można zmieniać zarówno kat nachylenia jak i wysokość uchwytu.

Dlaczego warto kupić glebogryzarkę

Zadaniem glebogryzarki jest przede wszystkim spulchnienie podłoża na głębokość od 13 do nawet 35 cm, w zależności od modelu. W efekcie ziemia jest rozluźniona, dobrze napowietrzona i dokładnie wymieszana z nawozem, a to skutkuje lepszym, szybszym i bujniejszym wzrostem roślin.

Zwykle takie czynności wykonuje się w sezonie, kiedy ziemia nie jest ani zbyt sucha, ani zamarznięta, gdyż to mogłoby zaowocować trwałym uszkodzeniem sprzętu. Nie znaczy to jednak, że glebogryzarka musi przez długie miesiące zalegać w garażu przykryta warstwą kurzu.

Doskonałym rozwiązaniem jest zakup sprzętu wielozadaniowego, wyposażonego w przystawki do orki, bronę pazurową, krawędziarkę, obsypnik do ziemniaków oraz lemiesz do odśnieżania. Dzięki temu zyskamy wspaniałe urządzenie wielofunkcyjne, z którego będziemy czerpać korzyści przez okrągły rok.
 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij