Żmudna, powtarzalna praca polegająca na jednostajnym wbijaniu gwoździ młotkiem – brzmi niezbyt zachęcająco. Z pomocą przychodzi nowoczesna technika urządzeń i narzędzi budowlanych, oferująca na rynku alternatywę do znienawidzonego młotka. Mowa tutaj o gwoździarce, która swoją ergonomiczną, szybką i bardzo wydajną pracą sprawi, że wszelkie roboty remontowe i budowlane nabiorą zupełnie innego wymiaru.

Narzędzie to ma bardzo szerokie spektrum zastosowań. Z powodzeniem można je stosować do wykonywania konstrukcji szkieletowych, do prac przy kładzeniu wykładzin, podłóg, schodów lub listew podłogowych, a także w przypadku prac dekarsko-ciesielskich. Zasada działania gwoździarki nie jest skomplikowana – powietrze jest kompresowane i wpompowywane do cylindra, gdzie po naciśnięciu spustu przemieszcza się ono w tłoku i w efekcie następuje uwolnienie i wbicie gwoździa. W tym samym czasie do komory przesuwa się kolejny gwóźdź, gotowy do przybicia. W przypadku gwoździarek gazowych siła wypychająca powstaje w momencie zetknięcia się iskry z mieszanką gazową, co powoduje spalanie i uwolnienie się energii.

Gwoździarki, ze względu na typ zasilania można podzielić na dwa rodzaje: automatyczne oraz pneumatyczne. Gwoździarki automatyczne zasilane są za pomocą niewielkich rozmiarów akumulatora lub zbiorniczka na gaz propan-butan. Są bezprzewodowe, bardziej kompaktowe i nadają się do kilkugodzinnej pracy, zazwyczaj drobnych napraw lub remontów w obrębie własnego domu czy ogrodu. Bardziej przemysłowe zastosowanie posiadają gwoździarki pneumatyczne, zasilane sprężonym powietrzem, które stale musi być dostarczane do urządzenia. W obu przypadkach gwoździe znajdują się w komorze i podawane są przez urządzenie automatycznie – podobnie jak pociski w broni palnej.

Akumulatorowe gwoździarki znajdziesz na Centrumgwozdzi.pl

Akumulatorowe gwoździarki znajdziesz na Centrumgwozdzi.pl

Gwoździarki można także rozróżnić w zależności od ich zastosowania. Do drobnych prac domowych i ogrodowych, do montażu mebli, placów zabaw, altan czy małej architektury może posłużyć gwoździarka wykończeniowa. Jej niewielkie gabaryty pozwalają dotrzeć z gwoździem nawet w niewygodne miejsca o ograniczonym dostępie. Typem gwoździarek przemysłowych są gwoździarki dachowe. Jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane są głównie do prac ciesielskich. Gwoździarki do drewna posiadają często dodatkową cechę w postaci lepkiej substancji, która w momencie wbijania gwoździa pokrywa jego główkę. Sprawia to, że połączenie powierzchni gwoździa z drewnem zyskuje dodatkową trwałość.

Przed zakupem gwoździarki dobrze jest wyposażyć się w podstawowy asortyment BHP. Nie są to wyszukane produkty, a inwestycja w tego rodzaju sprzęt zaprocentuje w przyszłości w przypadku innych prac budowlanych. Warto zaopatrzyć się w okulary ochronne i rękawice, nie zaszkodzi także przyłbica. W przypadku gwoździarek pneumatycznych musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Urządzenia nie należy kierować w stronę twarzy lub innych części ciała, a także w kierunku innych osób, nawet jeśli wydaje nam się, że odległość jest duża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ