Gwoździarka – co należy wiedzieć przed zakupem

Gwoździarka – co należy wiedzieć przed zakupem

Żmudna, powtarzalna praca polegająca na jednostajnym wbijaniu gwoździ młotkiem – brzmi niezbyt zachęcająco. Z pomocą przychodzi nowoczesna technika urządzeń i narzędzi budowlanych, oferująca na rynku alternatywę do znienawidzonego młotka. Mowa tutaj o gwoździarce, która swoją ergonomiczną, szybką i bardzo wydajną pracą sprawi, że wszelkie roboty remontowe i budowlane nabiorą zupełnie innego wymiaru.

Narzędzie to ma bardzo szerokie spektrum zastosowań. Z powodzeniem można je stosować do wykonywania konstrukcji szkieletowych, do prac przy kładzeniu wykładzin, podłóg, schodów lub listew podłogowych, a także w przypadku prac dekarsko-ciesielskich. Zasada działania gwoździarki nie jest skomplikowana – powietrze jest kompresowane i wpompowywane do cylindra, gdzie po naciśnięciu spustu przemieszcza się ono w tłoku i w efekcie następuje uwolnienie i wbicie gwoździa. W tym samym czasie do komory przesuwa się kolejny gwóźdź, gotowy do przybicia. W przypadku gwoździarek gazowych siła wypychająca powstaje w momencie zetknięcia się iskry z mieszanką gazową, co powoduje spalanie i uwolnienie się energii.

Gwoździarki, ze względu na typ zasilania można podzielić na dwa rodzaje: automatyczne oraz pneumatyczne. Gwoździarki automatyczne zasilane są za pomocą niewielkich rozmiarów akumulatora lub zbiorniczka na gaz propan-butan. Są bezprzewodowe, bardziej kompaktowe i nadają się do kilkugodzinnej pracy, zazwyczaj drobnych napraw lub remontów w obrębie własnego domu czy ogrodu. Bardziej przemysłowe zastosowanie posiadają gwoździarki pneumatyczne, zasilane sprężonym powietrzem, które stale musi być dostarczane do urządzenia. W obu przypadkach gwoździe znajdują się w komorze i podawane są przez urządzenie automatycznie – podobnie jak pociski w broni palnej.

Akumulatorowe gwoździarki znajdziesz na Centrumgwozdzi.pl

Akumulatorowe gwoździarki znajdziesz na Centrumgwozdzi.pl

Gwoździarki można także rozróżnić w zależności od ich zastosowania. Do drobnych prac domowych i ogrodowych, do montażu mebli, placów zabaw, altan czy małej architektury może posłużyć gwoździarka wykończeniowa. Jej niewielkie gabaryty pozwalają dotrzeć z gwoździem nawet w niewygodne miejsca o ograniczonym dostępie. Typem gwoździarek przemysłowych są gwoździarki dachowe. Jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane są głównie do prac ciesielskich. Gwoździarki do drewna posiadają często dodatkową cechę w postaci lepkiej substancji, która w momencie wbijania gwoździa pokrywa jego główkę. Sprawia to, że połączenie powierzchni gwoździa z drewnem zyskuje dodatkową trwałość.

Przed zakupem gwoździarki dobrze jest wyposażyć się w podstawowy asortyment BHP. Nie są to wyszukane produkty, a inwestycja w tego rodzaju sprzęt zaprocentuje w przyszłości w przypadku innych prac budowlanych. Warto zaopatrzyć się w okulary ochronne i rękawice, nie zaszkodzi także przyłbica. W przypadku gwoździarek pneumatycznych musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Urządzenia nie należy kierować w stronę twarzy lub innych części ciała, a także w kierunku innych osób, nawet jeśli wydaje nam się, że odległość jest duża.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij