Hale stalowe widowiskowo-sportowe – projektowanie i budowa

Jak szybko stworzyć arenę widowiskową w okolicy parku lub salę gimnastyczną przy szkole podstawowej? Z pomocą przychodzą konstrukcje stalowe, które można wybudować w stosunkowo krótkim czasie, ponosząc jednocześnie niższe koszty niż w przypadku tradycyjnych obiektów murowanych. Nic więc dziwnego, że coraz częściej to właśnie hale stalowe stają się elementem krajobrazu nie tylko polskich, lecz także europejskich miast.

Hale widowiskowo-sportowe mogą mieć różne przeznaczenie. Najczęściej w środku znajdują się wielofunkcyjne boiska sportowe, kryte lodowiska, ujeżdżalnie dla koni, korty tenisowe czy sceny przeznaczone do występów artystycznych. Czasami obiekty łączą kilka funkcji – na co dzień są miejscem rozgrywania meczów halowej piłki nożnej, a raz na jakiś czas stają się przestrzenią, w której odbywają się koncerty zagranicznych gwiazd. Sposób wykorzystania zależy od tego, jak zostały zaprojektowane.

Projektowanie hali sportowej

Hale stalowe sportowo-widowiskowe to obiekty o tak zwanej zwartej formie konstrukcyjnej zawierające wydzielone przestrzenie o różnym przeznaczeniu. Mówiąc różnym przeznaczeniu, mamy na myśli m.in. przestrzeń sportową, czyli wspomniane już boisko lub widowiskową, czyli scenę na występy artystyczne, widownię oraz pomieszczenia socjalne, sanitarne, techniczne czy szatnie. Liczba, a także rodzaj pomieszczeń wynika z aktualnych potrzeb inwestorów.

Zawsze jednak przy projektowaniu należy uwzględnić wielkość planowanych boisk lub scen, normy określające, w jakiej odległości powinny się znajdować stanowiska dla sędziów i przedstawicieli prasy oraz jak duże muszą być trybuny dla kibiców. Istotne jest również zaplanowanie możliwości ewentualnej rozbudowy hali w przyszłych latach.

Zagospodarowanie hali stalowej

Jaka będzie przewaga hal stalowych nad murowanymi? Jeżeli chodzi o tego typu hale, tworzy się je w technologii stalowej lub żelbetowej, aby móc uzyskać maksymalnie duże szerokości bez konieczności montowania podpór pośrednich. Dzięki temu przestrzeń we wnętrzu da się łatwo zaaranżować zgodnie z przeznaczeniem obiektu.

Chcesz wybudować obiekt sportowo-widowiskowy lub halę o innym przeznaczeniu? Producent hal stalowych z wieloletnim doświadczeniem może podpowiedzieć, jak zoptymalizować koszty inwestycji: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-stalowe/

Przy tworzeniu hali stalowej należy również wziąć pod uwagę kwestię odpowiedniej temperatury w środku. Chodzi o właściwą izolację ścian i dachu tak, aby komfort użytkowania obiektu był zachowany zarówno latem – przy wysokich temperaturach, jak i zimą – przy ujemnych. Dodatkowo budynki tego rodzaju wykonuje się z atestowanych materiałów trudnozapalnych, żeby zminimalizować ryzyko pożaru. Istotny jest także dostęp do naturalnego światła uzyskiwany zazwyczaj przez montaż świetlików dachowych, okien i naświetli ściennych oraz dobór posadzki sportowej o właściwej amortyzacji – najczęściej stosuje się posadzki asfaltowe łączone z płytami gumowymi i pokryciem akrylowym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij