Ile metrów od ziemi powinna być zamontowana drabina ewakuacyjna

Ile metrów od ziemi powinna być zamontowana drabina ewakuacyjna?

Montowane na stałe drabiny ewakuacyjne oprócz zapewnienie bezpieczeństwa mają jeszcze szereg innych funkcji. Umożliwiają dostęp na dach (np. w celu jego odśnieżania lub konserwacji), a także do różnego rodzaju urządzeń technicznych (np. klimatyzacji, kominów, rynien itd.). Jakie przepisy regulują rodzaj oraz sposób montażu drabiny ewakuacyjnej?

Wymiary drabiny ewakuacyjnej

Aby korzystanie z drabiny ewakuacyjnej było wygodne i bezpieczne, jej wymiary zostały ściśle określone w przepisach. Norma DIN 14 094-1 wymaga, by szerokość szczebli wynosiła co najmniej 500 mm, zaś ich rozstaw od 225 mm do 300 mm. Sam szczebel powinien mieć zaś przekrój nie mniejszy niż 20 mm i posiadać antypoślizgową powierzchnię. Ważna jest także odległość drabiny od ściany. Musi zostać zamontowana w taki sposób, by odległość ta nie była mniejsza niż 150 mm. To niezbędne, aby móc swobodnie położyć stopę na szczeblu. Odległości pomiędzy kolejnymi kotwami mocującymi drabinę do elewacji nie mogą być zaś większe niż 2 m.

Kosz ochronny

Kosz ochronny jest prostym i skutecznym zabezpieczeniem przed upadkiem. Zapobiega przypadkowemu oderwaniu się od drabiny. Jego wielkości także określone są w przepisach. Powinien mieć średnicę wynoszącą maksymalnie 800 mm (minimum 700 mm), rozstaw obręczy nie większy niż 800 mm, zaś pręty pionowe kosza nie mogą być rozstawione szerzej niż 300 mm. Zastosowanie kosza ochronnego jest konieczne tam, gdzie wysokość drabiny od poziomu wejścia przekracza 3 metry (aczkolwiek może mieć początek już na wysokości 2,20 m).

Wysokość zamontowania drabiny

Wysokość zamontowania drabiny musi uwzględniać kilka aspektów, jednak przepisy nie określają konkretnej odległości. Najlepiej, jeśli drabina będzie poprowadzona od poziomu gruntu, co gwarantuje największe bezpieczeństwo. Jest to jednak możliwe wyłącznie w miejscach strzeżonych, zabezpieczonym przed dostępem osób niepowołanych, ze szczególnym uwzględnieniem bawiących się w pobliżu dzieci. W miejscach niezabezpieczonych stosuje się wówczas inne rozwiązania. Mogą polegać na zabezpieczeniu drabiny włazem, blokadą dostępu lub poprowadzeniem pierwszych szczebelków na wysokości utrudniającej wejście bez dodatkowej, dostawionej lub wysuwanej drabiny.

Jeśli drabina ma więcej niż 10 metrów, konieczne jest wyposażenie jej w podest spoczynkowy. Może on łączyć dwa piony drabin (z przesunięciem) lub być włazem, który zamykamy po wejściu wyżej. Podest umożliwia nam odpoczynek przed dalszą wspinaczką oraz zabezpiecza przed ewentualnym upadkiem z dużej wysokości.

Zastosowanie drabiny wysokiej jakości daje bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Przyspiesza pracę ekip technicznych, a także ułatwia eksploatację i konserwację budynku. Nasze drabiny spełniają wszelkie wymogi określone w przepisach, a także gwarantują bezproblemowe i długotrwałe użytkowanie. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać rozwiązanie idealne dla Ciebie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij