Wiertarki magnetyczne - podstawowe informacje

Wiertarki magnetyczne – podstawowe informacje

Wiertarka do metalu musi charakteryzować się odpowiednią mocą i solidną konstrukcją, która pozwoli nam na wydajną i komfortową pracę. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów wiertarek do metalu. Różnią się one od siebie konstrukcją wspomagającą dany sposób obróbki. Do wiertarek o dużej mocy należą wiertarki udarowe, a przeznaczone do precyzyjnej i wielogodzinnej pracy są wiertarki stołowe. Wiertarko-frezarki służą do wiercenia i frezowania metalu, a wielowrzecionowe wiertarki wykorzystywane w przemyśle. Do wiercenia większych otworów w konstrukcjach stalowych służą wiertarki magnetyczne, na których skupimy się w poniższym artykule.

Parametry wiertarki

Decydując się na zakup wiertarki, musimy wziąć pod uwagę kilka jej istotnych parametrów. Zwróćmy szczególną uwagę na jej moc. Mocniejsze wiertarki nie powinny mieć problemu z obróbką twardych metali, a im większa ich moc, tym lepiej. Do wiertarek możemy wykorzystywać większe wiertła, a co za tym idzie – wykonać większe odwierty. Istotna jest również prędkość obrotów wiertła na minutę, która powinna być podana przez producenta. Im większa prędkość obrotów, tym szybsze wiercenie. Ważnym parametrem wiertarki jest jej moment obrotowy, podawany w Nm (niutonometr). Wysoki pozwala na efektywne wiercenie dużych otworów. Cena wiertarek idzie w parze z jej wydajnością i mocą, więc jeśli zależy nam na dokładnej i komfortowej pracy, to nie warto na tym oszczędzać.

Wiertarki magnetyczne

Wiertarki magnetyczne to alternatywa dla ciężkich i dużych wiertarek stołowych, które za pomocą technologii przyciągania magnetycznego umożliwiają w łatwy i bezpieczny sposób wiercić w twardych powierzchniach metalowych, nie niszcząc jej. W profesjonalnych zakładach obróbki metalu korzysta się z wiertarek magnetycznych, ponieważ umożliwiają one wiercenie otworów o dużych średnicach. Urządzenie jest na tyle małe i mobilne, że wiercenie jest precyzyjne i wygodne nawet w trudniej dostępnych miejscach. Wybierając wiertarkę magnetyczną, zwróćmy na moc magnetyczną oraz czy jest wyposażona w zbiorniczek chłodniczy. W sklepie internetowym JP-Tech możemy zapoznać się z szeroką ofertą producenta profesjonalnych wiertarek magnetycznych i nie tylko.

Wiertarki magnetyczne - podstawowe informacje

Frezy trepanacyjne

Do wiertarek magnetycznych dopasowuje się odpowiednie frezy trepanacyjne (inaczej: wiertła rurowe, koronowe), które umożliwiają wywiercenie precyzyjnych otworów w pełnym materiale, bez konieczności wstępnego powiercania. Wiertła rurowe frezują otwory szerokością ostrzy bez wypychania materiału na zewnątrz. Zaletą zastosowania frezów trepanacyjnych jest mniejszy pobór mocy i o wiele szybsza obróbka metalu w stosunku do wierteł tradycyjnych. Niektóre modele wiertarek magnetycznych posiadają możliwość obrotu lewo-prawo i przesuwną stopę magnetyczną, co pozwala na precyzyjne pozycjonowanie osi freza przy włączonym elektromagnesie.

Pamiętajmy, że przy wierceniu w bardzo twardych metalach nie należy stosować zbyt dużej prędkości wiercenia. Stosując odpowiednią prędkość, przy obróbce powinniśmy widzieć długie, charakterystyczne metalowe wióry. Podczas wiercenia dużych otworów lepiej zacząć od mniejszych wierteł i stopniowo powiększać ich średnicę (powiercanie). Dzięki temu wiercenie będzie bardziej efektywne i stabilne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij