Jak dbać o ogród jesienią i przygotować go do zimy?

O nasz cenny skrawek zieleni musimy dbać o każdej porze roku. Szczególnie zimą, ponieważ w okresie jesienno-zimowym ogród wymaga odpowiedniego przygotowania, aby na wiosnę mógł zachwycać nasze oczy.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak dbać o ogród zimą,
  • dlaczego warto sadzić w ogrodzie rośliny zimozielone,
  • jak zabezpieczyć system nawadniania przed nadejściem zimy,

Posiadacze ogrodów wiedzą, że zima to szczególny czas. Ogród wtedy zamiera, a budzi się do życia wiosną. Jednak by dobrze przetrwał zimę, a wiosną nas zachwycał, musi zostać odpowiednio przygotowany jesienią. Dlatego warto jest zadbać o każdy aspekt dotyczący naszego ogrodu jeszcze nim spadnie pierwszy śnieg. Ta dbałość tyczy się nie tylko samych roślin, dbania o oczko wodne, lecz także systemu nawadniania, który musi być odpowiednio zabezpieczony przed okresem opadów śniegu oraz niskich temperatur.

Zabezpieczenie roślin, suche liście, czyli jak przygotować ogród do zimy?

Przede wszystkim należy przygotować wszystkie rośliny do zimy. Okrywanie roślin to podstawa, szczególnie tych roślin uprawianych, które są wrażliwe i wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Drzewa, które tego wymagają, należy odpowiednio otulić, rośliny przykryć lub w odpowiedni sposób przyciąć jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów i zimy. Jeśli chodzi o trawnik, należy odpowiednio przygotować go do zimy, czyszcząc z opadłych liści i innych zanieczyszczeń, dzięki temu na powierzchni nie będziemy mieli wiosną niespodzianek. Rośliny cebulowe trzeba odpowiednio zabezpieczyć, rośliny jednoroczne usunąć. Pamiętajmy również o odpowiednim nawożeniu. Jesienią nie stosujemy nawozów azotowych, które stymulują rośliny do wzrostu. 

Dlaczego warto posadzić w ogrodzie rośliny zimozielone?

Dodatkowo dobrze jest sadzić rośliny tak zwane zimozielone, które sprawią, że nawet zimą nasz ogród będzie zielony i ładny. Są to rośliny odporne na niskie temperatury i mogłyby przetrwać nawet najsilniejsze wiatry oraz mrozy. Listę roślin zimozielonych z pewnością poda nam ktoś, kto będzie projektował nasz ogród. Możemy ją także bez trudu znaleźć w internecie. Zimą trzeba pamiętać, że podlewanie roślin o tej porze roku również jest potrzebne, szczególnie podczas mrozów, gdy korzenie nie mają dostępu do wody. Szczególnie rośliny młode są narażone na działanie niskich temperatur.

Nawadnianie ogrodu zimą

Bardzo ważne jest przygotowanie systemu nawadniania na największe mrozy. Jak wiadomo, ogród musi być odpowiednio nawadniamy, szczególnie latem. W innych porach roku jest to mniej konieczne, jednak systematyczność musi zostać zachowana. Dodatkowo w momencie, kiedy nadchodzi zima i po pierwszych przymrozkach mamy okres niskich temperatur, sam system nawadniania musi być odpowiednio zabezpieczony, aby nie uległ uszkodzeniu i prawidłowo działał wiosną. Jeżeli nie wiemy, jak o niego prawidłowo zadbać, warto skorzystać z porad na stronie https://www.podlane.pl/blog/zabezpieczanie-systemu-nawadniania-na-czas-zimy/. Dzięki temu nasz system będzie działał bez zarzutu o każdej porze roku.

Najpierw należy odciąć zasilanie w wodę. Wyprowadzone na zewnątrz krany należy opróżnić z wody, by nie doszło do uszkodzenia zaworów. Jeśli na kranach zamontowane są sterowniki nawadniania, trzeba je zdemontować i opróżnić z wody. Warto również zdjąć elektrozawory, filtry, reduktory, węże i zraszacze, które należy przechowywać w suchym miejscu.

Często to może być problem, dlatego warto jest zamontować przemyślany system nawadniania, który pozwoli nawadniać ogród odpowiednio w ciągu całego roku, a jednocześnie będzie on odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Najwyższej jakości sprzęt znajdziemy na https://www.podlane.pl/

Bardzo ważne jest również przygotowanie oczka wodnego do zimy. Należy z niego wypompować wodę, a ryby przenieść do pojemników z wodą umieszczonych w chłodnym pomieszczeniu, dbając o stały zapas wody dla nich. 

Czas niskich temperatur to również okres hodowli roślin pod osłonami, czyli w tunelach i szklarniach. Jeżeli chcemy uprawiać rośliny przez cały rok, jest to dla nas doskonałe rozwiązanie. Uprawy szklarniowe są dobrym dodatkiem do ogrodu również latem. Mając własną szklarnię, możemy hodować rośliny wymagające wyższych temperatur. Należy jednak pamiętać o ich prawidłowym nawadnianiu. Więcej na ten temat znajdziemy między innymi na stronie https://www.podlane.pl/blog/jak-krok-po-kroku-nawadniac-szklarnie-tunel-foliowy/.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij