Jak dobrać lampy do kuchni?

Jak dobrać lampy do kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy sporo czasu, przygotowując posiłki dla siebie lub najbliższych. Ze względu na specyficzne przeznaczenie tego wnętrza, planując rozkład zarówno mebli, jak i sprzętów AGD, a także oświetlenia, należy kierować się pewnymi zasadami. Wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotną kwestią jest dobór odpowiednich lamp do kuchni. Za pomocą dobrze dobranych punktów świetlnych, możemy nadać temu wnętrzu wyjątkowego charakteru, a jednocześnie dzięki temu nasza kuchnia będzie komfortowa i praktyczna. Jak dobrać lampy do kuchni? Podpowiadamy.

Jak wykonać podział oświetlenia kuchni?

Odpowiednie rozplanowanie oświetlenia w kuchni jest niezwykle istotne zarówno dla komfortu, jak i bezpieczeństwa jej użytkowników Warto więc podzielić tę przestrzeń na pewne strefy, aby jak najlepiej rozplanować rozmieszczenie lamp. W kuchni powinniśmy wykorzystać trzy typy oświetlenia: główne, punktowe, a także dekoracyjne.

Żeby wnętrze to było funkcjonalne i jednocześnie doskonale się prezentowało, niezbędne jest więc zaplanowanie w nim poszczególnych stref. Wybierając lampy do kuchni, powinniśmy postawić na kilka różnych modeli, ponieważ oświetlenie centralne realizowane na przykład przez lampy wiszące, ma za zadanie równomiernie dystrybuować światło w całym pomieszczeniu i rozpraszać promienie na poszczególne sprzęty. Oświetlenie punktowe z kolei należy zamontować w miejscach, które wymagają szczególnego doświetlenia, na przykład w strefie przygotowania posiłków. Oświetlenie dekoracyjne z kolei powinno być dopasowane do wizji inwestora.

Jakie lampy sprawdzą się jako oświetlenie główne kuchni?

Wybierając elementy wyposażenia do kuchni, zazwyczaj kiedy zaczynamy szukać lamp, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na te, które będą centralnym źródłem światła włączanym zaraz po wejściu do tego pomieszczenia. Oświetlenie centralne jest podstawową formą oświetlenia tego wnętrza. W takim przypadku dobór lampy wykorzystywanej jako oświetlenie główne powinien być uzależniony od naszych indywidualnych preferencji, efektu, jaki zamierzamy osiągnąć, a także stylu, w jakim zaaranżowaliśmy kuchnię. Zazwyczaj jako oświetlenie centralne wykorzystuje się wiszące lampy sufitowe lub żyrandole, choć coraz częściej zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach stosuje się również plafony, a także szyny z reflektorami.

Jakie lampy wykorzystać do oświetlenia punktowego kuchni?

Niezwykle istotnym rodzajem oświetlenia kuchni, jest oświetlenie punktowe, nazywane też funkcjonalnym. Pomaga nam ono w codziennych czynnościach, doświetlając poszczególne strefy przygotowywania posiłków, zmywania czy gotowania. Dlatego warto zastanowić się, w których strefach potrzebujemy nieco więcej światła, aby móc komfortowo przygotowywać posiłki. Zazwyczaj lampy funkcjonalne montowane są nad blatem, wyspą kuchenną, kuchenką czy zlewem.

Ten rodzaj oświetlenia przydaje się również w tych miejscach, do których nie dociera zbyt wiele światła emitowanego przez główne źródło, czyli na przykład żyrandol. Oświetlenie punktowe powinno być dopasowane do naszych potrzeb, a przede wszystkim aranżacji kuchni. Może być ono realizowane przez lampy wiszące, na przykład jeżeli szukamy źródła światła nad dużą wyspę lub przez specjalne taśmy LED zamontowane pod szafkami. Obecnie na rynku dostępne są również kinkiety i plafony, które świetnie sprawdzą się jako doświetlenie poszczególnych stref kuchni.

Oświetlenie dekoracyjne w kuchni

Oświetlenie centralne i zadaniowe powinny znaleźć się w każdej kuchni, ponieważ wpływają na komfort i bezpieczeństwo przygotowywania posiłków. Wielu inwestorów jednak aranżując takie wnętrze, decyduje się na to, by wykorzystać w nim również oświetlenie dekoracyjne. Ten typ oświetlenia, jak sama nazwa wskazuje, ma wprowadzać przytulną atmosferę i budować odpowiedni nastrój w pomieszczeniu. Może być zamontowany zarówno na suficie, jak i w okolicach zabudowy kuchennej.

Takim oświetleniem dekoracyjnym mogą być na przykład listwy LED podświetlające eksponowane w witrynie naczynia. Bardzo często jednak oświetlenie dekoracyjne jest jednocześnie oświetleniem zadaniowym, na przykład w sytuacji kiedy szukamy lampy nad stół. W takim przypadku świetnie sprawdzi się lampa wisząca dopasowana stylistycznie do aranżacji wnętrza. W klasycznych pomieszczeniach warto wykorzystywać szklane modele z elementami złota, bieli lub srebra, w nowoczesnych z kolei proste lampy w neutralnych kolorach , a w bogato zdobionych na przykład z kryształkami. Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się nowoczesne lampy ledowe, a także wersje z wentylatorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *