Jak dobrać pompę ciepła do rodzaju budynku?

Troska o środowisko naturalne nie powinna być tylko pustosłowiem, lecz realnym działaniem, objawiającym się w tym, że przyczyniamy się do dobrostanu świata, w którym żyjemy. Każdy z nas ma taką możliwość, choćby poprzez zmianę źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Prym wiodą tu pompy ciepła, które są nie tylko bez emisyjne, ale i łatwe w obsłudze, ciche, maksymalnie wydajne i – mimo dużych początkowych kosztów zakupu – stanowią świetną inwestycję, zwracającą się w kilka-kilkanaście lat. Planując zakup pompy ciepła, musisz wiedzieć, co jest ważne, jak ją odpowiednio dobrać? O tym właśnie napiszemy!

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła do Twojego domu? Praktyczny przewodnik

Z każdym rokiem wzrasta zainteresowanie pompami ciepła, co jest uzasadnione, biorąc pod uwagę zalety tego systemu. Nie trzeba tak jak w przypadku pieców stałopalnych ciągle myśleć o ich rozpalaniu i podtrzymywaniu ognia, gdyż pompa jest praktycznie bezobsługowa, a co najważniejsze wydajna, zapewniająca przyjemne ciepło, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Żeby jednak być w pełni zadowolonym z zakupionego urządzenia, musimy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów. 

Jednym z nich jest wielkość i rodzaj budynku. Z jednej strony moc pompy ciepła powinna być dopasowana do tego, jak dużą powierzchnię ma budynek, z drugiej zaś należy ocenić, z jakim typem budynku mamy do czynienia. Czy jest to obiekt nowy, pasywny, doskonale ocieplony, a może stary, bez termomodernizacji? Jego szczelność ma tu kluczowe znaczenie. 

Żeby określić dokładnie, jakie są potrzeby cieplne, warto pomyśleć o wykonaniu audytu energetycznego, podczas którego przeprowadza się wiele różnych analiz wraz z dokładnymi obliczeniami. W efekcie otrzymujemy kompletny raport. 

Ogromne znaczenie ma też specyfika lokalnego klimatu, bo nie wszędzie panują takie same temperatury. Przykładowo na Pojezierzu Szczecińskim czy w Polsce Zachodniej, tuż przy granicy z Niemcami jest cieplej niż na wschodzie Polski czy w górach. Już przecież w ramach jednego województwa panują odmienne warunki. Tak jest chociażby na Dolnym Śląsku, gdzie różnica temperatury między Wrocławiem a terenami górskimi położonymi w Sudetach jest dość spora. 

Pompy ciepła w nowoczesnym budownictwie – co warto wiedzieć?

Technologia budowania domów bardzo zmieniła się w ostatnich latach, dzięki czemu powstaje coraz więcej budynków energooszczędnych i pasywnych. To całkowite przeciwieństwo tradycyjnych domów, których efektywność energetyczna była bardzo niska, co wpływało negatywnie na koszty eksploatacyjne i środowiskowe. W nowym budownictwie wszystko projektuje się pod tym kątem, aby domy były maksymalnie szczelne, a ich efektywność energetyczna stała na wysokim poziomie. Pompy ciepła pasują do nich więc idealnie, spełniając obowiązujące Warunki Techniczne (WT 2017 i WT 2021). 

Są ekologicznym i ekonomicznym wyborem, generując rocznie nawet około pięciu kilowatogodzin przy pobraniu jednej kilowatogodziny energii elektrycznej. A przecież prąd pozyskiwany jest coraz częściej ze źródeł odnawialnych, na przykład panele fotowoltaiczne, co tym bardziej zapewnia doskonały wynik efektywności energetycznej. 

Modernizacja starych budynków – rola i zastosowanie pomp ciepła

Pompy ciepła do domu są więc nieocenione w nowym budownictwie, ale nie tylko, bo mogą być one wykorzystywane także w starszych budynkach, które są modernizowane. Mogą z powodzeniem współpracować z istniejącymi już instalacjami grzejnymi. Żeby było to możliwe, powinniśmy dobrać zarówno moc, jak i rodzaj pompy. Najczęściej wybór pada na powietrzną pompę ciepła, przeważnie na modele średnio- i wysokotemperaturowe, gdyż niskotemperaturowe są odpowiednim rozwiązaniem głównie w nowych budynkach. 

Średniotemperaturowe pompy ciepła działają kompleksowo, zapewniając nie tylko ogrzewanie, ale również podgrzewanie wody użytkowej i chłodzenie. Odpowiednio dobrane i ustawione nie zużywają dużo energii, a co najważniejsze – umożliwiają wydajne zmodernizowanie istniejącej już w danym miejscu instalacji grzewczej. Wysokotemperaturowe pompy ciepła stosuje się najczęściej w starych instalacjach z żeliwnymi grzejnikami, dzięki czemu można polepszyć efektywność całego układu, bez konieczności wymieniania go w całości. 

Proces wyboru i instalacji pompy ciepła – od teorii do praktyki

Nie ma wątpliwości, że zakup pompy ciepła to inwestycja, która dość szybko się zwróci, dlatego warto pomyśleć nad taką opcją. Niemniej, bardzo ważny jest proces jej wyboru oraz instalacji. Liczy się każdy krok, musi być przeprowadzony z uwzględnieniem wszystkich czynników, w pełni kompleksowo. Na sam początek trzeba wykonać analizę potrzeb budynku, by poznać jego charakterystykę, zapotrzebowanie cieplne itp. Na tej podstawie można dobrać odpowiedni rodzaj pompy ciepła i jej moc. Równie istotne są konsultacje z ekspertami, którzy zwrócą uwagę na ważne kwestie. Wybierzmy profesjonalną firmę mającą w swojej ofercie nie tylko sprzedaż pomp ciepła i doradztwo w tym zakresie, ale także oferującą montaż i serwis. Musimy mieć pewność, że w razie problemów z pompą ciepła, zawsze uzyskamy pomoc. 

Biorąc pod uwagę te czynniki, zwiększysz swoje szanse, że dobrana przez Ciebie pompa ciepła będzie optymalnym rozwiązaniem!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij