Jak duże mieszkania kupujemy

Jak duże mieszkania kupujemy?

Jeżeli chodzi o powierzchnię kupowanych przez nas mieszkań są one bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Liczy się specyfika danego miasta, nasze potrzeby, a także możliwości finansowe. Oczywiste jest, że każdy z nas marzy o ogromnej willi z basenem, jednak będąc realistą, nie każdy może sobie na takową pozwolić. Na szczęście rynek nieruchomości jest bardzo zróżnicowany, co pozwala każdej osobie na znalezienie swojego wymarzonego miejsca na ziemi. Sytuacja finansowa Polaków się polepsza, poziom życia wzrasta, więc coraz częściej myślimy o zakupie własnego mieszkania, zamiast wynajmu. Dla każdego znajdzie się coś dobrego!

Trend na mikroapartamenty

Powierzchnie mieszkań, które wybieramy, znacząco różnią na rynku nieruchomości w dużym mieście, jeżeli porównamy je z mniejszym. Głównym czynnikiem są oczywiście ceny, które są znacznie wyższe w większych miastach. Wpływ na to ma duży popyt, a także cały czas niewystarczająca podaż. Mieszkań jest za mało. Cena za m2 jest wysoka, a każdy marzy o swoich własnych ‘4 kątach’. Deweloperzy widzą tę potrzebę, oferując nowe propozycje inwestycji z mikroapartamentami. Jest to innowacja na rynku nieruchomości, jednak kierunek jest bardzo dobry. Są to powierzchnie od kilkunastu do 30 m2, będące w zasięgu wielu osób. Takie lokale są idealne dla studentów, singli, albo po prostu znakomitą propozycję na pierwsze mieszkanie. ‘Ciasne, ale własne!’ Z czasem można taką nieruchomość sprzedać, zamienić na coś większego -potencjalni kupcy są gwarantowani!

Hit na rynku nieruchomości!

Najchętniej kupowanymi mieszkaniami w ubiegłym roku, jak również w latach poprzednich, były lokale o powierzchni 46-60m2. Jest to idealna propozycja zarówno dla rodziny z dziećmi, jak i inwestora myślącego o wynajmie lokalu. Lokale o tej powierzchni zajmują ok. 45% puli wszystkich sprzedawanych mieszkań. Chętnych jest mnóstwo, więc nie ma się co dziwić, że takie propozycje znikają z rynku nieruchomości jak świeże bułeczki. Jest to propozycja, która mieści się w budżecie młodych ludzi, którzy zajeli już pewną pozycję na rynku pracy i mogą pozwolić sobie na wzięcie kredytu. Z kolei dla inwestora jest to lokowanie kapitału w pewny zysk. Może wynająć daną nieruchomość jako całość, albo podzielić na pokoje i przeznaczyć je dla studentów. Propozycji w takim metrażu jest cały czas niewystarczająco, dlatego lepiej pospieszyć się z zakupem, zanim ktoś sprzątnie nam ją sprzed nosa. 

Rozmiar ma znaczenie

Pomimo rosnących cen mieszkań w Warszawie na rynku nieruchomości obserwuje się wzrost sprzedaży lokali o dużych powierzchniach, powyżej 60m2. Nasza sytuacja finansowa się poprawia, osiągamy coraz większe zarobki, co daje solidną podstawę do udzielania kredytów. Płace rosną, więc poziom życia Polaków również. Chcemy coraz więcej luksusu, a niewątpliwym tego wyznacznikiem jest wielkość posiadanego mieszkania. Jednak nie tylko to ma znaczenie. W naszym kraju zmieniają się tendencje, jedną z nich jest liczebność przeciętnej rodziny, która się zwiększa. Większe rodziny potrzebują większych mieszkań. Co prawda cena dużej nieruchomości jest duża, jednak po przeliczeniu jej na metry kwadratowe, im większa powierzchnia, tym mniejsza cena za m2. Nieruchomość to inwestycja, może więc bardziej opłaca się zakup dużych powierzchni, które zawsze można podzielić na mniejsze? Wszystko zależy od naszych preferencji i możliwości. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij