Jak działa wentylacja hybrydowa Kiedy warto wybrać wentylację hybrydową

Jak działa wentylacja hybrydowa? Kiedy warto wybrać wentylację hybrydową?

Wentylacja hybrydowa to często alternatywa dla innych systemów cyrkulacji powietrza. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które łączy w sobie cechy wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną, pozwalając na uzyskanie większej efektywności. Jak działa wentylacja hybrydowa i co warto o niej wiedzieć?

Wentylacja hybrydowa – co to jest?

Wentylacja hybrydowa to jeden z systemów cyrkulacji powietrza. Jest on połączeniem wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. Jak on działa? Można powiedzieć, że w sposób naturalny. Jeśli są ku temu odpowiednie warunki pogodowe na dworze, wówczas wykorzystywana jest wentylacja grawitacyjna. Jeśli natomiast nie jest ona wystarczająco wydajna, wtedy zaczyna działać wentylacja mechaniczna. Różne mogą być jednak mechanizmy działania takiej hybrydowej wentylacji. Czasami działa ona naprzemiennie, bywa, że cyrkulacja naturalna jest jedynie wspomagana dodatkowym urządzeniem w postaci wentylatora, a może to być wentylacja mechaniczna wspierana działaniem naturalnego przepływu powietrza.

Wentylacja hybrydowa – dlaczego warto?

Wentylacja hybrydowa to m.in higieniczne, czyste powietrze (schiedel.com/pl), a na tym jej zalety się nie kończą. Decydując się na takie nowoczesne rozwiązanie, otrzymuje się system, który wyróżnia się wysoką skutecznością. Wentylacja grawitacyjna jest często niewystarczająca, co niestety ma wpływ na sam budynek, ale i zdrowie mieszkańców. Na ścianach pojawia się pleśń, na oknach skrapla się para wodna, domownicy częściej skarżą się na alergie i choroby układu oddechowego. Lepiej więc zapewnić w budynku prawidłową cyrkulację powietrza. Wentylację hybrydową można z powodzeniem zamontować w istniejących już budynkach, nie musi być ona rozplanowywana wyłącznie na etapie budowy, co jest kolejną jej zaletą. 

Wentylacja hybrydowa nie jest też uciążliwa w użytkowaniu. Chodzi tu głównie o głośność. Nie emituje ona hałasu, silniki instaluje się na wylocie z kanałów. Jest ona też łatwa w obsłudze, a w dodatku koszty jej montażu i eksploatacji nie są wysokie. Mniejsze jest też zużycie prądu niż w przypadku wentylacji mechanicznej. Bardzo ważna jest również pewnego rodzaju niezależność funkcjonowania tego systemu. Kiedy następuje awaria prądu, dom nie jest pozbawiony wentylacji, wówczas działa mechanizm grawitacyjny, nie traci na tym więc ani budynek, ani mieszkańcy.

Sterowanie wentylacją hybrydową

Sterowanie systemem wentylacji hybrydowej jest bardzo proste. Można obsługiwać ją ręcznie lub wykorzystać do tego elektroniczne sterowniki. Drugie rozwiązanie jest częściej stosowane. Dzięki takiej automatyzacji wentylacja jest dopasowywana do aktualnych warunków na zewnątrz, w dodatku w dni, w które domowników nie ma, możliwe jest zmniejszenie wydajności systemu, by zaoszczędzić na energii. Możliwe jest też podłączenie takiej wentylacji hybrydowej do instalacji domu inteligentnego, co często ma miejsce w przypadku nowoczesnego budownictwa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij