Jak działają pompy próżniowe

Jak działają pompy próżniowe?

Pompy próżniowe wykorzystywane są w różnego rodzaju procesach technologicznych, w których potrzebne jest ssanie i tłoczenie gazów pozbawionych olejów. Dotyczy to zwłaszcza przemysłów: chemicznego, farmaceutycznego, spożywczego, papierniczego i tekstylnego, ale znajdują także zastosowanie w przypadku zalewania pomp wirowych oraz lewarów. Przyjrzyjmy się bliżej tym urządzeniom i sprawdźmy, jak działają.

Pompy próżniowe olejowe

Pompy próżniowe możemy podzielić na olejowe i bezolejowe. Pierwsze z nich są wyposażone w zintegrowany system odcięcia oparów oleju. Mniejsze i ciche modele są odpowiednie w przypadku ciągłej pracy w zakresach ciśnień pomiędzy 200 a 2 lub 0,5 mbar. Podczas pracy przy wartościach granicznych wymagany jest zawór bezpieczeństwa, który można zamontować na przyłączu obrotowym w celu ułatwienia montażu oraz instalacji. Ich największymi zaletami są: łatwość obsługi i konserwacji, a także duża wydajność przy niskich kosztach eksploatacji. Wykorzystywane są w analizie powierzchni i rozmiarów cząstek bądź funkcjonują jako pompy wstępne dla pomp turbomolekularnych i dyfuzyjnych.

Duże pompy próżniowe olejowe, takie jak np. tłokowe lub jednostopniowe są stosowane w przemyśle opakowaniowym, chemiczno-farmaceutycznym, metalowym, motoryzacyjnym, elektronicznym, szpitalno-medycznym, papierniczym, spożywczym oraz przetwórstwa drzewnego, a także przy termoformowaniu, przenoszeniu próżniowym, osuszaniu i impregnacji. Są łatwe w obsłudze i serwisowaniu, cechują się dobrą tolerancją pary wodnej, dużą szybkością pompowania w niskich ciśnieniach, małymi wibracjami oraz cichą pracą.

Pompy próżniowe bezolejowe

Oferowane przez nas pompy nXDS i XDS, dzięki opatentowanej budowie scroll Edwards, eliminują kontakt przepompowywanego gazu z układem napędowym oraz łożyskami, zachowując przy tym hermetyczną szczelność – wyjaśnia specjalista z firmy GRADOS, która jest autoryzowanym dystrybutorem Edwards – światowego lidera produkcji i dostarczania przemysłowych systemów próżniowych oraz redukcji zanieczyszczeń, w tym pomp próżniowych, zarówno olejowych, jak i bezolejowych. – Takie rozwiązanie pozwala na smarowanie łożysk typowymi smarami, które przeznaczone są do pracy w atmosferze.

Pompy membranowe są natomiast w pełni odporne chemicznie i znajdują zastosowanie głównie w laboratoriach chemicznych i farmaceutycznych (tam, gdzie następuje transfer cieczy i kwasów), w procesach filtracji, suszenia, odgazowywania, destylacji oraz jako pompy wstępne dla małych modułów turbomolekularnych. Wykorzystano w nich układ zaworów powietrznych, wprawiających w ruch wał łączący membrany, czyli okrągłe tarcze, które przymocowane są do każdego końca wału. Dzięki połączeniu mechanicznemu membrana wprawiana jest w ruch posuwisto-zwrotny, zasilenie sprężonym powietrzem powoduje rozpoczęcie pracy pompy, a pompowana ciecz nie ma kontaktu ze źródłem zasilania.

W momencie, gdy wał membrany osiąga koniec skoku, mechanizm prowadzący zostaje przesterowany, dzięki czemu możliwe jest przesterowanie przez powietrze zaworu sterującego, który steruje przepływem powietrza do lewej bądź prawej komory powietrznej, zmieniając komorę po każdym skoku. Różnica ciśnień pompowanej cieczy pozwala na działanie zaworom kulowym lub szlamowych znajdującym się w pompie membranowej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij