Pompy ciepła – dlaczego to ekologiczne rozwiązanie się opłaca?

Wokół pomp ciepła narosło wiele krzywdzących mitów, które zniechęcają potencjalnych użytkowników do zainwestowania w ten system ogrzewania. A to duży błąd! Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny gazy oraz prądu, pompa ciepła jest rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym. Na tym jednak jej zalety się nie kończą. Sprawdź, dlaczego pompy ciepła to dobry wybór – odpowiedzi na najważniejsze pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Pompa ciepła – sposób działania

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z korzyści płynących z zastosowania nowoczesnych rozwiązań termomodernizacyjnych, systemów grzewczych i OZE. W ich przypadku często pojawiają się pytania w stylu „pompa ciepła jak działa” czy „jak pracuje pompa ciepła”. Czas więc wyjaśnić wszelkie wątpliwości i niedopowiedzenia.

Pompa ciepła jest urządzeniem, które służy do ogrzewania domu – to jasne. Jednak w przeciwieństwie do innych rozwiązań o zbliżonej charakterystyce nie wytwarza własnej energii, tak jak robią to systemy zasilane tradycyjnymi paliwami, np. węglem, olejem czy prądem. Pompa ciepła zapewnia odpowiednią temperaturę, wykorzystując do tego energię pochodzącą ze środowiska naturalnego. Pobierana jest ona z wody, powietrza lub gruntu.

W tym miejscu obok pytania „pompa ciepła jak działa” mogą pojawić się kolejne wątpliwości – jak to możliwe, skoro fizyka wydaje się temu przeczyć? Otóż nie do końca. Pompy ciepła bazują na zasadzie fizycznej, która powszechnie znana jest jako efekt Joule’a Thompsona. W dużym skrócie polega to na tym, że ciepłe powietrze z zewnątrz przenoszone jest do środka, do poszczególnych pomieszczeń w domu. Aby mogło się to udać, wykorzystywane są odpowiednie procesy termodynamiczne.

Można więc powiedzieć, że pompy ciepła działają podobnie jak lodówki – z tym, że zamiast chłodzić wnętrze i oddawać ciepło, ocieplają wnętrze i oddaje zimno na zewnątrz. Choć do transportu energii z powietrza, wody lub gruntu potrzebna jest elektryczność, jej wymagana ilość jest stosunkowo niewielka, bo tylko ok. 17-25%. Resztę energii urządzenie pobiera z zewnątrz.

Pompy ciepła rodzaje

Pompy ciepła dzielą się pod kątem źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. Rodzaje pomp ciepła prezentują się więc następująco:

  • Pompa wodna – źródłem jest woda. Wodna pompa ciepła może stanowić jedyne źródło ogrzewania domu, choć niektórzy zwracają uwagę na dość duże koszty inwestycyjne. Pompa wodna może być zasilana energią elektryczną, gazem lub olejem.
  • Pompa powietrzna – źródłem jest powietrzne pobierane z zewnątrz. Dzieli się ona na 2 podgrupy: pompy typu powietrze-potwietrze oraz powietrze-woda. Pompę powietrzną można zastosować w każdych warunkach. Warto jednak wspomóc ją dodatkowym źródłem ogrzewania, szczególnie w okresach największych różnic temperatur w środku i na zewnątrz pomieszczeń. Jej dużą zaletą są z pewnością niewygórowane koszty związane z początkową inwestycją.
  • Pompa gruntowa – źródłem ciepła jest grunt. Wiele osób zwraca uwagę na efektywność jej działania, dzięki której pompa gruntowa może stanowić jedyny system grzewczy wykorzystywany w gospodarstwie domowym. Pompy gruntowe mają największy udział w instalacjach dopiero powstałych.

Dlaczego pompa ciepła się opłaca?

Pompy ciepła są wydajnym i ekologicznym źródłem ogrzewania, które wygrywa pod kątem aspektów ekonomicznych. Ich wyższość muszą uznać nawet zwolennicy tradycyjnych systemów grzewczych opartych na gazie ziemnym – którzy jeszcze do niedawna argumentowali swój wybór niskim kosztami tego surowca. Obecnie jednak ceny gazu rosną w alarmującym tempie, na co wpływ ma m.in. wojna w Ukrainie i ograniczenie kontaktów handlowych z Rosją, będącą jego głównym dostawcą.

Ceny gazu to jedno – ważnym czynnikiem działającym na niekorzyść instalacji gazowych jest też konieczność wykonania przyłącza gazowego i związane z tym koszty. To plus zakup samego kotła gazowego daje inwestycję o wartości porównywalnej do montażu wydajnej, nowoczesnej pompy ciepła. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór przyszłościowych, odnawialnych źródeł energii.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia finansowego wsparcia od rządu związanego z zakupem i montażem ekologicznych rozwiązań grzewczych. Dofinansowanie do pompy ciepła pod postacią programu „Czyste Powietrze” oraz nowego projektu o nazwie „Moje Ciepło” pozwala zauważalnie obniżyć koszt takiej inwestycji – dotacje obejmują od 30 do 45% kwalifikowanych kosztów i mają charakter bezzwrotny.

Pompa ciepła to ukłon w stronę ochrony środowiska

Biorąc pod uwagę ochronę klimatu i działania proekologiczne, pompa ciepła jest zawsze dobrym wyborem. System grzewczy oparty na ocieplaniu budynku z wody, powietrza lub gruntu jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku rozwiązań i wyrządza zdecydowanie mniej szkód niż spalanie węgla czy oleju. Nawet mając na uwadze konieczność wykorzystania niewielkich ilości energii elektrycznej (opartej na spalaniu paliw stałych), pompa ciepła w konfrontacji z klasycznymi kotłami (tzw. kopciuchami) nie ma sobie równych.

Chcesz poczuć korzyści płynące z wykorzystania pompy ciepła w swoim domu? W przygotowaniu tego tekstu pomogli Piotr Łukasik i Rafał Krębiasz z syntezaoze.pl. Firma ta specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu OZE, dzięki którym Twój portfel odetchnie z ulgą, a Ty – czystym powietrzem. Zapraszamy do kontaktu!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij