Jak działa tarcza diamentowa?
Tarcza diamentowa sprawdza się w wielu różnych branżach. Sięgają po nią firmy działające w budownictwie, przemyśle, remontach, czy nawet w różnego typu warsztatach. Mimo wszystko nadal wiele osób nie wie, z czym dokładnie ma do czynienia. Czym jest tarcza diamentowa? Jak działa? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.
Tarcza diamentowa – co to takiego?
Aby przejść do określenia, jak działa tarcza diamentowa, warto ustalić, co skrywa się pod jej terminem. Czym ona jest? To narzędzie, które produkuje się ze stalowego dysku i segmentów wykonanych z mieszkanki stopu metali oraz diamentów syntetycznych. Występuje ona w różnych rodzajach i w zależności od tego, po jakie się sięgnie, można je wykorzystać do cięcia wielu różnych materiałów.
Na pewno tarcza diamentowa umożliwi cięcie betonu, żelbetonu, szkła, tworzyw sztucznych, glazury, metalu, kamienia naturalnego, czy nawet asfaltu. Zastosowanie tego narzędzia jest bardzo szerokie, dlatego wykorzystywane jest w wielu różnych gałęziach gospodarki, w tym np. w budownictwie, przemyśle, czy nawet w remontach.
Jak działa tarcza diamentowa?
Tarcza diamentowa jest narzędziem, którego praca polega na cięciu obrabianego materiału. Jednym z jej elementów jest segment roboczy składający się głównie z grzanych metali, w których zatopione są diamenty syntetyczne i to właśnie one wykonują całą pracę przy cięciu poszczególnych materiałów. Aby tarcza diamentowa dobrze sprawdziła się w powierzonym zadaniu, czyli najprościej mówiąc w cięciu danego materiału, należy dobrać odpowiednio jej rodzaj do obrabianego produktu.
Jak w takim razie wybrać odpowiednią tarczę? Przede wszystkim należy wiedzieć, że tarcze diamentowe różnią się pod względem grubości oraz budowy korony. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj materiału będzie cięty. Do obróbki twardych materiałów należy zawsze sięgać po miękkie tarcze, z kolei do miękkich materiałów po twarde tarcze.
Jeśli się o tym zapomni i sięgnie się po tarczę z metali twardych do cięcia twardego materiału, to można doprowadzić do bardzo szybkiego stępienia. Natomiast w przypadku tarczy z miękkiego materiału do obróbki miękkiego materiału może ona szybko się zużyć i będzie konieczna wymiana na nowe. Dlatego, zanim przystąpi się do pracy, warto trochę więcej czasu poświęcić na wybór odpowiedniego rozwiązania, gdyż można dzięki temu uniknąć wielu nieprzyjemności.
Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą DIAMENT-BUD.