Jak najlepiej zorganizować transport elementów wielkogabarytowych?

Przewóz produktów i elementów, które przekraczają określone wymiary, odbywa się na innych zasadach niż standardowy przewóz towarów. Zobacz, co warto wiedzieć o transporcie elementów wielkogabarytowych.

Transport elementów wielkogabarytowych a wymagane zezwolenia

Transport elementów wielkogabarytowych wymaga użycia pojazdu nienormatywnego, czyli takiego, którego naciski osi (z ładunkiem lub bez), wymiary (z ładunkiem lub bez) lub rzeczywista masa całkowita (również z ładunkiem lub bez) są większe od przewidzianych w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jak można przeczytać na stronie lewandowska-dzwigi.pl, transport wielkogabarytowy najczęściej ma miejsce w przypadku relokacji urządzeń specjalistycznych i przemysłowych, maszyn budowlanych oraz elementów konstrukcyjnych. Wspólnym mianownikiem przewożonych rzeczy są niestandardowe wymiary lub masa.

Przewóz elementów wielkogabarytowych jest obwarowany wieloma wymaganiami formalnymi. Przede wszystkim niezbędne jest uzyskanie zezwolenia. To z kolei wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty. Do wydawania zezwoleń uprawnione są różne podmioty, np. zarządca drogi, starosta, GDDKiA czy Naczelnik Urzędu Celnego – zależy to od kategorii zezwolenia, o które występuje zainteresowana firma.

Plan organizacji transportu elementów wielkogabarytowych

Organizacja transportu elementów wielkogabarytowych jest operacją złożoną. Konieczne jest:

  • Wyznaczenie trasy. Mosty czy ronda to przykładowe potencjalne przeszkody, które należy uwzględnić przy planowaniu przejazdu pojazdu nienormatywnego. Zdarza się, że niezbędne jest dostosowanie infrastruktury drogowej na trasie przejazdu.
  • Ustalenie czasu przewozu elementów wielkogabarytowych. Najczęściej taki transport odbywa się w godzinach nocnych. Jest to podyktowane mniejszym natężeniem ruchu drogowego oraz tym, że transport nie będzie powodował utrudnień.
  • Prawidłowe zabezpieczenie ładunku i zaangażowanie pilota. W przypadku elementów wielkogabarytowych odpowiednie zabezpieczenie jest kluczowe, chociaż jednocześnie mocno utrudnione. Jeżeli jest to konieczne, należy też określić sposób pilotażu.

W praktyce organizacja transportu elementów wielkogabarytowych wymaga doświadczenia. Jest ono bezcenne, gdyż jego brak może spowodować m.in. problemy na trasie i w konsekwencji opóźnienia.

Które firmy oferują usługę transportu elementów wielkogabarytowych?

Nie każde przedsiębiorstwo podejmuje się transportu elementów wielkogabarytowych. W tym przypadku istotny jest dostęp zarówno do odpowiednich pojazdów, jak i kierowców, którzy mają doświadczenie w przewozie takich ładunków. Z reguły transport pojazdami nienormatywnymi oferują firmy, które ze względu na obszar działania mają zapotrzebowanie na transport elementów wielkogabarytowych. Przykładem mogą być przedsiębiorstwa oferujące usługi dźwigowe.

Dźwigi to specjalistyczny sprzęt, którego transport może wymagać udziału pojazdu nienormatywnego. To z kolei powoduje, że wspomniana już firma Lewandowska Dźwigi posiada w ofercie przewóz elementów wielkogabarytowych oraz usługi transportu dłużycowego. Klienci, którzy skorzystają z usług tej firmy, mogą liczyć na to, że transport odbędzie się zgodnie z przepisami, szybko i sprawnie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij