Jak położyć papę termozgrzewalną na dachu?
Użycie papy termozgrzewalnej to popularny i sprawdzony sposób na pokrycie płaskiego dachu. Od jakiegoś już czasu ta metoda wypiera zwykłe, tradycyjne papy. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na łatwość układania oraz wytrzymałość i skuteczność tego typu powłoki. Jeśli chcesz, aby Twój dach był szczelny i solidnie zabezpieczony, przeczytaj poniższy artykuł.
Papa termozgrzewalna – co to właściwie jest?
Ta odmiana papy, to bardzo trwałe i często używane w dzisiejszych czasach pokrycie dachowe. Jest to gruba masa asfaltowa o dużej gramaturze, która charakteryzuje się wyjątkową trwałością. Papa zgrzewalna to najlepszy materiał termoizolacyjny, który sprawi, że Twój dach będzie chronił dom przed niepożądaną wilgocią, niskimi temperaturami oraz porywistym wiatrem. Pakowana jest w rolki, co zdecydowanie ułatwia pokrycie płaskich dachów.
Jak przygotować dach do pokrycia papą termozgrzewalną?
Odpowiednio przygotowany do pokrycia papą zgrzewalną dach powinien spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim podłoże powinno być płaskie oraz równe. Nie tylko ze względów estetycznych. Znacznie ułatwi to bowiem sam proces kładzenia papy oraz zapewni jej odpowiednią przyczepność. Poza tym, pozwoli na spełnienie podstawowej funkcji papy termozgrzewalnej, czyli ochronę przed wodą, która będzie spływać prawidłowo po równej powierzchni. By wyrównać powierzchnię dachu pozbądź się wszelkich zanieczyszczeń, kurzu i kamieni, a powstałe dziury zagruntuj specjalnym asfaltowym środkiem gruntującym. W dalszej kolejności pamiętaj, by zostawić w konstrukcji szczeliny, które zapobiegną uszkodzeniom przy odkształceniach spowodowanych czynnikami zewnętrznymi. Proces ten nazywa się dylatacją. Następnie zadbaj o wszystkie elementy wystające nad poziom dachu. Najlepiej zabezpieczyć je wełną mineralną. Zanim przystąpisz do pokrycia papą termozgrzewalną koniecznie upewnij się, że dach będzie w stanie wytrzymać wszelkie dodatkowe obciążenia, na które narazisz go podczas wykonywania robót.
Podstawowe zasady wykonania pokrycia papą termozgrzewalną
Przede wszystkim pamiętaj o tym, by z należytą precyzją rozplanować położenie pasów papy na dachu jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Istotnym czynnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest temperatura. Kładzenie papy termozgrzewalnej nie może się bowiem odbywać w temperaturze niższej, niż 0 stopni Celsjusza. Wyjątek może stanowić sytuacja, w której rolki papy przechowywane są w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza i wynoszone na dach bezpośrednio przed użyciem. Inne warunki pogodowe, takie jak opady deszczu, czy śniegu, zawilgocenie i lód również mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość finalnego efektu przeprowadzonych prac. W pierwszej kolejności zadbaj o pokrycie detali i elementów wystających, na przykład kominów. Teraz jesteś już gotowy do zasadniczego pokrycia. W tym celu będzie Ci potrzebny palnik i szpachelka. Kolejne elementy złączysz ze sobą podgrzewając wierzchnią warstwę papy, aż do momentu widocznego topnienia. Rozgrzane elementy mocno dociśnij szpachelką, by osiągnąć pożądaną szczelność.