Jak przebiega nowoczesna obróbka CNC

Jak przebiega nowoczesna obróbka CNC?

Obróbka metali za pomocą różnych narzędzi i z zastosowaniem rozmaitych metod stanowi obecnie podstawę przemysłu wytwórczego. Dzięki niej powstają nie tylko części maszyn, urządzeń konstrukcji czy przedmiotów użytkowych, ale również narzędzia do ich produkcji. Od wielu lat już tradycyjne metody wypiera nowoczesna obróbka CNC. Czym ona jest i jakie są jej zalety?

Obróbka skrawaniem – definicja

Obróbka skrawaniem jest znana od czasów prehistorycznych. Prymitywne narzędzia i przedmioty użytkowe z jej zastosowaniem wytwarzano już u zarania cywilizacji. W potocznym rozumieniu polega ona na wytwarzaniu jednych przedmiotów za pomocą drugich, poprzez usuwanie części materiału z jego powierzchni i nadawanie mu pożądanego kształtu. W takim ujęciu przypomina ona artystyczne rzeźbienie, chociaż w rzeczywistości jest wykorzystywana do innych celów. 

Co to jest obróbka skrawaniem? Jej definicja mówi, że jest to technika wytwarzania różnych przedmiotów użytkowych, części do maszyn z metali, drewna i innych materiałów, która polega nadawaniu im określonego kształtu metodą usuwania tzw. naddatku obróbkowego. Do tego celu wykorzystuje narzędzia skrawające, które ścinają materiał pod wpływem nacisku, tworząc odpady w postaci wiórów. 

Obróbka CNC – skąd pochodzi to określenie?

Chociaż obróbka skrawaniem jest znana od prehistorii, od kilkudziesięciu lat intensywnie zmienia swoje oblicze. Jest to efektem wprowadzenia nowych technologii cyfrowych, dzięki którym maszyny obróbcze mają znacznie większe możliwości. Tradycyjne metody zastępuje nowoczesna obróbka skrawaniem CNC, w której specjalizuje się firma Womet. Jak należy rozumieć ten termin?

Tajemniczy skrót CNC, przypisywany do nazw takich jak frezowanie CNC czy toczenie CNC, pochodzi z języka angielskiego i oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych (Computerized Numerical Control). W praktyce maszyna jest wyposażona w mikrokomputer, który nie tylko odpowiada za sterowanie procesem obróbczym. Może też być programowany w sposób interaktywny.

Cechy charakterystyczne obróbki CNC

Przewaga tradycyjnej obróbki skrawaniem nad nowoczesną obróbką CNC wynika ze znacznie większych możliwości, jakie stwarza sterowanie procesami za pomocą komputera. Najważniejsze różnice to:

  • bardzo wysoka dokładność odwzorowania projektu,
  • bardzo mały margines błędu,
  • możliwość zapisania ustawień w pamięci komputera,
  • optymalne wykorzystanie materiału,
  • szybkie tempo wykonywania pracy,
  • automatyczne dostosowanie pracy maszyny do właściwości fizycznych obrabianego materiału,
  • możliwość realizowania obróbki precyzyjnej.

Dzięki tym cechom nowoczesna obróbka CNC nie tylko stwarza nowe możliwości techniczne, ale też niesie ze sobą wiele oszczędności.  

Usługi CNC – przebieg procesu obróbki 

Firma Womet świadczy klientom usługi CNC. Stosowane przez nią nowoczesne metody sprawiają, że obróbka skrawaniem jest tańsza, szybsza i dokładniejsza. Za pomocą metod takich jak frezowanie CNC czy toczenie CNC można wytwarzać zarówno duże serie przedmiotów o wysokiej powtarzalności, jak i pojedyncze elementy. Jak przebiega nowoczesna obróbka CNC? 

Pierwszym krokiem jest przygotowanie projektu, który często dostarcza klient. Jego uzupełnieniem może być wizualizacja 3D, która pozwala na zapoznanie się z efektem pracy jeszcze przed przystąpieniem do jej realizacji. Następnie dane są wprowadzane do komputera i – za pomocą specjalistycznego programu – przekształcane w kod sterujący dla maszyny. Kod jest implementowany przez komputer frezarki czy tokarki, która na jego podstawie wykonuje zadanie. Automatyczne sterowanie obróbką nie oznacza, że człowiek jest zbędny. Jego rola polega na kontrolowaniu prawidłowości przebiegu procesu i ewentualnym korygowaniu pracy maszyny.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij