Jak przygotować kuchnię do zmiany mebli?

Przy wszelkich zmianach aranżacji wnętrz, a szczególnie kuchni największą uwagę należy przywiązywać do rozmieszczenia nowych mebli kuchennych, aby przestrzeń stała się bardziej ergonomiczna. W końcu za zmianami związanymi z zużyciem dotychczasowych mebli, stoi również chęć stworzenia wnętrza, które będzie odpowiadało naszym potrzebom w stu procentach. Zatem jak przygotować kuchnię do zmiany mebli?

Odpowiednie projektowanie ma znaczenie

Aby przestrzeń kuchni po remoncie była w jak największym stopniu funkcjonalna, warto najpierw stworzyć odpowiedni projekt. Można w tym celu udać się do projektanta wnętrz, który zaplanuje przestrzeń tak, by znalazło się w niej wszystko to, co niezbędne, niezależnie od jego kubatury. Zatem trzeba zastanowić się czy zamontuje się w niej nowoczesne meble kuchenne w wysokiej zabudowie, aby zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni, czy też chce się postawić na dwa rzędy szafek i wyspę kuchenną. Oczywiście projektant bierze również pod uwagę rozmieszczenie podłączeń sieci wodno kanalizacyjnej. Wszelkie zmiany będą wymagały kucia w ścianach i będą bardzo pracochłonne, dlatego najlepiej dopasować kuchnię do możliwości, które się posiada.

Dokładne wymierzenie kuchni i demontaż szafek

Kiedy już mamy wykonany wstępny projekt, konieczne jest naniesienie na niego dokładnych wymiarów, stąd potrzebne będzie dokładne wymierzenie powierzchni kuchni. Trzeba sprawdzić czy szafki i blaty określonej szerokości zmieszczą się, biorąc pod uwagę, że w kuchni staną jeszcze sprzęty AGD. Kiedy już dokonamy wszystkich niezbędnych pomiarów, możemy zabrać się za demontaż szafek kuchennych. Musi on nastąpić w momencie, kiedy rzeczywiście zabieramy się za remont, w końcu nie chcemy pozostać na bardzo długi czas bez dostępu do kuchni.

Gruntowne czyszczenie i malowanie ścian, a także kładzenie posadzki

W kuchni można postawić na wiele rodzajów wykończenia ścian i podług. Przede wszystkim trzeba jednak wybrać takie, które są odporne na wilgoć, która często panuje w kuchennych warunkach. Zatem sprawdzą się płytki kamienne, gresy podłogowe, a także farby akrylowe czy też tapety z włókna szklanego, które są tak odporne na zmienne warunki i parowanie, że można je wykorzystywać nie tylko w kuchni, ale nawet w łazience. Oczywiście ponowne wykończenie podług i ścian nie jest konieczne, ale można zdecydować się na trwalsze rozwiązania, które nie będą wymagały częstych remontów. Jeśli jednak budżet mamy ograniczony, możemy zdecydować się po prostu na ponowne odmalowanie ścian bądź czyszczenie tapety.

Rozmieszczenie nowych mebli

Czasem zdarza się, że nasz projekt, zwłaszcza, jeśli wykonywaliśmy go samodzielnie odbiega od realiów. Wtedy trzeba pomyśleć jak rozwiązać rozmieszczenie szafek i blatów. Przede wszystkim zanim zamówi się gotowe meble kuchenne, należy zastanowić się na czym nam najbardziej zależy, dużej przestrzeni roboczej, a więc powiększeniu szafki z blatem, czy tym, aby w kuchni znalazł się obok mebli mały stolik z krzesłami. W zależności od ilości miejsca, czy nietypowego kształtu pomieszczenia, możemy zdecydować się również na nowoczesne meble kuchenne z wysuwanym blatem, przy którym można usiąść na składanym taborecie bądź hokerze. Trzeba pamiętać, że nasza nowa kuchnia powinna mieć pięć stref, zgodnie z zasadami ergonomii. Zatem musimy postawić na pojemne i duże szafki bądź wysoką zabudowę mebli kuchennych, aby móc przechowywać wszystko w sensowny sposób. Oczywiście odpowiednio dużo miejsca powinno być w strefie przygotowywania posiłków i powinna ona znajdować się blisko strefy zmywania. Nie może zabraknąć rzecz jasna strefy gotowania i pieczenia. Sprzęty kuchenne i gotowe meble kuchenne powinny być rozmieszczone w taki sposób, by zapewniać swobodne poruszanie się między kuchenką, lodówką i zlewozmywakiem, tworzącymi trójkąt roboczy.

Do zmiany mebli w kuchni trzeba się niewątpliwie gruntownie przygotować. Można zacząć od wynajęcia projektanta, bądź samodzielnie zaplanować przestrzeń w oparciu o zasady ergonomii. Najistotniejszy jest wybór odpowiednich mebli, które powinny być dopasowane do koloru ścian i wykończenia całego pomieszczenia, dlatego czasem potrzebne będzie dodatkowe odświeżenie lub zmiana koloru. Najistotniejszy jest rezultat, czyli uzyskanie przestrzeni kuchennej, która spełnia wszystkie kryteria funkcjonalności.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij