Jak przygotować maszyny budowlane i rolnicze po zimie?

Po okresie zimowych mrozów często zastanawiamy się, czy powinniśmy w jakiś specjalny sposób przygotować nasze maszyny do pracy. Odpowiedź jest prosta, powinniśmy, a nawet musimy! Jeśli chcesz się dowiedzieć o najważniejszych czynnościach usprawniających Twoją maszynę, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Okres zimowy to dla wielu maszyn czas przestoju. Niestety w przeciwieństwie do zimowego snu, w który zapadają niedźwiedzie, w przypadku maszyn należy zadbać o kilka istotnych rzeczy. To właśnie dzięki nim każda maszyna będzie mogła pracować dłużej bez awarii.

Odpowiednia konserwacja przedłuża życie maszyn

Podczas postoju, nawet nieużywana maszyna narażona jest na wszelkiego rodzaju wytrącanie się osadów z płynów eksploatacyjnych. W przypadku pojazdów zasilanych olejem napędowym problem zaczyna się pojawiać szczególnie wtedy, kiedy mogliśmy zatankować olej gorszej jakości. Stare paliwo rozdziela się na różne frakcje.

Nie od dziś wiadomo, że jest to często mieszanina biopaliw, które nie spisują się najlepiej w ujemnych temperaturach, oraz dłuższym postoju. Zimowe przepalanie traktora może być szczególnie niekorzystne dla filtrów paliwa, ponieważ wytrącająca się parafina może skutecznie zapchać nasz układ paliwowy. W takiej sytuacji powinniśmy pomyśleć o wymianie na świeży filtr paliwa od John Deere, który przez kolejny sezon zapewni nam prawidłową pracę silnika.

Oczywiście sam filtr to nie wszystko – osady, które się wytrąciły, mogą powodować kolejne niesprawności. W pojazdach, które sprawiają problemy z zapychającymi się filtrami, można postępować w dwojaki sposób. Dodać specjalny środek do rozpuszczania zanieczyszczeń w baku albo wykonać kompleksowe jego czyszczenie, które sprawi, że przez długie lata problem nie wróci.

Elementy hydrauliczne każdego pojazdu są bardzo wrażliwe na przestoje w pracy. Pomimo że na co dzień pracują pod ogromnym obciążeniem, to wrażliwe uszczelniacze kiepsko znoszą okres, w których nikt z nich nie korzysta.

Drobne opiłki ścieranego metalu podczas pracy wytrącają się po czasie, tworząc złogi, które zaczynają uszkadzać delikatne uszczelniacze, oraz powierzchnie gładkich elementów suwnych. Zadbajmy o regularną wymianę oleju w takich elementach, aby cieszyć się bezawaryjną pracą w każdym momencie. Przecież nikt nie chce, aby w środku wykonywanego zadania, nasza maszyna zalała się czarnym olejem.

Rozrząd także się starzeje! Tak samo z powodu przejechanych kilometrów, jak i czasu od ostatniej wymiany. Elementy gumowe są niesłychanie podatne na dobowe zmiany temperatury, co może skutkować przedwczesnym jego zużyciem. Z tego też powodu zaleca się przestrzeganie norm wymiany określanych przez producentów.

Zadbaj o odpowiednią kondycję akumulatora

Pamiętacie o stanie akumulatora? Jeśli nie podłączałeś go w czasie przestoju do okresowego ładowania, możesz mieć problem z uruchomieniem maszyny. Niestety akumulatory kwasowo-ołowiowe mają to do siebie, że z czasem same się rozładowują. Nawet jeśli udało nam się odpalić maszynę, stan akumulatora może nie być już taki, jak w chwili zakupu. Jest jednak sposób, aby przedłużyć jego żywotność.

Można kupić dobrej jakości prostownik lub ładowarkę mikroprocesorową, która zatroszczy się o odpowiednie doładowanie i regenerację akumulatora. Dzieje się to poprzez ładowanie odpowiednim prądem w sposób pulsacyjny. W ten sposób zwiększamy gęstość elektrolitu, który zwiększa pojemność akumulatora wyrażoną w Ah (Amperogodzinach). Odpowiedni prąd rozruchowy to także troska o Twój alternator, który w początkowej fazie po odpaleniu, musi wykonać naprawdę ciężką pracę szybkiego dostarczenia prądu do wyładowanego akumulatora.

Kiedy koparka, czy kombajn stoją nieużywane, także ich opony potrafią ulegać uszkodzeniu. Deformują się, więc w czasie postoju, należy je przetaczać co kilka metrów, aby wyrównać obciążenie, które może się odbić na komforcie prowadzenia.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pokazał Ci, jak istotna jest opieka nad maszynami w trakcie przestojów, jak i tuż przed rozpoczęciem wymagającej pracy.

Marek Lewicki

Marek Lewicki

Absolwent inżynierii lądowej z wieloletnim doświadczeniem na placach budowy. W Sensis.pl odpowiada za merytoryczną weryfikację artykułów technicznych. Ceni sobie precyzję i rzetelność w przekazywaniu informacji.

Artykuły: 328

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *