Poznaj największe wyzwania w procesie relokacji maszyn

Przeniesienie parku maszynowego jest zadaniem, które firmy powierzają najczęściej wykonawcom zewnętrznym nie tylko dlatego, że potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt i wiedza, ale również dlatego, że w całym tym procesie pojawiają się dodatkowe wyzwania.

Relokacja maszyn: problemy związane z transportem

O ile większość urządzeń technicznych można przenieść w całości albo rozmontować w taki sposób, aby relokacja maszyn mogła odbyć się na standardowych platformach transportowych, o tyle są maszyny, które wymagają albo specjalnego pojazdu, albo organizacji transportu ponadnormatywnego. Dopiero wykonawcy mający doświadczenie w podobnych transportach, o czym przeczytasz na stronie: https://b8group.pl/relokacja-maszyn/, będą w stanie prawidłowo zaplanować trasy przejazdu, ustalić ramy czasowe dla transportu czy choćby znaleźć na rynku odpowiednie pojazdy, które będą w stanie taki transport technicznie zrealizować.

Montaż i demontaż maszyn

Sam demontaż urządzeń odbywa się zwykle relatywnie szybko, oczywiście zależnie od tego, czy wystarczy po prostu maszynę odłączyć od instalacji, czy jeszcze dokonać jej demontażu na mniejsze elementy. Montaż w nowym miejscu będzie zwykle większym wyzwaniem. Wstępnie przygotowane hale maszyn mają już dociągnięte odpowiednie instalacje odpylanie, zasilanie czy podaż wody technologicznej, ale w praktyce samo podłączenie do nich wybranych maszyn bywa niemałym wyzwaniem ze względu na konieczność zachowanie specyficznego ustawienie.

Relokacja: czy wiesz, ile razy trzeba przeładować maszyny?

Największym wyzwaniem wbrew pozorom często wcale nie będzie transport maszyn choćby i kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów. Bardziej problematyczne – a przy tym również bardziej ryzykowne – jest przygotowanie parku maszynowego do transportu. Siłą rzeczy najczęściej nie można platformą transportową podjechać tuż pod miejsce dotychczasowego montażu maszyn.

Relokacja maszyn odbywa się w kilku etapach: najpierw urządzenia są w miejscu przygotowywane do transportu, stamtąd podejmowane będą przez urządzenia transportowe i za ich pomocą przenoszone na platformy, natomiast w nowym miejscu proces trzeba powtórzyć w odwrotnej kolejności. To spore wyzwanie, ponieważ łatwo sobie można wyobrazić przeniesienie niewielkich urządzeń na przykład wózkami widłowymi, ale w przypadku maszyn o większych gabarytach niekiedy trzeba wykorzystywać bardzo specyficzny sprzęt.

Zabezpieczenie na każdym etapie

Prawdopodobnie największym wyzwaniem – i jednocześnie najważniejszym powodem, dla którego relokacja maszyn jest powierzana zwykle zewnętrznym wykonawcom – jest prawidłowe zabezpieczenie przenoszonego sprzętu na każdym etapie. Od demontażu, przez przygotowanie do załadunku, załadunek, transport aż po rozładunek i montaż na miejscu – każdy z tych etapów wymaga podjęcia nieco innych kroków mających na celu bezpieczne przenoszenie maszyn roboczych. Będzie to oznaczało zarówno podjęcie właściwych środków technicznych, jak też często dodatkowe ubezpieczenie całej operacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij