Jak połączyć rury aluminiowe?
Do stworzenia każdej konstrukcji, a w tym konkretnym przypadku, konstrukcji aluminiowej, nie obejdzie się bez odpowiedniej techniki łączenia i mocowania jej poszczególnych elementów jak pręty, czy rury. W zależności od miejsca w jakim będą one zastosowane oraz wymagań, jakie będą musiały spełniać spośród kilku znanych w branży metod należy wybrać tą, która w odpowiedni sposób połączy rury aluminiowe. W tym artykule przedstawione zostaną najpopularniejsze sposoby na wykonanie tego zabiegu, dzięki czemu konstrukcja będzie wytrzymała i w pełni bezpieczna.
Jakie wyróżnia się sposoby łączenia rur aluminiowych? Sprawdzony dostawca stali kwasoodpornych i aluminium realizuje dostawy rur aluminiowych ,które są bardzo często stosowane we wszystkich gałęziach przemysłu. Jednak to właśnie w budownictwie, branży komunikacyjno-transportowej i maszynowej spotyka się je najczęściej. Materiał ten jest bowiem doceniany za swoją lekkość, odpowiednie wymiary i parametry, odporność na korozję (podobne zastosowanie, jak materiały zawierające skład stali nierdzewnych), stosunkowo dobrą wytrzymałość i co najważniejsze dla przemysłu – dużą dostępność. Aby jednak można było go stosować na szeroką skalę, należy najpierw opanować sposoby łączenia elementów, które się z niego wykonuje.
Sposoby łączenia rur aluminiowych
Jednym ze sposobów łączenia elementów konstrukcyjnych wykonywanych z aluminium, który znajduje swoje zastosowanie w różnych dziedzinach, jest tworzenie tak zwanych połączeń mechanicznych. Stopy aluminium są lekkie, miękkie i podatne procesom obróbki, co skutkuje tym, że rury wykonywane z tego materiału można łatwo przyciąć i nawiercić. Natomiast do samego połączenia dwóch lub więcej elementów wykorzystuje się śruby nierdzewne lub kwasooodporne. Taka metoda zapewnia stabilność połączeń i długą wytrzymałość. Drugim sposobem łączenia rur aluminiowych jest spawanie. Stosuje się do tego specjalne elektrody, podczas których praca przebiega w osłonie z gazów takich jak na przykład argon. Chroni to przed stopieniem się wrażliwych na wysoką temperaturę profili aluminiowych. Spawanie to technika wykorzystywana podczas łączenia profilii otwartych i zamkniętych o przekroju okrągłym. Przy zastosowaniu tej metody łączy się rury aluminiowe wykorzystywane w klimatyzacjach, przemyśle maszynowym , a także transporcie. Wszystkie procedury wykonywane są w profesjonalnym warsztacie, gdzie przy pomocy odpowiedniego sprzętu, doświadczenia i wiedzy można osiągnąć najbardziej pożądane i długotrwałe efekty – rury spawane.
Łączenie rur aluminiowych
Wyżej zostały wymienione dwie, najpopularniejsze metody łączenia rur aluminiowych, nie są to jednak jedyne dostępne możliwości. Kolejnym, wartym wymienienia sposobem łączenia, jest lutowanie. Metodę tą wykorzystuje się najczęściej, w sytuacji, gdy chce się zachować kształt i wymiary rury. Możliwe jest to dzięki podgrzewaniu elementów aluminiowych (poniżej temperatury topnienia) za pomocą palników gazowych. Przy takiej metodzie topnieniu ulegają krawędzie łączonych rur, co zapewnia szczelne połączenie dwóch lub więcej elementów. Efekt ten można uzyskać zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i w warunkach domowych. Jedyną wadą tej metody może być fakt, iż takie połączenie jest mniej stabilne od łączeń mechanicznych i spawanych. Ostatnią już metodą łączenia rur aluminiowych jest stosowanie łączników. Taki łącznik ma za zadanie szybko i dokładnie połączyć ze sobą dwa elementy aluminiowe. Jest tak uformowany i posiada taki system nacięć, że pasuje do konkretnych części o ściśle określonych parametrach. Stosowanie tej metody jest bardzo proste i szybkie. Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać najbardziej wytrzymałą i najbardziej stabilną konstrukcję należy zastosować dodatkowo na łączenie wysoką temperaturę, która cały proces utrwali.
Jak widać metod łączenia elementów aluminiowych może być wiele, a każda charakteryzuje się trochę innymi właściwościami. Jednak kluczem do sukcesu są najwyższej jakości materiały, które zagwarantuje tylko rzetelny dostawca stali nierdzewnych i aluminium.