Rodzaje podestów ruchomych

Rodzaje podestów ruchomych

Podesty ruchome są chętnie wykorzystywane w budownictwie, jednak ich poszczególne rodzaje różnią się od siebie i są wykorzystywane podczas różnych prac. Podesty ruchome mogą różnić się ze względu na cechy konstrukcyjne, rodzaj konstrukcji, rodzaj napędu. Oto podział podestów oraz ich wykorzystanie w związku z występującymi różnicami.

Podział podestów ze względu na cechy konstrukcyjne
Podesty dzielą się na podesty ruchome: wiszące, masztowe i przejezdne. Podesty ruchome wiszące to po prostu podesty przymocowane do lin nośnych i lin bezpieczeństwa. Mogą być one na stałe montowane przy ścianach budynków do celów konserwacyjnych lub na określony czas. Podesty masztowe składają się z kolei z platformy i masztu (lub masztów), po których porusza się dana platforma. Podesty przejezdne z kolei łączą platformę wraz z podwoziem umożliwiającym transport. Podesty przejezdne mogą być samojezdne lub ciągnione i przewoźne.

Podział podestów ze względu na rodzaj konstrukcji nośnej
Podesty ruchome można podzielić ze względu na rodzaj konstrukcji Oto najpopularniejsze rozwiązania, jakie obecnie wykorzystywane są na rynku w tej kwestii:
– podesty teleskopowe (konstrukcja opiera się na teleskopowym maszcie),
– podesty przegubowe (konstrukcja opiera się na łamanym maszcie przegubowym),
– podesty nożycowe (konstrukcja opiera się na dźwigniach dwuramiennych, które połączone są sworzniem — pozwala to na obrót oraz ruch w pionie),
Na rynku można odnaleźć także podesty będące połączeniem podestu teleskopowego oraz przegubowego, który łączy ich cechy.

Podział podestów ze względu na rodzaj napędu
Podesty mogą być zasilane w różny sposób. Znaczna część podestów opiera się na mechanizmach hydraulicznych, które nie wymagają ani nakładu siły, ani energii elektrycznej. Niektóre opierają się na pracy rąk, czyli tzw. podesty ręczne. Jednakże sprawdzają się one tam, gdzie niepotrzebny jest transport na duże wysokości. Są też podesty zasilane elektrycznie. Jednak są one dobrym rozwiązaniem tam, gdzie jest stały dostęp do zasilania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij