Jak urządzić małą łazienkę?
Mały metraż łazienki stanowi przeszkodę w zaaranżowaniu jej w taki sposób, jaki byśmy chcieli chyba, że będziemy potrafili dostosować się do sytuacji i nasza wizja będzie wpisana w tą przestrzeń, którą dysponujemy. Małe łazienki najczęściej spotkamy w starym budownictwie, ale nie jest to reguła ponieważ na wielu nowych osiedlach budowanych przez deweloperów, mieszkania również nie posiadają dużego metrażu, a co za tym idzie, trzeba przyzwyczaić się do małej łazienki.
Wanna czy prysznic?
Niezależnie od tego, czy nasza łazienka ma 7m2 czy 20m2, musi się w niej znaleźć wanna lub prysznic. Pewnych rzeczy nie przeskoczymy, no wannę może i tak, ale dla bezpieczeństwa lepiej nie. Wybór pod tytułem wanna czy prysznic jest jednym z ważniejszych nie tylko przy urządzaniu małej łazienki, choć w tym przypadku jest istotniejszy ze względu na zaoszczędzony metraż. Myśląc o tym, czy wolimy długie kąpiele w wannie czy szybki prysznic, na pewno ważną rolę odgrywają nasze przyzwyczajenia, pamiętajmy jednak, że teraz urządzając naszą łazienkę możemy coś zmienić i wykreować nowe przyzwyczajenia, być może korzystniejsze dla nas.
Kabiny prysznicowe zajmuję mniej miejsca niż wanny, w szczególności gdy zastosujemy odpływ liniowy. Takie rozwiązanie nie dość, że jest bardzo estetyczne i higieniczne to jeszcze nie zabiera zbędnego miejsca. Jeśli zaś chodzi o wanny to nie ukrywamy, że odradzamy je do małych przestrzeni, ale jeśli jednak ktoś uwielbia gorące kąpiele to się bez niej nie obejdzie. W takim przypadku polecamy klasyczne zabudowane wanny, które zajmują mniej miejsca.
Dobre zagospodarowanie małych przedmiotów
W łazience zazwyczaj znajduje się mnóstwo małych przedmiotów takich jak: kosmetyki, szczotki, suszarka, ręczniki, szczoteczki i kubki itd. Mogą leżeć bez ładu zagracając przestrzeń, ale mogą też być ładnie poukładane lub jeszcze lepiej – pochowane w szafkach i koszyczkach. Takie koszyczki mogą być poustawiane na półkach lub we wnękach, tak aby zabierały jeszcze mniej miejsca.
Odpowiednie akcesoria łazienkowe
Kolejnym ważnym krokiem w odpowiedniej aranżacji małej łazienki, jest zakup akcesoriów łazienkowych. Powinniśmy wybrać je w taki sposób, aby zabierały jak najmniej miejsca, a przy tym pasowały do wystroju łazienki. Mówiąc o akcesoriach do łazienki mamy na myśli takie produkty jak: dozownik do mydła, kubki łazienkowe, szczotkę toaletową, wieszaczki na ręczniki, uchwyt na papier toaletowy, półki łazienkowe. Najlepsze będą akcesoria montowane na ścianie, ponieważ dzięki temu oszczędzamy przestrzeń, a ponadto ułatwia to czyszczenie i jest estetyczne.
Kolorystyka powiększająca optycznie przestrzeń
Aby nasza łazienka wydawała się większa możemy zastosować triki optycznie powiększające jej wnętrze. Kolorami, które sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe są biały i błękitny. Powinniśmy natomiast unikać kolorów ciemnych, które optycznie zmniejszają przestrzeń. Naszym sprzymierzeńcem będzie również światło, najlepiej naturalne; z tego względu dobrze jest pomyśleć już na etapie projektowania łazienki o oknach. Dodatkową sztuczką, którą możemy zastosować jest zatarcie granicy między ścianami a sufitem. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się dużo wyższe niż w rzeczywistości. Uda nam się to poprzez pomalowanie sufitu i górnej części ścian na ten sam – najlepiej biały – kolor.
Mniej znaczy więcej
Minimalizm to modny ostatnio u nas trend, a w krajach dalekiego wschodu popularny od zawsze. Polega na prostej zasadzie, która mówi, że mniej znaczy więcej. Na pierwszy rzut oka czy ucha nie wydaje się to logiczne, ale nie chodzi tu wcale o materialne „więcej”. To co zyskujemy posiadając mniej, a raczej rezygnując z rzeczy nie do końca nam potrzebnych, to większa i bardziej harmonijna przestrzeń, która pozwala nam na lepsze funkcjonowanie, skupienie i wyciszenie. Jakby nie patrzeć łazienka jest w pewnym sensie miejscem odosobnienia więc chyba warto zaaranżować ją tak, aby nie zakłócać sobie odpoczynku.
Ryszard Kurek