Kuchnia otwarta na salon to jeden z gorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich kilku lat. Mimo upływu czasu wciąż bardzo wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Nie wszyscy jednak ulegają modzie – zamknięte, klasyczne kuchnie wciąż można znaleźć w wielu domach lub mieszkaniach. Jakie meblarskie rozwiązania sprawdzą się w obydwóch typach wnętrz?
Aneks kuchenny czy kuchnia zamknięta?
Na kuchnię z aneksem kuchennym zazwyczaj decydują się osoby posiadające małe mieszkania lub domy. Tego typu rozwiązanie pozwala na optyczne powiększenie powierzchni oraz wprowadzenie przestronności do wnętrz. Nie jest ono jednak bez wad. Wiele osób, zwłaszcza urządzających wiele przyjęć w domu, za ogromny minus uważa konieczność odsłonienia przed gośćmi swojego kuchennego rozgardiaszu. Ich zdaniem lepszym rozwiązaniem jest zamknięta kuchnia dająca możliwość zaaranżowania warsztatu do pracy, który będzie przede wszystkim funkcjonalny. Można pozwolić sobie w niej na większą swobodę aranżacyjną, ponieważ pomieszczenie to nie będzie pokazywane gościom, podczas spotkań, jeżeli sami nie zaproponujemy wycieczki po domu. Niestety tego typu rozwiązanie wymusza konieczność przebycia dłuższej trasy do salonu z posiłkami, napojami czy zastawą. To tylko nieliczne z plusów i minusów obydwóch rozwiązań. Pozostałe zalety i wady aneksu kuchennego i kuchni zamkniętej przedstawia DekoratorDomu.pl. Warto zapoznać się z artykułem, by móc podjąć właściwą decyzję.
Jakie rozwiązania sprawdzą się w kuchni otwartej?
Urządzenie aneksu kuchennego, tak aby był stylowy i funkcjonalny, dla wielu osób może nie być proste. Przedstawiamy kilka trików ułatwiających to zadanie. Jednym z częściej stosowanych zabiegów jest wizualne oddzielenie strefy kuchennej od strefy wypoczynkowej za pomocą wyspy kuchennej. Stanowi ona dodatkowy blat roboczy lub stół do jedzenia. Warto podkreślić nie powinny znajdować się tam sprzęty kuchenne oraz kuchenka. Ponadto warto pamiętać, że w tym przypadku meble kuchenne oraz salonowe powinny być w podobnym stylu. Jeżeli decydujesz się na minimalistyczne wnętrze, kuchenna zabudowa powinna być prosta i jednolita. Świetnym rozwiązaniem jest zabudowanie wszystkich sprzętów kuchennych w szafkach. Przestrzeń będzie jednolita i uporządkowana. W przypadku klasycznego bądź angielskiego salonu można pozwolić sobie na standardowe rozwiązania. Sprzęty mogą stać na blacie (warto zdecydować się na reprezentacyjne modele), a szafki mogą posiadać przeszklenia, w których staną ładna zastawa czy stylowe garnki. Warto postawić także na dopasowany kolor mebli lub ciekawe połączenia kolorystyczne np. ciemne drewno w salonie i ciemne drewno z połączone z kolorem morskim w kuchni. Dobrym rozwiązaniem jest wybór mebli modułowych i wykorzystanie tego samego elementu np. szafki zarówno w kuchni, jak i w salonie, by optycznie połączyć te wnętrza.
Jakie meble do zamkniętej kuchni?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, zamknięta kuchnia jest przestrzenią, na którą nie patrzymy podczas wypoczynku, jak i w której nie przyjmujemy gości, dlatego można pozwolić sobie na większą swobodne jej urządzenia. Warto zaaranżować praktyczne, pojemne szafki. Wybierając meble do kuchni zamkniętej, należy postawić na użyteczne rozwiązania oraz zadbać o to, a by każda przestrzeń została optymalni wykorzystania. Dodatkowo w zamkniętej kuchni istnieje większa dowolność co do stylu oraz koloru mebli – nie muszą one ściśle korespondować z rozwiązaniami zastosowanymi w innych pomieszczeniach. Warto jednak podkreślić, że dobrym pomysłem jest, aby styl umeblowania w domu był utrzymany w podobnym klimacie. Niestety czasem mając większą dowolność co do wyboru mebli trudniej zdecydować się na jakieś rozwiązanie. W przypadku braku pomysłu na stylowe i funkcjonalne zaaranżowanie zamkniętej kuchni warto skonsultować się z projektantem wnętrz.