Jak wybrać ościeżnicę drzwi wewnętrznych?

Ościeżnica to niezbędny element każdych drzwi. Bez niej ich montaż byłby niemożliwy — dlatego wybór odpowiedniej ma kluczowe znaczenie. Nie wiesz, jaka ościeżnica będzie odpowiednia do Twoich nowych drzwi? Zobacz więc, na co zwrócić uwagę, by dobrze ją dopasować.

Jesteś właśnie na etapie szukania nowych drzwi do mieszkania? Nie zapomnij więc o tym, aby dopasować do nich odpowiednią ościeżnicę. W przeciwnym razie możesz borykać się później z wieloma problemami, takimi jak skrzypienie, czy opór przy otwieraniu i zamykaniu. Jest to niezwykle ważny element konstrukcyjny drzwi, który stanowi ramę drzwi. To właśnie na ościeżnicy są one zamocowane, dzięki czemu mogą sprawnie działać.

Jeszcze nigdy nie montowałeś ościeżnicy? Dowiedz się więc, jak wybrać taką, dzięki której drzwi będą sprawdzać się świetnie — zarówno pod względem wizualnym, jak i praktycznym.

Czym kierować się wybierając ościeżnicę drzwi?

Wybieranie drzwi zajęło Ci całą wieczność? W takim razie możesz odetchnąć z ulgą — szukanie ościeżnicy potrwa znacznie krócej. Wybór wśród modeli jest naprawdę szeroki, dzięki czemu na pewno z łatwością dopasujesz odpowiednią. Z drugiej jednak strony wiele opcji może to spowodować niemały dylemat. Dlatego musisz wiedzieć, na jakie kwestie zwrócić przy zakupie szczególną uwagę. Przyda Ci się więc kilka wskazówek.

Na pewno pierwszą ważną rzeczą jest estetyka. Ościeżnica drzwi wewnętrznych powinna być dobrze dopasowana do samego skrzydła. Ważne, aby dopełniała ich stylistykę oraz by wykonana była z materiału o podobnej strukturze. Sama kolorystyka nie musi być dokładnie taka sama. Pamiętaj jednak, aby barwy dobrze się ze sobą komponowały.

Ościeżnica musi być dobrze dopasowana do rodzaju drzwi, które zostaną na niej zamontowane. Dlatego też, zanim ją kupisz, upewnij się, czy są to drzwi przylgowe, czy też bezprzylgowe, ponieważ różnią się one konstrukcją. Poza tym ościeżnica musi też odpowiadać swoimi parametrami grubości ścian oraz ich wymiarom.

Ościeżnica do drzwi wewnętrznych – rodzaje

Ze względu na rodzaj konstrukcji ościeżnice dzieli się na dwie podstawowe grupy: ościeżnice stałe i regulowane. Jak sama ich nazwa wskazuje, pierwsze mają stałą konstrukcję. Drugie natomiast można przystosować do indywidualnych potrzeb. Zarówno ościeżnice stałe, jak i regulowane mają swoje mocne i słabsze strony.

Dużym plusem tych pierwszych jest niska cena. Idzie ona jednak w parze  z dość skomplikowanym montażem. Główną cechą takich ościeżnic jest to, że nie można ich regulować, z tego też względu sprawdzą się świetnie wtedy, gdy ściany są idealnie równe. W przeciwnym razie możesz mieć problem z dokładnym dopasowaniem ich do krawędzi.

Zależy Ci na większej elastyczności? Ościeżnice regulowane z pewnością Ci ją zapewnią. Jak łatwo się domyślić, dysponują one możliwością łatwej regulacji. Dzięki temu ich montaż jest znacznie prostszy niż w przypadku ościeżnicy stałej. Zakres regulacji może być różny, w zależności od producenta. Przeważnie wynosi jednak około 2 cm. Jeśli więc ściany w twoim domu mają nieregularny kształt,  takie ościeżnice będą rewelacyjnym wyborem. Jedyną ich wadą jest wyższa cena. Jednak powyższe zalety bez wątpienia ją rekompensują.

Jaka ościeżnica drzwi wewnętrznych będzie najlepsza dla Ciebie? Teraz już z pewnością to wiesz! Możesz więc z bez obaw przystąpić do jej zakupu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij