Jak zamienić poddasze w użytkową część domu? Praktyczne porady

Jak zamienić poddasze w użytkową część domu? Praktyczne porady

Poddasze może być użytkową częścią domu, jeśli tylko w odpowiedni sposób je zaadaptujemy. Warto się na to zdecydować, nawet jeżeli takie rozwiązanie wiązałoby się z gruntownym remontem. Użytkowe poddasze jest także świetną lokalizacją na rekuperator. Oczywiście przed podjęciem konkretnych kroków do adaptacji tej części domu należy wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii architektonicznych.

Stan techniczny domu – o czym trzeba pamiętać?

Przed podjęciem jakichkolwiek prac mających na celu zaadaptowanie poddasza w pomieszczenie użytkowe koniecznie trzeba zbadać stan techniczny danej nieruchomości. Jest to ważne również wtedy, gdy ma w niej być zastosowana rekuperacja. Bardzo istotną kwestią jest przede wszystkim aktualny stan stropu.

Należy wziąć pod uwagę, że użytkowe poddasze zostanie wypełnione ciężkimi meblami i innymi sprzętami – strop musi być dostosowany do takiego obciążenia. Może to być problem przede wszystkim w starszych domach, w których drewniane piony nie są wystarczająco wytrzymałe. Jeżeli chcemy wstawić na poddaszu rekuperator, należy pamiętać, że on również generuje dodatkowy ciężar.

Zamiana poddasza w użytkową część domu a stan techniczny dachu

Poza samym stropem bardzo ważny jest stan techniczny dachu. Zanim rozpoczniemy prace remontowe należy upewnić się, czy jest on w stu procentach szczelny. Niestety, wiele osób o tym zapomina, co skutkuje pojawieniem się nieestetycznych zacieków na ścianach nowo zaadaptowanego pomieszczenia. Nawet jeśli nowoczesna rekuperacja pomoże nam zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza w domu i pomoże usunąć wilgoć powstałą na skutek zalania, ślady po opadach nie zostaną zlikwidowane.

Szczególnie problematyczne będą ulewy po skosach i intensywne opady, które mogą skutkować regularnym zalewaniem pomieszczenia. Wilgotne ściany sprzyjają pojawieniu się pleśni, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za koniecznością dokładnego uszczelnienia dachu. Jeśli zaś chodzi o samą więźbę, nie może być ona zawilgocona – wszelkie zniszczenia zwiększają ryzyko zalewania poddasza. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest jej całkowita wymiana.

Media na poddaszu – co wziąć pod uwagę?

Odpowiednio zaadaptowane poddasze powinno być dostosowane do potrzeb domowników. Niewątpliwie bardzo ważne jest, aby sprawdzić możliwość podłączenia najważniejszych mediów, z uwzględnieniem specyfiki architektonicznej danego pomieszczenia. Jest to istotne również wtedy, gdy ma w nim znajdować się rekuperator.

Trzeba zwrócić uwagę na to, aby kanały wentylacyjne z poddasza poprowadzić w taki sposób, by dotarły do niższych partii nieruchomości. Podłączenie mediów zazwyczaj nie jest problematyczne, jeśli tylko adaptowane pomieszczenie posiada optymalną wysokość, która zapewni domownikom pełen komfort użytkowania.

Użytkowe poddasze – jak je urządzić?

Warto podkreślić, że zmiana poddasza na pomieszczenie użytkowe może wiązać się z koniecznością dopełnienia urzędowych formalności. Najlepiej porozmawiać z profesjonalnym architektem, który doradzi, do jakiego urzędu należy się zgłosić. Nierzadko może okazać się konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę – jeśli remont poddasza będzie związany z jego nadbudową. W przypadku obiektów wielorodzinnych obowiązkowo należy uzyskać zgodę pozostałych współwłaścicieli, którzy zaakceptują nie tylko ewentualność użytkowego korzystania z poddasza, ale również wykonywanie remontu.

Projekt poddasza – istotne kwestie

Warto dokładnie zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami względem użytkowego poddasza. Najlepiej z pomocą architekta opracować jego projekt, dostosowany do konkretnych potrzeb, specyfiki architektonicznej nieruchomości oraz możliwości finansowych. Profesjonalista pomoże także zadbać o to, aby rekuperacja, której część instalacji znajdować się będzie na poddaszu była jak najskuteczniejsza.

Nie można również zapominać o kwestiach estetycznych. Warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich mebli i elementów wykończeniowych, aby wyremontowane poddasze stało się atrakcyjnym wnętrzem. Dzięki temu wszyscy domownicy z przyjemnością będą z niego korzystać, a dodatkowe pomieszczenie stanie się komfortowe i funkcjonalne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij