Jak zostać elektrykiem? Kurs na uprawnienia elektryczne.

Wiele osób rozważających podjęcie pracy w zawodzie elektryka zastanawia się jak się przygotować do egzaminu na uprawnienia elektryczne. Dowiedz się na czym polega kurs elektryka, czyli szkolenie przygotowujące do uzyskania uprawnień elektrycznych.

Na czym polega kurs na uprawnienia elektryczne?

Kurs na uprawnienia elektryczne jest szkoleniem, które przygotowuje osoby do uzyskania uprawnień do wykonywania prac elektrycznych w Polsce. Uczestnicy kursu zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą instalacji elektrycznych oraz bezpiecznej ich eksploatacji. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu, uczestnik otrzymuje certyfikat uprawniający do wykonywania prac elektrycznych.

Ile trwa kurs na uprawnienia elektryczne, jaki jest jego koszt?

Czas trwania kursu na uprawnienia elektryczne może się różnić w zależności od miejsca i organizatora, jednak średnio trwa on zaledwie kilka godzin. Natomiast koszt kursu może wahać się od około 300 złotych do nawet 600 złotych w zależności od rodzaju uprawnień, których dotyczy kurs oraz wliczenia bądź nie egzaminu w cenę kursu.

Nadchodzące terminy i miejsca odbycia kursów na uprawnienia eklektyczne sprawdzić można na stronie https://eventis.pl/szkolenia-kursy/elektryka, gdzie zapoznać się można również z cenami i zapisać się na wybrany przez siebie kurs lub szkolenie elektryczne.

Czym różnią się szkolenia elektryczne G1, G2 i G3?

Szkolenia elektryczne G1, G2 i G3 to kategorie uprawnień, które określają poziom kwalifikacji osób wykonujących prace elektryczne.

  • G1 to kategoria uprawnień, która pozwala na wykonywanie prac elektrycznych w obiektach o niskim napięciu, takich jak domy jednorodzinne i mieszkania.
  • G2 to kategoria uprawnień, która uprawnia do wykonywania prac elektrycznych w obiektach o napięciu powyżej 1000 V, takich jak budynki użyteczności publicznej, hale produkcyjne i magazyny.
  • G3 to kategoria uprawnień, która pozwala na wykonywanie prac elektrycznych w obiektach przemysłowych, takich jak elektrownie, rafinerie i elektrociepłownie.

Szkolenia dla każdej kategorii uprawnień różnią się programem i stopniem trudności, a ich celem jest przygotowanie uczestników do wykonywania prac elektrycznych zgodnie z wymogami bezpieczeństwa i przepisami prawnymi.

Czy łatwo jest zdać egzamin na uprawnienia elektryczne?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zdawalność egzaminu na uprawnienia elektryczne zależy od wielu czynników, takich jak poziom przygotowania, doświadczenie i znajomość przepisów i norm dotyczących prac elektrycznych.

Osoby, które uczestniczyły w odpowiednim szkoleniu elektrycznym lub kursie przygotowującym do uzyskania uprawnień elektrycznych i przygotowały się do egzaminu, mają większe szanse na zdanie egzaminu niż osoby, które nie przygotowały się i nie uczestniczyły w szkoleniu. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednie szkolenie i poświęcić wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do egzaminu. Przyjmuje się, że już jednodniowy kurs elektryczny pozwala dobrze przygotować się do egzaminu, a statystyki pokazują, że uczestnicy tego typu kursów osiągają wysoką zdawalność egzaminu na uprawnienia elektryczne SEP.

Warto pamiętać, że zdawanie egzaminu na uprawnienia elektryczne jest ważnym krokiem w kwalifikowaniu się do wykonywania prac elektrycznych i wprowadzenia bezpieczeństwa w miejscu pracy i dla innych osób. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przygotować się do egzaminu i wybrać odpowiednie szkolenie.

Czym zajmuje się elektryk i jakie umiejętności powinien posiadać?

Elektryk jest specjalistą zajmującym się projektowaniem, instalowaniem, konserwacją i naprawą instalacji elektrycznych w budynkach i obiektach. Aby wykonywać tę pracę, elektryk powinien posiadać szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą instalacji elektrycznych, bezpieczeństwa pracy i eksploatacji urządzeń elektrycznych. Niezbędne jest posiadanie uprawnień elektrycznych SEP.

Dodatkowo, elektryk powinien posiadać umiejętności takie jak:

  • znajomość przepisów i norm dotyczących instalacji elektrycznych,
  • zdolność dokonywania pomiarów i określania parametrów instalacji elektrycznych,
  • znajomość różnych typów urządzeń elektrycznych i ich działania,
  • umiejętność lokalizowania i usuwania usterek w instalacjach elektrycznych,
  • dobre umiejętności manualne i precyzja w wykonywaniu prac.

Oprócz wiedzy i umiejętności, elektryk powinien cechować się także odpowiedzialnością, dokładnością i zaangażowaniem w swoją pracę, ponieważ instalacje elektryczne są istotne dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. 

Ile zarabia elektryk?

Wysokość wynagrodzenia elektryka zatrudnionego na etacie zależy od wielu czynników, takich jak poziom wykształcenia, doświadczenie, lokalizacja i branża, w której pracuje. Średnie wynagrodzenie elektryka w Polsce wynosi około 4 500 – 6 500 złotych brutto miesięcznie. Jednak wynagrodzenie może być wyższe w przypadku bardziej specjalistycznych stanowisk i wyższego doświadczenia. Dobrym sposobem na sprawdzenie jaka jest wysokość wynagrodzenia elektryka w danym mieście czy regionie jest zapoznanie się z ofertami pracy i rynkiem pracy w danej lokalizacji.

Jeśli myślimy o podjęciu pracy w zawodzie elektryka, nie ważne czy na etacie, czy w ramach samodzielnie prowadzonej działalności, udział w kursie elektryka i zdanie egzaminu na uprawnienia elektryczne G1/G2/G3 są nieodzownymi krokami. Pozwalają one nie tylko uzyskać uprawnienia, ale też zadbać o bezpieczeństwo własne i użytkowników przygotowanych przez nas instalacji elektrycznych.

Jeśli szukamy zatrudnienia warto rozważyć też inne dostępne opcje, np. kurs na wózek widłowy, aby znaleźć zatrudnienie jako operator wózków widłowych.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Eventis.pl zawierającym szkolenia i kursy na każdy temat!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij